Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem LED diody - účinnost

Ahoj všem, zajímalo by mě, jak je to s účinností u barevných led diod? Mají pořád stejnou účinnost, když jsou bílé a nebo různobarevné? Nebo barevné mají menší účinnost?
U žárovek se nabarvením účinnost sníží, protože vlákno svítí pořád bíle, žejo, ale diody by měly vytvářet rovnou barevné světlo, je to pravda?

No myslím, že nejkratší, ale správnou odpověď napsal Paul.

Energetická účinnost a tedy úspora energie, u LED místo žárovek je dávno známá.
I u vánočního stromku to platí.
Například el.osvětlení stromku, které má třeba jen 20 žárovek, mívá spotřebu
přibližně 25W.
Naopak osvětlení LED, třeba 80 ledek, má spotřebu třeba jen 5W. Při svícení přes celé vánoce až do Silvestra už nějaká úspora je. Není to nijak závratné, ale je.
Účinnost barevných ledek a bílých je přibližně stejná, protože barevné LED, neobsahují
žádné filtry jako barevné žárovky.
Že by LED svítily méně než žárovky nevěřím. Soused má LED osvětlení na venkovním
stromku, a je to viditelné na dva kilometry.
I úspora vlivem životnosti je nesporná. Lze předpokládat, že LED řetěz, při používání jen na vánoce, člověka přežije. Naopak shánění náhradních žárovek je otravné a žárovky
nejsou zcela levné.
Shrnuto, i u vánočního osvětlení, je modernizace pomocí LED vhodná.:puff: