Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem LED diody - účinnost

Ahoj všem, zajímalo by mě, jak je to s účinností u barevných led diod? Mají pořád stejnou účinnost, když jsou bílé a nebo různobarevné? Nebo barevné mají menší účinnost?
U žárovek se nabarvením účinnost sníží, protože vlákno svítí pořád bíle, žejo, ale diody by měly vytvářet rovnou barevné světlo, je to pravda?

cože úspora u osvetlení vánočního stromku ?

Víš co, nejvetší úsporu dosáhneš, když proste vánoční stromek zrušíš úplne a nebo ješte lépe, absolutne nejvetší úsporou bude když zrušíš u sebe úplne celé vánoce

Moliere, to byl jeden pisálek ve Francii, je tomu hodne let co psal, napsal jedno dílko, prej, Lakomec, tak ten tedy umel šetrit, by se ti to líbilo.

.... :puff:

Řešíš tady blbosti.To se potřebuješ honem rozhodnout,jestli budete mít světýlka na stromečku barevná nebo z úsporných důvodů jen bílá?
Myslím,že ta úspora bude tak 0,00000 %. :-)
Osvětlení stromečku bude mít stejný příkon,jen barevné LEDky budou mít nižší svítivost než bílé.Asi tak.
A i kdyby ne,tak při celkové spotřebě cca 5W ušetříš odhadem tak 20%,tj.1 W.Čili při nonstop svícení po celé svátky je to 24Wh denně,240Wh/10dní.Tj.skoro 1/4 kWh,což je asi 1 koruna.Chceš ale ušetřit víc?Dej si tam víc těch řetězů a nech svítit stromeček alespoň rok nonstop.

bílé světla na stromek bych nedával, ale zajímalo mně, kolik bude rozdíl v účinnosti, když bych časem místo barevných žárovek pořídil barevné ledky.
Ty žárovky stejně každou chvíli praskají a budu muset dokupovat nové, tak sem si říkal že už bych je nedokupoval a pořídil ty ledky.
Takže když mají barevné ledky nižší svítivost než bílé, tak mají i nižší účinnost?

No myslím, že nejkratší, ale správnou odpověď napsal Paul.

Energetická účinnost a tedy úspora energie, u LED místo žárovek je dávno známá.
I u vánočního stromku to platí.
Například el.osvětlení stromku, které má třeba jen 20 žárovek, mívá spotřebu
přibližně 25W.
Naopak osvětlení LED, třeba 80 ledek, má spotřebu třeba jen 5W. Při svícení přes celé vánoce až do Silvestra už nějaká úspora je. Není to nijak závratné, ale je.
Účinnost barevných ledek a bílých je přibližně stejná, protože barevné LED, neobsahují
žádné filtry jako barevné žárovky.
Že by LED svítily méně než žárovky nevěřím. Soused má LED osvětlení na venkovním
stromku, a je to viditelné na dva kilometry.
I úspora vlivem životnosti je nesporná. Lze předpokládat, že LED řetěz, při používání jen na vánoce, člověka přežije. Naopak shánění náhradních žárovek je otravné a žárovky
nejsou zcela levné.
Shrnuto, i u vánočního osvětlení, je modernizace pomocí LED vhodná.:puff: