Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem El zásuvka

Dobrý den
potřeboval bych poradit Zásuvka na 220 v levá zdířka při zkoušečce svítí levá a prva při měření VADAS napětí ok ale při zapojení jakéhokoli spotřebiče "vylítne" fíčko
Děkuji předem za odpověď

Tohle přikládám za vinu nějakým trollovi, třeba nám doma schovává ponožky, ale vždy jen levé. :-D

Ale né, teď vážně, zkuste tu zásuvku rozebrat a podívat se dovnitř. Pokud nejste s elektřinou kamarád, raději si shoďte jistič až to budete dělat. Podívejte se jestli se tam někde něco nedotýká nebo jestli něco není třeba vyhořelé, také můžete zkusit dotáhnout všechny šroubky.
Tahle zásuvka je jediná na zásuvkovém okruhu ? Pokud je to jen propojovací a někde dále je na tom stejném kabelu pověšena další zařízení, může to dohromady dělat problémy - jistič se přetíží až ve chvíli když do této zásuvky něco připojíte.

PS. V životě jsem neslyšel slovo "fíčko", ale předpokládám, že se jedná o jistič, pokud ne, prosím o opravu. Děkuji

Aha, tak to jsem byl mimo, díky. Kdyby to tazatel taky napsal přesně jak se to jmenuje a nevymýšlel nějaký blbosti, mohli jsme tomuhle předejít.
V tom případě, buď odešel ten chránič nebo ho máte špatně zapojenej a nebo do toho strkáte vadný spotřebiče. Zkuste do toho strčit nějaký spotřebič co má pouze dvoužilový přívod, třeba vysavač, fén, mixér, atd.

Vím, jak funguje proudový chránič. Takže když tam zapojí něco s dvoužilovou šňůrou, dvojitá izolace a přístroj není nijak poškozen, rozdílový proud na který reaguje p. chránič by měl být nulový, teda pokud je dobře zapojen.

Tak mi popiš funkci proudového chrániče, když to víš. Jsme na poradně ;-)

Tazatel píše, že chránič vylítne při připojení jakéhokoliv přístroje, tudíž když tam připojí něco s dvoužilovou přívodní šňůrou a chránič vylítne, je problém v zapojení chrániče, protože tam musí odtékat někam proud. A u spotřebiče třídy 2 by nikam proud unikat neměl, tudíž by to nemělo vylítnout. Tím zjistí jestli to je přístrojema.

To je sice taky možný, ale to by se museli trefit tak šikovně, že by napevno spojili N a PEčko a fáze se nedotkli, jinak by to nelítalo. Nebo ten chránič jednoduše odešel, taky jsem se s tím už setkal, lítal pořád. Většinou teda odchází ve stylu, že spíš nevypínají, ale tohle se stát taky může.
PS. příště tipuj s měkkým "i"

Dobrý večer všem
Děkuji za odezvy
Zásuvka nebyla používána ale teď je potřeba
Postup byl následující zásuvka zlobila jak bylo uvedeno takže jsem vyměnil za novou je v okruhu s dalšími které se nepoužívají zkoušel jsem zařízeními jak psal jeden z Vás a to vysavačem ,lampičkou a to vše před tím než jsem sem tento dotaz psal Proudový chránič je v pořádku protože při jiných problémech na ostatních fázích funguje jak má Napadá mne zda by chyba nemohla být v rozvodné krabici ze které je zásuvka napájena

A je to všechno zapojený tak jak má být ? Takže niko nikde nevrtal ? Tohle spíš vypadá jako by někdo prohodil nulák se zemnícím vodičem. Pokud elektrice rozumíte zkontrolujte zapojení zásuvek, případně připojení v té krabici. Pokud tomu nerozumíte zavolejte elektrikáře, než se Vám něco stane.
PS. příště prosím používejte "tečky", čte se to docela blbě.

Pokud to vypadává i při zapojení spotřebiče s dvojitou izolací (vysavač), tak je prohozený pracovní nulák s ochranným.
Zkontrolovat v zásuvce, zda je správně zapojen modrý drát na pravou zdířku a
zelenožlutý na ochranný kolík.
Pokud je to v zásuvce správně, zkontrolovat v nejbližší rozvodné krabici, zda není
spojen zelenožlutý a modrý. Pokud je to tam dobře obdobně pokračovat po spojích
až k rozvaděči. Někde to bude přehozené. Modrý vodič musí pokračovat od zásuvky až k rozvaděči a tam končit připojený na chránič. (tedy za předpokladu, že jsou alespoň vodiče o správných barvách).