Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem El.zásuvky a kabely v lištách,lze vyrušit?

Dobrý den,

ráda bych se jako laik zeptala šikovných mužů či žen :-) ještě na tento dotaz. Omlouvám se, pokud nad tím bude někdo kroutit hlavou, že to je přece jasné :-) Po Novém roce budeme kupovat panelový byt. Při prohlídce jsem si všimla, že od zásuvek vedou nehezké lišty se schovanými el.kabely a krabičkou vel.zásuvky. Od vypínačů (na stropní světlo) nevede nic, byt je v prvním patře, stěny úzké, panelové, opravdu by to nešlo šikovným elektrikářem zadělat do panelů? Všechny lišty vedou směrem k podlaze,nevím, zda-li se to tedy táhne nějak podlahou podél zdi, či napojuje na sklepy pod námi, což je asi nesmysl :-) V jedné místnosti vedou "jakoby nahorů k sousedům". Tak nevím, co s tím:-( Děkuji za případné zkušenosti či postřehy. S pozdravem Petra

Tipoval bych si, že kabely jsou taženy podél podlahy. Asi budou skryty za soklovou lištou. Celý byt je připojen na jedny "hodiny", takže zcela jistě rozvody nevedou k sousedům, nebo do sklepa. V panelácích byly rozvody z hliníku, což je materiál který léty degraguje. Na světla ještě vyhovuje, ale předchozí majitel měl zdá se, problémy s zásuvkami.
Zasekat nové kabely není problém. Použijte ploché kabely (třeba CYKYLO). Do panelu není radno dělat hlubokou drážku :-)

Velmi všem děkuji za nápady, připomínky, a zkušenosti, trošku mi spadl kámen ze srdce, pokud půjde šikovným odborníkem - elekrikářem vše předělat, schovat, budu jedině ráda. Sice další investice navíc, ale ať je vše raději nové a člověk s tím musí při rekonstrukci počítat.Snad bude finální výsledek stát za to, nynější varianta opravdu nevypadá moc hezky. Velmi děkuji. S pozdravem Petra B.

Ale kdeže.... Dá se to udělat i normálně. A revizi ? Tak ano správně by měla být ale to stojí hrachy a pokud se to udělá správně.....

Nutno ale napomenout že správně by ten projekt i revize měli být. Revize dokonce musí být jinak:

"Z projevu inženýra Maliny, zástupce Elektrických podniků:
vážení občané, vzácní hosté, s elektřinou je to prosté:
Od pantáty vedou dráty do žárovky nade vraty.
Dále proud se přelévá do stodoly, do chléva.
Při krátkém spojení dvou drátů dochází k takzvanému zkratu.
Kdo má pojistky námi předepsané, tomu se při zkratu nic nestane.
Kdo si tam nastrká hřebíky, vyhoří a začne od píky.
Do každé rodiny elektrické hodiny!"