Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem relé + časovač

zdravim ! potřebuju elektrikáře ! :-D narazil jsem na oříšek kterej neumim rozlousknout potřebuju na pevno propoji spínací hodiny a časovým relé, hodiny jsou Ikea Tända a relé nejjednoduší CS3-1 chtěl bych to nějak takhle clanky.php hrozně by mi to pomohlo ! DÍKY MOC !!

Tak jsem to zkusil nějak vymyslet aby to nějak šlo, i když zvolené komponenty nejsou nejvhodnější.
Vestavěj to do nějaké vhodné krabice. Dovnitř přídělej zásuvku, do které pak přijdou hodiny.
Ve schematu není zakreslená. Tuto zásuvku propoj jako prodlužovák s vidlicí, která přijde do sítě. (levá zdířka levý kolík, to znáš).
Z této zásuvky vytáhni navíc modrý vodič, který přijde na druhou svorku zleva na časovač, viz schema.
Zbytek (časovač), přijde připojit do hodin zástrčkou, také není nakreslená.

Na schématu je třetí svorka časovače označená "L". Na originálním obrázku na časovači je ale "N". Nenech se tím zmást, přijde tam opravdu FÁZE.

Teď ten malý problém, o kterém jsem se už zmínil. Časovač potřebuje spotřebič, od jehož vypnutí počítá čas. Je to ta žárovka ve schematu. Možná by to chodilo i bez ní, ale mohla by tam být nejistota, pokud vstup zůstane nikam nezapojen. Můžeš použít žárovku na 230V, malého výkonu, nebo zkusit nahradit odporem. Nemůžu vyzkoušet jaký, jen od oka bych zkusil asi
15000ohmů (15k), na výkon asi 6W. Poteče tam po dobu sepnutí hodin asi 3,5W.

Nezapomeň zapojit ochranné žlutozelené vodiče.

Zařízení bude spínat pracovní nulák, stejně jako spínací hodiny, tedy na výstupu bude stále fáze. Nemělo by to vadit, ale je dobré to vědět.

Na hodinách to bude chtět nastavit minimální sepnutý čas a odčasování proběhne po vypnutí hodin.
Snad to tak bude fungovat, snaž se to zapojit přesně podle nákresu.

No měla by být alespoň zem na té zásuvce pod hodinami. Ne proto, že by v tomhle případě byla nutná, ale když se někde namontuje zásuvka s ochranným kolíkem, měl by být zapojen. Ale budiž, pokud to nebude možné použít jinak než na daný účel, tak snad. Nesmí nikoho napadnout tam zapnout místo těch hodin něco jiného.
Ta úsporka tam vhodná není, kondenzátor na jejím vstupu může dělat neplechu.
Dej tam klasickou žárovku, tu nejslabší, co seženeš, třeba takovou co bývá v ledničkách a podobně. Bohatě stačí 5W, na vyzkoušení funkce je to jedno, ale klasiku.
Jedná se jen o to, když bude zbytečně silná, je to zbytečná spotřeba, po dobu sepnutí hodin.
Pro finální použití bych ji potom nahradil odporem, jak jsem psal.
Až to budeš mít odzkoušené a ve finální podobě, vhodně to zakrytuj. Čokoláda neposkytuje ochranu před nebezpečným dotykem.

zatim jsem tam dal 25W žárovku když seženu slabší tim líp pro mě ;-) zakrytování myslim neni uplně nutný jedinej kdo se v tom bude případně hrabat budu já a já vim o co tam jde jinak to funguje skvěle :-) pod všim co by mohlo bejt teplý tak je hlinik plech ale stejně by to nemělo žádnej vliv protože můžu hořet cokoliv co máme doma .. a vetšinou nám to stojí třeba pod nebo na dřevěnym stole, co si budem .. ;-)

Tak gratuluju. Jen poznámka profesionálně deformovanýho elektrikáře:
- kryty - nejsi tady navěky, po Tobě přijdou jiní uživatelé...
- AL plech - kov není ochranou před požárem. Ochranou je 0,5cm silná nehořlavá hmota (tepelně izolující). Plech jen roznese teplotu do stran, ale jinak ji přenese i do hořlavého podkladu... Nehořlavý sádrokarton pod ten plech, nebo podobná hmota, je vhodnější opatření.
- oba problémy spolehlivě vyřeší el. rozvodná krabice ze samozhášecího materiálu (má na sobě "F", nebo plamínky - odborný prodavač poradí).
Jenže "kdo mi to zaplatí :-D" ...