Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem relé + časovač

zdravim ! potřebuju elektrikáře ! :-D narazil jsem na oříšek kterej neumim rozlousknout potřebuju na pevno propoji spínací hodiny a časovým relé, hodiny jsou Ikea Tända a relé nejjednoduší CS3-1 chtěl bych to nějak takhle clanky.php hrozně by mi to pomohlo ! DÍKY MOC !!

hele když pujdu od zásuvky: zásuvka --> spínací hodiny --> CS3-1 --> AC adpater --> čerpadlo --> všude voda :-D asi bych to mohl zapojit tak jak jsem to napsal že bych to nemusel rvát do těch hodin ale jenom na kabel normálně zapojit a přes čokoládu jet dál jen teda ještě jestli bych mohl poprosit tak takovej jednoduchej obrázek jak to jde za sebou ? abych v tom měl uplný jasno ? hlavně mi jde o barvičky kabelů ;-)

Když už to máš koupený, tak to zapojit půjde. Ale je třeba vědět některé věci.
Co je to za hodiny, něco takového, spínaného mikrospínačem jako tohle?
http://www.ikea.com/ca/en/catalog/products/8013444 9/
Časovač, který uvádíš, spíná po vypnutí osvětlení. Tedy zapojení by muselo být
tak, že na hodinách by se nastavil nějaký nejkratší čas a muselo by se počítat s tím, že k odčasování časovače by došlo až po vypnutí hodin. Což by na daný účel nevadilo.

Trochu problém by mohl být v tom, že daný časovač, počítá se zátěží na vstupu časovače, tedy se žárovkou osvětlení, po jejímž zhasnutí (vypínačem, nebo hodinami), začne odpočítávat čas. Nevím, jak se časovač bude chovat bez této zátěže, když vstup zůstane
"v luftě". I to ale půjde vyřešit zapojením náhradní zátěže odporem.
Ale jak se časovač zachová bez této zátěže lze vyzkoušet.

Dále je potřeba vědět, zda hodiny spínají nulák, nebo fázi. Protože některé hodiny spínají nulák a některé fázi. Předpokládám, že mají českou zásuvku, ne jako na odkazu, co jsem poslal. Lze zjistit multimetrem, žárovkovou zkoušečkou a podobně.

Zapojení od Paul fungovat nebude.

Doplň údaje a napíšu jak to zapojit.

díky moc za zájem mi pomoct ! Tända časovač má českou zásuvku, zásuvka spíná pravou stranu takže nulák ? ale vlevo je modrá a vpravo černá nechápu .. s tim počítám že to bude fungovat až po vypnutí časovače a další info jaké ?
udaje o spínači :
230V~50Hz
16A 250V~
Max 3680W

udaje o relé:
napájení: 230V/ 50Hz
spínací prvek: triak
Příkon:<0,5 W
odporová zátěž: 10 až 200 W
Induktivní zátěž: 10 až 100 VA

Zapojit to půjde i tak, ale kdyby to spínalo fázi, byl bych raději.
Nevím, proč to tak dělají, že to spíná nulák.
Máš to otevřený? Jak je to tam udělané, nejde to přepojit, tedy propojit pravý kolík s pravou zdířkou a zapojit levý kolík -mikrospínač -levá zdířka?
Předpokládám, že je samozřejmě propojený ochranný kolík s ochrannou zdířkou.
V některých hodinách to mají propojené pechovými spojkami, které jsou na kontakty nanýtované, v tom případě to nech jak to je.
Chceš to udělat tak, jak to má ten z toho odkazu, tedy zapojit dovnitř hodin, nebo mimo ty hodiny a připojené přes jejich zásuvku?

Když nad tím tak přemýšlím, tak to není tak jednoduché, jak to vypadá.
Tedy jednoduché to je, ale pokud se to udělá přes zásuvku, navíc se musí
přehodit funkce fáze a nuláku a k tomu časovač potřebuje trvalé napájení, tedy mimo hodiny, tak vznikne ukrutnej bastl. Bude potřeba mít hodiny v zásuvce a k tomu přivést napájecí kabel z další zásuvky.
K tomu daný časovač bude potřebovat nahradit funkčně chybějící žárovku, která vyplývá z původního určení. (stejný časovač mám použitý jen na manuální spínání a žárovku jsem musel nahradit, jinak to blblo. Jenže já tam mám odpor na mžikovou zátěž jen na sepnutí tlačítka, ale tady bude napájený min. čtvrt hodiny co je min. čas hodin).
To znamená, to vylaborovat na nejnižší výkon.

No myslím, ze než ti to vysvětlím, že si budem dopisovat ještě po vánocích.:-D
Snad jediné rozumné řešení, je zapojit to dovnitř hodin, jak to má ten z odkazu.

Začínám přemýšlet o tom, že bych to udělal rychleji, než ti to nakreslím a vysvětlím.:-)

Nechceš mi to raději poslat? Protože jsem lidumil, tak bych to udělal zadarmo, poslal bys mi jen na zpáteční poštovné, abych to neplatil já.

Wow ... no potřeboval bych to co nejdřív, už jsem myslel že to budu mít dááávno hotový, no a pořád se mi to prodlužuje, takže to pro mě neni uplně dobrá zpráva .. no když budu mít schéma tak už si to zařídim v pohodě, jenom potřebuju vědět jestli k tomu budu ještě něco potřebovat dokoupit ?? se** mě to všude píšou nejjednoduší system bláá bláá a ono to nakonec bude chtít úlomky asteroidů a konsterní pozůstatky homo elektrus .. :-D

V elektrikařině je vždycky mnoho možností, jak vyřešit úkol. Pokud je jednoznačně zadaná funkce a jednoznačně zadané součástky nejsou příliš vhodné, musí se udělat složité zapojení...
Pro Zerozera: minimální spínaný výkon mi u podobných relé (SMR-T a SMR-H) už taky zatopil. Fungovalo to na stole, ale po měsíci se to "rozhodilo" a já to zase řešil. Chce to raději víc, než minimum...

Koukám, taky noční pták :-D No vlastní spínaný výkon bude spotřebič, co tam zapojí.
To s tím odporem je jen pro vstup časovače, aby se měl o co opřít a po vypnutí hodin nezůstal v luftě, což by mohlo plavat. Tak doufám, že těch asi 3,5W by mohlo stačit. Ale chtělo by to vyzkoušet. Jde mi o to, aby tam nebyl nepotřebný výkon, i když minimální doba sepnutí hodin, je mysím 15 minut. :puff:

Tak jsem to zkusil nějak vymyslet aby to nějak šlo, i když zvolené komponenty nejsou nejvhodnější.
Vestavěj to do nějaké vhodné krabice. Dovnitř přídělej zásuvku, do které pak přijdou hodiny.
Ve schematu není zakreslená. Tuto zásuvku propoj jako prodlužovák s vidlicí, která přijde do sítě. (levá zdířka levý kolík, to znáš).
Z této zásuvky vytáhni navíc modrý vodič, který přijde na druhou svorku zleva na časovač, viz schema.
Zbytek (časovač), přijde připojit do hodin zástrčkou, také není nakreslená.

Na schématu je třetí svorka časovače označená "L". Na originálním obrázku na časovači je ale "N". Nenech se tím zmást, přijde tam opravdu FÁZE.

Teď ten malý problém, o kterém jsem se už zmínil. Časovač potřebuje spotřebič, od jehož vypnutí počítá čas. Je to ta žárovka ve schematu. Možná by to chodilo i bez ní, ale mohla by tam být nejistota, pokud vstup zůstane nikam nezapojen. Můžeš použít žárovku na 230V, malého výkonu, nebo zkusit nahradit odporem. Nemůžu vyzkoušet jaký, jen od oka bych zkusil asi
15000ohmů (15k), na výkon asi 6W. Poteče tam po dobu sepnutí hodin asi 3,5W.

Nezapomeň zapojit ochranné žlutozelené vodiče.

Zařízení bude spínat pracovní nulák, stejně jako spínací hodiny, tedy na výstupu bude stále fáze. Nemělo by to vadit, ale je dobré to vědět.

Na hodinách to bude chtět nastavit minimální sepnutý čas a odčasování proběhne po vypnutí hodin.
Snad to tak bude fungovat, snaž se to zapojit přesně podle nákresu.

No měla by být alespoň zem na té zásuvce pod hodinami. Ne proto, že by v tomhle případě byla nutná, ale když se někde namontuje zásuvka s ochranným kolíkem, měl by být zapojen. Ale budiž, pokud to nebude možné použít jinak než na daný účel, tak snad. Nesmí nikoho napadnout tam zapnout místo těch hodin něco jiného.
Ta úsporka tam vhodná není, kondenzátor na jejím vstupu může dělat neplechu.
Dej tam klasickou žárovku, tu nejslabší, co seženeš, třeba takovou co bývá v ledničkách a podobně. Bohatě stačí 5W, na vyzkoušení funkce je to jedno, ale klasiku.
Jedná se jen o to, když bude zbytečně silná, je to zbytečná spotřeba, po dobu sepnutí hodin.
Pro finální použití bych ji potom nahradil odporem, jak jsem psal.
Až to budeš mít odzkoušené a ve finální podobě, vhodně to zakrytuj. Čokoláda neposkytuje ochranu před nebezpečným dotykem.

zatim jsem tam dal 25W žárovku když seženu slabší tim líp pro mě ;-) zakrytování myslim neni uplně nutný jedinej kdo se v tom bude případně hrabat budu já a já vim o co tam jde jinak to funguje skvěle :-) pod všim co by mohlo bejt teplý tak je hlinik plech ale stejně by to nemělo žádnej vliv protože můžu hořet cokoliv co máme doma .. a vetšinou nám to stojí třeba pod nebo na dřevěnym stole, co si budem .. ;-)

Tak gratuluju. Jen poznámka profesionálně deformovanýho elektrikáře:
- kryty - nejsi tady navěky, po Tobě přijdou jiní uživatelé...
- AL plech - kov není ochranou před požárem. Ochranou je 0,5cm silná nehořlavá hmota (tepelně izolující). Plech jen roznese teplotu do stran, ale jinak ji přenese i do hořlavého podkladu... Nehořlavý sádrokarton pod ten plech, nebo podobná hmota, je vhodnější opatření.
- oba problémy spolehlivě vyřeší el. rozvodná krabice ze samozhášecího materiálu (má na sobě "F", nebo plamínky - odborný prodavač poradí).
Jenže "kdo mi to zaplatí :-D" ...