V době, kdy se má bojler zapnout (pokud ho máte "noční proud", tedy na levnější tarif) všechno v bytě vypněte a zhasněte a jděte se podívat na elektroměr, jestli se točí.
Nebo pokud máte vypínač u bojleru, zkuste ho vypnout a podívat se na spotřebu na elektroměru a pak ho zapnout a podívat se, jestli se roztočí rychleji, nebo se na moderním elektroměru ukáže proužek vyššího odběru.
Někdy je po zapnutí v tichu koupelny při položení ucha na bojler slyšet lehké vrčení nebo lehké lupání jakoby bublinek.
Pokud je bojler stále nezapnutý a přesto je na něm napětí, je možné, že je vadný termostat (stále vypnutý) nebo topné těleso.
Pokud máte elektrotechnickou kvalifikaci, nebo někoho s elektrotechnickou kvalifikací, můžete doutnavkovou zkoušečkou vyzkoušet zda je napětí a) na přívodu do bojleru (případně svítí doutnavka na vypínači), za termostatem, na přívodu k topnému tělesu.
Pokud tam fáze je a zdá se, že topně těleso přesto netopí, je možné bojler vypnout hlavním vypínačem aby na něm v žádném případě nebylo napětí a ohmmetrem vyzkoušet odpor topného tělesa. Pokud by byl nekonečný, je možné topné tělesou koupit a vyměnit. Nemusí se vyhazovat celý bojler. U starých Dražických bojlerů se topné těleso odpojí a vysune z jímky a místo vadného se koupí stejný (správný) typ, (hlavně kvůli průměru jímky, wattáž se může mírně lišit, místo 1500W třeba 1600W) a zasune do jímky a opět zapojí, zkontroluje, zapne, vyzkouší a používá.