uřízlé dveřní závěsy
Zdravím,
přestěhovali jsme dědečka do pronajatého bytu (aby to k nám měl blíž), ale chybí tam dveře do koupelny - sestra majitele měla takový pocit, že je to zbytečnost, vyhodila je, uřízla panty na futru a dala tam "dekorační záclonku". No, dveře jsme sehnali za odvoz, ale teď co ty panty. Zárubně jsou klasické staré ocelové. Chci se poradit jak byste to řešili s minimem úsilí - ja teda svářečku (invertor) mám a něco "heftnout" už celkem dokážu ale úplně machr teda nejsem ani zdaleka, učím se a zvlášť ty tenčí věci mi ještě dělaj malinko problém. Myslíte že by se to tam mělo navařit, nebo spíš sehnat nějakej šroubovací (ty jsou ale spíš do dřeva a nevím jak by to tam drželo)? Kdybyste to vařili, jakou elektrodu byste použili ? Pokud byste měli pocit, že je třeba zvolit nějaký "zvláštní" postup, a chtělo se vám se podělit o něj, sem s ním. Než to celý rozvrtám...
Dík
Filip
No nevím, nevím, ale než vařit závěsy (dají se vůbec takové někde koupit?) do milimetrového plechu ze kterého se zárubně dělávaly, bude možná mnohokrát jednodušší futro vybourat a zazdít nové. Nebo by možná bylo řešení koupit dveře shrnovací.
ja říkám, je to pronájem. bejt to moje tak to vyseknu a hotovo. ale tady nechci nic moc investovat, ani moc práce tedy. co ty šroubovací? jenže ono to futro je dutý co? to by tam asi nedrželo...
nejslabší elektrodu tuším 1,6 a proud I=50x(průměr elekrody -1) vychází tak kolem 30A..a když to bude možnétak na futra dát kus mědi cca 5mm tloušťka a přitáhnout a k tomu pak kolmo ten pant.
něco na tento způsob, měď bude-li alespoň 10x10x0,5 cm vezme teplo ne provaří se to, nákres nic moc ale snad je to jasné..
nojo, ale kdy vzít takovej kus mědi... zrovinka se mi doma žádnej neválí (kdyby se válel, můj synek by ho už dávno odvezl na šroťák - to má právě po tomhle dědečkovi
no já si pro ten účel koupil, a vařím na tom vše tenké třeba nadvařuji nože vertikutátoru...vyjde to sice tak na 100,- ale pokud se kutí tak se to neztratí...tedy pokud mládě nnenazná, že je to na prd..
možná blbej dotaz, ale kdes to koupil? jen takovej malej kus ..
normálmě ve Feroně, jsem koupil 20x10xx5 mm asi za 200,-měděná pasovina, hodí se i na orovnání brusného kotouče...
tak pokud použije ochlazení není 2 elektroda problém...
1.6 na 30A je teoreticky dobry, prakticky me 1.6 hrozne deptaly - mizi jak para nad hrncem a nestiham rovnomerne pridavat a drzet dylku oblouku. 30A uz ten oblouk drzi hodne mizerne. Dal bych 2mm na 40A, nebo i 2.5 na 50A(to je sakra pod doporucenym proudem, ale jde to. Vechno to ma ale mensi proudovou hustotu nez ta 1.6ka), drzel hodne kratkej oblouk(spicka elektrody skoro v lazni) a klidne to smrknul na 2x, nez se to snazit svarit na jeden zatah.
Ten kus medi(ale klidne i zelezna krychlicka) je dobrej napad.
Na "zdravých" futrech se podívej, jak mají panty vypadat. V železářství jistě seženeš nějaké velmi podobné. Potom uprav rozměr úchytu tak, aby co nejlépe pasoval ke zbytku původního pantu na futrech.
Ten zbytek tam musel po odřezání zůstat, jinak to nejde. Možná to bude přetmelené a zatřené, ale bude tam zbytek, normálně jsou panty navařené zevnitř.
Vyměř vzdálenost pantu od futer, aby měly správnou polohu.
potom ať ti pant někdo přidrží a lehce přiboduj, jen aby držel. Potom teprv dokonči přivaření.
Pokud to správně vyměříš, navaříš pant na zbytek původního pantu, který je dost silný, abys ho neupálil.
Elektrody na invertor asi neseženeš slabší, než 2mm. Ale neměl by to být problém, asi tak 70A, by mohlo vyhovět.
Kdybys někde narazil na vyřazená futra, panty odřízneš od nich a budou pssovat akorát.
od oka mi připadá, že tohle http://www.sezam-chrudim.cz/tkz-dverni-pant-100-92 50l-9251p_id-3490.html by se mohlo dát použít ne? já se akorát bojím, abych to futro ještě nezničil. no ale co, zkusit se má všecko chtělo by to pár starech futer a potrénovat...
mimochodem, máš nějakej osvědčenej typ elektrod, třeba že to s nima jde nějak líp než s jinejma? jak jsem psal, moc zkušeností nemám, mám jen balík 2.5 mm rutilek J421, nic jinýho jsem ještě nezkoušel.
rutilku pro invertor připojíš na -pól... když bude chlazení tak to s 2,5 půjde také...nakonec to zkus na těch plechách co ti zbudou po uříznutí koupeného pantu, vařit na stojato odspodu dát základ, a pak veřit nahoru..
Pokud máš invertor, tak na to rutilky ani nezkoušej, raději si kup nějaké bazické.
Prodávají se i po deseti kusech. Něco jako EB 121, s nimi se vaří dobře.
S rutilkami se musí umět svářet, je to mnohem náročnější, než bazickýma. S rutilkami tam nabalíš strusku a držet to nebude.
Pokud to budeš vařit, nezapomeň na ochranu okolí, proti rozstřiku. Může se zapéct do obkládaček, vany a dalších věcí.
no tak paul říká že rutilka pude, ty zase " to ani nezkoušej", to sem z toho jelen
S rutilkami by to samozřelmě šlo taky, ale pokud nejsi zkušený svářeč, je velká pravděpodobnost, že se ti to nepodaří. Proto píšu, kup pár bazických elektrod a máš větší jistotu, že se to povede.
Rutilky mají velkou snahu zavářet strusku do svarového kovu a když nejsou zkušenosti, tak často bývá výsledkem návar na jedné části, návar na druhé a mezi tím struska.
tak já s rutilkami nemám problém...na invertoru..mně se s nima dělá lépe...ale asi je to o zvyku...s bazickou 1,6 jsem na mědi vařil i špajchnu...
jinak používám ekvivalent E6013
no ja ty bazicky urcite nekdy zkusim, zkusenej fakt nejsem a treba v tom bude rozdil. to co popisuje zerozero se mi asi fakt deje. no jo, musim se jeste hodne ucit, hodne ucit
Není náhodou v koupelně plynový kotel nebo karma? V tom případě jsou panty odstraněnny kvůli tomu, aby z koupelny nemohla vzniknout plynová komora.
Pro tyto případy se dveře podřezávají, nebo se do nich dělají ventilační otvory. Karma a dveře se nevylučují.
Když jsme nahrazovali starou Moru z dob OPBH za nový kotel, bylo podmínkou schválení dostatečné větrání. Já jsem to vyřešil výplní dveří ze šikmo poskládaných lamel (jako žaluzie). Vyvrtání otvorů nebo odříznutí pantů byly první nabízené možnosti. Možná to v tomto případě někdo řešil tím jednodušším, uříznutím pantů.
nene, je tam dalkova dodavka tuv i topeni, zadny kotel, zadna karma. byl to jen "architektonicky" napad predchozi obyvatelky..
sice Vám radí jak to povařit.Ale mohu vám na sto procent říct že pokud to budete lepit stoupačkou metodou MMA tak to bude děravý a svár žádný.Možný úspěch by byl TIGEM.Jinak pokud se do toho chcete pustit tak se poptejte po svářeči který vařil tenké plechy.I on bude mít problém aby to k něčemu vypadalo.Svisle to MMA metodou nezavaříte a stoupačkou no nevím.Přeji ať se zadaří.
tigem to neumim a ani na to nemam vsehno vybaveni - resp ten invertor by to mel byt taky schopen (gama 166), ale v zivote jsem to nedelal. skoda ze ty svarecsky kurzy jsou takovy drahy, stacil by mi jen takovej nejakej jednodenni ze bych odkoukal figliky a treba se neco dozvedel z teorie a tak. na plynovod se nechystam, takze papiry nepotrebuju (i kdyz je mi jasny, ze z hlediska zakonu bych je asi mit mel tak ci tak). no nic, nebudeme skuhrat, treba se mi jeste casem postesti se to od nekoho naucit a nebo koupim flasku argonu, prelousku svarforum a budu zkouset a zkouset no.
mimochodem, co znamena svisle a stoupackou ? to je jedno shora dolu a druhy zdola nahoru?
mimochodem, vcera jsem se na to zas dival a ty puvodni panty (jejich zbytky) tak jsou dohledatelny, tloustka rekl bych 4 mm (nemel jsem zadny meridlo). druha vec - s zadnym medenym plechem se k tomu nedostanu. na jedny strane to musim varit, takze tam to nedam a ana druhy je ten pant - on je uplne naplaclej na tom futru. furto je uzky, takze za nim uz je vicemene zed. dal bych fotku, ale nemel jsem s sebou telefon, kdyztak dneska
no svisle je važení ve svislé poloze a na stoupačku znamená odspoda nahoru, aby to neteklo dolů udělá se nejdříve dole malý svar, nechá zytuhnout a naásledně se vaří od něj směrem nahoru..
takže svisle je zhora dolu? vždyť od spoda nahoru je taky svisle, ne? to je jako kdybych říkal, že jedno je vodorovně a druhý zleva doprava. nebo tomu špatně rozumím?
svisle je materál na stojato tak jak ti stojí futra, nejde to položit...a v tom případě se vaří odspoda nahoru
aha, takže prostě když je materiál svisle, tak se vaří od zdola nahoru, jo? ale zerozero píše "Svisle to MMA metodou nezavaříte a stoupačkou no nevím.", což mě přišlo že je jako dva možný způsoby, tak jsem chtěl vědět jaký je rozdíl...
no myslel to tak, že metoda MMR je vaření elektrodou obalovanou, tedy to co používáme, a o vaření odspoda nahoru pochybuje také...
Podle mne to chce zkusit...na nějakém Jackelu 1,5-2mm dát k sobě, postavit na stojato a ten svár si zkusit..nakonec když se to tak vezme , není nutno vařit po celé délce,stačí přibodovat...
důležitější bude dodržet jakous takous mezeru, aby závěs nedrhl o futro a neodíral v budoucnu nátěr..
Stoupačka se vaří odspodu nahoru.Tento zaručuje že se svařenec provaří.Svisle nebo klesák jak chcete se MMA nevaří neboť struska je rychlejší jak svarový kov a svar by nic neudržel pokud vůbec by jste to zvládl.Tento svar jde spolehlivě svařit met. mig,tj.CO čkem kde nevaříte obalovanou elektrodou ale drátem.ještě máte řešení že by jste na zárubně instaloval nové a dal nové dveře.Dnes je to docela moderní.V bytech kde jsou klasické zárubně kovové a majitel to chce vylepšit tak toto je cesta.Ale není to nic levného.Na ty plechové zárubně se nalepí ta dřevěná která je stavebnicová a potom se dají dveře.Ale tím zmenšíte i vnitřní světlost zárubní.V Bauhausech by Vám řekli více.
myslíte obložky. to nechci, je to pronájem.
každopádně díky Vám všem za rady, udělal jsem si perfektní obrázek, teď už jen se rozhodnout, jetli do toho půjdu sám a nebo někoho objednám - a nebo mi třeba děda řekne, že se mu tam líbí díra a bude po problému.
Takže DÍKY!! a zavírám téma (samozřejmě pokud se někomu chce ještě podělit se o nějaké další svářecí fíglíky, tak já jsem hlava hladová a dychtivá, ale žádnej další konkrétní dotaz teď nemám.)
Existuji elektrody, ktery padak(zezhora dolu) umi. Chce to koukat na piktogramy
http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php?cisloclanku =2007072801
Cimz nerikam, ze je to dobrej napad, pokud je to mozny varil bych stoupacku, je to jednodussi.
Jak jsem psal, jsou tam ty zbytky původních pantů. Budou mít tloušťku tak tři milimetry a to upálit proudem okolo 70A, je spíš umění.
Připrav si nové panty, tak aby na zbytky pasovaly. Někdo ti to přidrží, na nabodování.
Sežeň si ale ty bazický elektrody.
Udělej první bod a to tak, že si přiblížíš elektrodu těsně ke spáře a zapálíš oblouk asi na jeden a půl vteřiny. Hodně krátký oblouk a oddálíš. Měl by vzniknout bod, který udrží pant na místě. Pokud se to nepodaří na první pokus, nevadí zopakuj.
Ten bod je vhodné udělat spíš uprostřed pantu, ne na kraji.
Vzhledem k tomu, jak píšeš, že vařit ještě neumíš, tak se ti asi nepodaří to zavařit na jeden zátah. Vaření stoupačky je potřeba se nejdřív naučit.
Proto to udělej takhle: Zrovna tak, jak jsi udělal první bod uprostřed, udělej další dva na obou krajích. Potom další, mezi nimi. To už by mělo dveře bez problémů udržet.
Podle šířky, můžeš udělat další body. Tím budeš mít svár skládající se z jednotlivých
bodů. Tak nemůžeš nic upálit.
Jinak: "stoupačkou" se rozumí, sváření svislých svárů. Sváří se tak, že se začne dole a postupuje směrem nahoru. Vhodným nakloněním elektrody šikmo nahoru, se dá svarový kov mírně vyfukovat nahoru a tím omezit stékání. Bazické elektrody dobře odplavují strusku, která stéká pod svár a nezaváří se.
U silnějších materiálů by se měl nejdříve vyvařit "kořen" to je slabý podkladní svár.
Potom se vaří krycí vrstva. Pro tenké materiály a nenáročné sváry se kořen nedělá a svaří se to najednou jedním svárem.
Pro popsané nabodování doporučuji si zkrátit elektrodu na polovinu, alespoň pro první
přichycení. Je tak pevnější ruka.
Bazické elektrody mají pro první zapálení zápalnou špičku. Při opakovaném zapalování, však už není. Proto pro citlivé zapalování je dobré si špičku oklepnout o tvrdý předmět, aby bylo zapálení jistější. Jinak obalení špičky struskou brání zapálení.
DIKY DIKY DIKY !!!! naprosto dokonaly popis, presne pro mne
Kdysi jsem sledoval svářeče, ten měl vedle ruky starý kotouč z brusky a před zapálením oblouku si o to otřel elektrodu.
Pochopitelně na svém stabilním pracovišti. S sebou to netahal.
Ještě by elektrody měly být suché. Bývala na to i speciální pícka.
no ja si brousim spicku elektrodu o betonovou dlazdici, co z nich mam podlahu. co se tyce suchosti elektrod, faktem je, ze je mam rozbaleny v krabici v dilne takze suchy asi fakt nejsou, ale ja zatim svaruju tak desne zasadni veci jako treba klec pro stene do zadni kapsy cyklovoziku, lyziny na crosscut rezani maflem, podpery pod boruvky, stojanek na vanocni stromek nebo zlomena osa slapaciho auticka, takze na to bud uplne prdim a nebo se ridim radou, co jsem kdysi nasel nekde na svarforu, ze staci stahnou proud, elektrodu na chvili prilepit a kdyz se "rozvoni" tak je ready. jinak jsem taky kdysi videl, ze susicku si nekdo delal z nejaky trubky do ktery z boku udelal diru a prdnul tam horkovzdusnou pistoli, ale jestli a jak dlouho to fungovalo, to netusim. az se svarovat naucim vic a pustim se do neceho zasadnejsiho (treba do plynovodu, rozhledny nebo zeleznicniho mostu zacnu resit tyhle high-level zalezitosti. a taky treba na tyhle futra, pokud se do toho nakonec pustim, si urcite koupim novej balicek bazickych elektrod a otevru je tesne pred akci
stačí je dát na 50°C na hoďku do trouby