Vlhkost-kámen
Dobrý den, prosím o radu všechny kutili a znalce. Řešíme problém s rosícím se kamenem v jednom z bytů (1.patro-2NP), který pronajímáme. V tomto stavu byl tento byt(vlastně celý dům) koupen, před 1,5 rokem. Dům je starý cca 250let, udržovaný, pod domem je historický sklep (suchý se stabilní teplotou 12st. celý rok). Snažili jsme se zjistit, zda by tam nemohla být nějaká další příčina, kromě té kterou zmíním dále. Vlhkost by neměla vzlínat z půdy (byt pod ním v přízemí je suchý),ani by nemělo zatékat střechou, obojí řádně zkontrolováno. Nutno dodat, že problematická stěna je součástí historických městských hradeb a právě v tomto místě se vybočuje a pokračuje již pouze samostatná hradební zeď, která není součástí domů. A tím se dostávám asi k nejpravděpodobnější příčině, na hradby prší, tím pádem kámen natáhne vlhkost a ta se pak někde projeví. Nutno dodat, že se mokré/vlhké fleky nezvětšují ani nezmenšují (zatím) a je jedno, zda je léto, zima, zda se větrá či topí. Rádi bychom tuto situaci zkusili nějak řešit, ostatně na nás začali tlačit i nájemníci (což chápu), nehledě na to, že to snižuje cenu uvedeného bytu. Konzultovali jsme s dost lidmi, z různých oborů, ale zatím jsme se nedobrali žádného přijatelného řešení. Stav je dost závislý i na počasí, když prší, jsou odhalené kameny dosti vlhké, což byl ale i důvod proč se dříve odhalili. Dále chci uvést, že je dům v městské památkové zóně, tudíž do něj není možné žádný způsobem zasáhnout zvenčí. Na jaře bychom rádi trošku opravili fasádu z této strany (vyspravili drobné praskliny a zbavili ji sprejerských malůvek). Zároveň vyměnili okna v tomto bytě, která jsou dosud špaletová, tudíž je trošku problematické větrání (budou nahrazena klasickýma dřevěnýma stejného typu s mikroventilací) a rádi bychom zasáhli i do této stěny. Jaké by bylo podle vás nejvhodnější řešení? Nebráníme se ničemu. Nejschůdnější řešení nám připadá odhalit i místa, kde zdivo vlhne. Snad jsem to sepsala, aby se to dalo trošku pochopit jaká je situace. Ale uvítám další nápady. Díky všem.
Chtělo by to fotku zvenku a během opravy fasády tam udělat chemickou hydroizolační clonu. Sice se dělá i zevnitř, ale to by musel být veliký rozsah, aby se vyloučilo, že voda vyteče jinde.
Děkuji za reakci. Lepší bohužel nemám (okno v místnosti=je to okno s odtahem). Zvenčí problémy nejsou a fasáda je naprosto suchá. Navíc jsme dost omezeni památkáři.
Žádné nápady?
Suchá fasáda?
Kelišová zázrak...
Proč já vidím fleky na fasádě?
A můžu se prosím zeptat kde konkrétně? Děkuji. Jinak zvenčí prohlédnuto na sobě několika nezávislými lidmi. Je to suché. Ty žluté fleky dole, jsou neostré malůvky, a ty úplně dole, krom jiného, ,,ochcáno" od psů (celé centrum si zde v parku venčí psy). Celý dům podsklepen a naprosto suchý.
Kontrolováno se zedníkem, stavařem i malíři. Opravdu to bylo suché. Navíc problémy nejsou v přízemí ale v patře. Právě v sousedství těch hradeb.
Terko, není na to počasí, ale tohle je o velmi podrobné a podezíravé prohlídce té plechové střechy. Tam je podsunutý svod u okna, je to natíraná střecha z pozinku? U malých sklonů může být problém se vzlínáním i zafukováním větrem. Pod plechem budou další vrstvy kvůli podkroví a ta voda klidně může cestovat po nich ještě metr.
Myslel jsem, že mi vatu v izolaci počůraly kočky, než jsem v hnusné sibérii byl vyštván na půdu a tam uslyšel pravidelné kap, kap. Zatéká to jen za mimořádného větru, ale z konstrukcí to vysychá dost blbě.
Jak vysoká je navazující hradba na dům a jak je shora ukončená - zakrytá? Jde mi přesně o ten detail schovaný stromem. Jinak bych souhlasil s kejkim a prověřil střechu. A neodpustím si poznámnku; špaletová okna byla z nejlepších a naopak novodobá "mikroventilace" zase to nejhorší zlo co se v poslední době vymyslelo. Ale dělejte jak myslíte.
V tom rozhraní bych ještě na Terčině straně udělal tu hydroizolační clonu, s hradbami nic neudělá. Ale je to dvoumetrová zeď a ještě bude hodně hluboká.
Tak střecha nás napadla mezi prvníma. Před tím než jsme dům koupili byla prý řádně prohlédnuta a opravena. Ale nechali jsme ji prohlédnout ještě jednou i my a je v pořádku. V prostorech nad bytem se nachází menší půda. Několikrát jsem zde byla a vše důkladně prohlédla, i během těch největších průtrží, kdy řádně zahánělo, abych objevila případně netěsnosti. Vše v pořádku. Před 3 týdny byl tento prostor i kompletně zateplen. Jinak přidávám ještě jednu fotku, je to pohled přímo z hradeb. V místě kde visí košík s kolíčky na prádlo je právě onen roh místnosti. Jinak hradba je cca 5 metrů vysoká. Co se týká oken, v zásadě nejsem proti špaletovým oknům, jenže dá se větrat pouze v případě, že je někdo v bytě. Dům je v centru, kde se schází lecjaká individua a pro ně by zase nebyl takový problém se nahoru dostat. Navíc, právě v tomhle bytě je potřeba větrat jak jen to je možné.
neberte to ve zlém, ale vidím silně nerovnou stěnu s fleky, která končí dole u terénu s trávou. Aby tráva mohla takto zeleně růst, musí mít vlhkost. Když má zemina vlhkost, a stěny jsou suché, tak musí býte nmezi tím izolační materiál. Pokud tam není, tak suchá stěna nabere vlhkost ze zeminy a bude taky vlhká.
Pokud to tak opravdu není, gratuluji Vám, že máte suché stěny. Pak je to Kelišová.
(kdo měřil vlhkost ve zdivu? a čím?)
O kolik výš je hradební terasa co na ní stojí stolek se židlemi proti podlaze v pokoji. O 70, 80 cm? Když prší, nezahání pod střešní přesah a nezůstává tam v koutě loužička? Čím je kamenné zdivo spárované? Pořád nevíme jak je nahoře ukončená hradba. Nesákne tam tudy?
Špaletová okna jme mívali u babičky. Celodenní větrání se řešilo následovně. Otevřelo se vnitřní i vnější okno. Vnější křídlo bez kličky zůstalo otevřené, křídlo s kličkou se zavřelo. Na kličku se přivřelo vnější křídlo bez kličky. Pak se na kličku zavřelo vnitřní křídlo s kličkou, vnitřní křídlo bez kličky se zafixovalo háčkem aby ho průvan nevysklil. Tak zůstalo vnější volné křídlo stále pootevřené mezi dvěma zavřenými které ho jistily. Okno větrá, zvenka se otevřít nedá leda by zloděj byl kouzelník.
Divam se divam a muj nazor je takovy ze vlhkost dle meho je zpusobena ze vam prsi na nezakrytou hradbu(ukonceni) dale pak voda vzlina do vsech smeru, trebas v pripade deste, snehu atd. U vas jde voda do prava smerem na obytnou mistnost. Kdyz si to tak clovek prebere selskym rozumem, protoze jine lozisko vlhkosti zatim nevidim.
Dnes proběhla další kontrola. Střecha téměř s jistotou vyloučena. Vypadá to na kombinaci více věcí. Ale hlavní problém je nejspíš ta hradba (v majetku města), která je v tomto místě přístupná pouze skrz náš dům. Hledáme nejschůdnější řešení. Střecha má v tomto místně (od obytné místnosti k hradbám) přesah asi 90cm. Znovu se přeměří vlhkost zdiva a zkusí se ,,decentně" zakrýt problematické místo, zkusí se vysušit místnost a uvidíme co to bude dál dělat a pak asi budeme postupovat dál. Letos co se týká vlhkosti, tak je to zatím docela extrém, což neberte jako výmluvu. Řešení se prostě musí hledat ať tak či tak. A k těm oknům. Pokud byt pronajímáte, tak záleží koho tam máte a jak se k majetku druhých bude chovat. Někdo nebude větrat vůbec, někdo bude napůl, někdo pořád. A otázka je, jak je taky venku, pokud je venku vlhko a větrá se hodně, tak se dostane i dovnitř a je to ještě horší. Jinak jsem ráda, za každý názor. Děkuji všem.