Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Můžu mít RGB LED pásek, který neumí RGB?

Zdravím,
jsem dost vytočený. Před lety jsem kupoval dva metry LED pásku, chtěl jsem hodně svítící teplou bílou a prodavač tehdy říkal, že mám vzít s SMD5050 a RGB kontakty spojit na -, což jsem udělal a všechno bylo skvělé. Teď mě ale napadlo, že když po té době stojí ta RGB krabička pětinu, protože LED už nejsou "luxusní zboží", tak ji koupím, ustřihnu tři diody a zapojím to na měnění barev. Tak jsem si přinesl domů RGB-IR44B, zapojil asi na desátý pokus půl metru nad hlavou, krásně jsem u toho nadával, zapnul a jen blbě čuměl. Pásek svítí bíle, můžu regulovat jas, zapnout, vypnout, nechat ho blikat, ale pokus o změnu barvy změní jas, s barvou nehne.
Vážně jsem tehdy koupil pásek, který na sobě má 4 kontakty R/G/B/+ a přitom R, G a B neumí? Problém bych hodil na RGB modul, ale když s bílou funguje skvěle?
Předem děkuju za rady.

Tak nezapojuj RGB modul, ale k napájení připoj jen jeden "fous" pásku. Měl by svítit jednou barvou podle toho, který fous je připojen. Případně bych zkontroloval jestli nejsou RGB vývody někde nechtěně propojené.

Co vím, tak jen tak po spojení barva/+ to barevně svítit nebude, proto je taky ta krabička nějak velká a není to jen přehazování drátků. Vyzkoušel jsem a při zapojení R/+ svítí normálně bíle, při G a B s + téměř nesvítí.
Ještě jsem to zkusil odpojit a přidělat barevný modul na ten ustřižený kousek. Svítí taky jenom bílou barvou s možností její regulace. To mi ale ověřilo, že mám na stěně zapojeno správně, ne jestli je problém v pásku nebo v RGB modulu.

edit: Ten malý kousek na sobě má napsáno POLAMP RGB-TRIO 29 a podle internetu barvičky umí.

Teď zase mizím, zítra na to mrknu.
Mám ze zdroje + a -, zapojeno na + a - (červený na červený, černý na černý) na RGB krabičce. Z druhé strany krabičky vedou 4 dráty, červený mám na R, zelený na G, modrý na B, černý na V+. Větší vědu v tom nehledám.
Co jsem koukal na internetu, tak ty RGB pásky opravdu svítí určitou barvou při zapojení jenom té barvy, to můj neumí, když mám pevně černý na V+, tak v kombinaci s červenou svítí normálně teple bíle, se zelenou a modrou svítí uvnitř každé diody velice slabě bíle malá tečka.

Resp. tak jak to popisujes je mozne ze nemas RGB pasik ale nejaky divny cinsky bastel (plosak RGB ale diody white), alebo je v nom nieco odpalene/prepalene (to by bolo treba merat ohmmetrom).

P.S. alebo to pripojujes nejak zrkadlovo t.j. + je na opacnej strane pasiku apod, neviem to vidis podla vodivych ciest ze co je co.

U těch vodivých cest je vytištěno R/G/B/V+, takže to snad zapojuju dobře.
Pásek fungoval do teď zapojený metodou V+ na + zdroje a R, G, B spojeno na - zdroje. I podle internetu je to tak správně, svítil teplou bílou a nebyl s ním problém. On tak stále dokáže bez problémů svítit, ale jen tou teplou bílou, skoro se to chová jako kdyby R s V+ byly - a +, "zelený" a "modrý" kanál by byl nějak vadně zapojený, že svítí velice slabě bíle, takže vlastně bílý pásek s popisem RGB.

V tom případě pásek obsahuje opravdu jen bílé diody a ještě navíc v nějaké divné kombinaci. Pásek RGB obsahuje trojbarevné LED diody (dnes nejčastěji typ 5050) a ovladač reguluje svit jednotlivých barev. Na stejném principu jako v barevné televizi vzniká mísením tří základních barev a regulací jejich výkonu prakticky jakýkoli odstín světla. A jelikož jednotlivé barevné chipy jsou na sobě nezávislé, musí být možné rozsvítit jen jednotlivé barvy přivedením napětí na správný kontakt.

Ctěl jsi teplou bílou a dostal jsi jí, tak to tedˇ nemůže svítit barevně. Číňan nebude vyrábět dvě věci , když mu stačí jedna. Pásek je universální a podle osazených diod to svítí bíle , nebo barevně. Při naletovaných bílích LEDkách spojíš RGB kanály v jeden drát. Při barevných LED se ovládají jednotlivě. Barevné LEDky emitují světlo trochu jinak než bílé, bílá je tak trochu příbuzná se zářivkou.:-)

Tak se mi také dostal do ruky pásek Polamp RGB-TRIO 29. V každé sekci R1, R2 a R3 o hodnotě 121 (=120 Ohmů) a R4 a R5 o hodnotě 0, které zkratují kanály RGB navzájem. Na pásku jsou šestivývodové LED čipy. Po odstranění všech R4 a R5 z oddělené části pásku však RGB čipy svítí stále bíle a sběrnice RGB již nejsou vzájemně ve zkratu. Po snížení napětí na 8,4 V lze pozorovat, co se v čipech děje při zapojování jednotlivých R, G, B. Svítí tam tři separátní bílé LED...