
Generátor decentního jemného pípání - obvod
Existuje nějaký zákaznický obvod (IO) pro generování decentního akustického signálu? Jde mi o jemné zapípání v intervalu cca 1 minuty. Předpokládám, že takový obvod existuje, ale já objevil jen UM66T32L to ale přehraje melodii, mě by stačilo jen nějaké třeba 3 zapípnutí. Upozornění na vyhasínající oheň v kotli a nutnost jít přiložit. Sirénka se do obýváku moc nehodí, mamina by asi vyskočila z kůže Čidlo už mám vymyšlené.
to cidlo je riesene jak? naprogramuj kontroller, hocjaky najlacnejsi pic, robota na hodku (a rovno aj nech snima to cidlo)
Z dotazu soudím, že dotyčný se moc nepohybuje v oblasti elektra a ty mu poradíš ať si naprogramuje PIČ. Pokud bych byl v jeho kůži a měl se rozhodovat mezi obvodem s NE555(6) a uC, tak bych jakožto začátečník šel jednoznačně do analogů. Nevím, jestli se dotyčný chce učit programování zrovna kvůli jedný aplikaci.
EDIT: Já bych teda z vlastní zkušenosti, když už, doporučil pouze a jen Atmel, žádný PIČ. Je to zvěrstvo, drahý programátory, drahý samotný uC, atd.
No jo, ale Atmel je jeden šváb, v podstatě funguje i bez krystalu, maximálně tranzistor k repráčku (to by bylo i u NE555) a 10 řádků kódu.
Verze s uC:
Jako samozřejmně, kód by byl extra jednoduchý, ale sehnat vývojový studio /u PIČe placený, u Atmelu zadarmo/, sehnat/vyrobit programátor a samozřejmně naučit se nějaký základní příkazy. Sečteno podtrženo, práce na několik měsíců a i docela finančně náročný.
Verze NE555:
Ano, bude tam o několik součástek více, ale vyjde to možná i levněji než uC a hlavně to bude tak 10x časově kratší.
EDIT: PIČe taky podporují mód bez krystalu.
Co meles jaky placeny
http://www.microchip.com/pagehandler/en_us/devtool s/mplabxc/
Ano, ale že ti tam v tom FREE chybí 95% věcí, které potřebuješ už je jedno, že. To to rovnou můžeš psát v poznámkovým bloku.
Co potrebuje na pipanie?
ja by som to robil v asm a sral na nejake zbytocne developer studia.
Já se s tebou nebudu hádat, to tak vždycky když se střetnou příznivci Atmelu a PIČů.
Stejně už jsme zašli poněkud daleko od původního dotazu.
Prostě pro dotyčnýho bude nejlepší když si někde sežene schéma s 555kama a něbo zbastlí doma na koleně. uCka v jeho případě mi přijdou jako plýtvání drahocenným výkonem.
Ja nie som priznivec, poutzival som obe, uz od r. 1990. PIC ma svoje vyhody a moderne microchipy su podla mna aj lepsie jak atmely, ale moderne komplikovane nepotrebuje. PIC som radil kvoli nizkej cene a jednoduchosti assembleru, ale moze pouzit atmel, v nejakej akcii zozenie aj za euro :)
Ked nechce programovat tak pytal som sa jak ma riesene to cidlo. bimetal ci co? To je potom na urovni jak z roku 1940, ale ok. Ked ma cidlo nejake inteligentnejsie tak potrebuje stejne nejaky controller.
I inteligentní čidla jsou číst "analogově" například nějakým posuvným registrem, ale to o dost stoupne složitost.
Nemyslím si, že by dotyčný vymyslel nějaký inteligentní čidlo a pak se sem přišel ptát, jak udělat zbytek.
Co použít něco takového? Pravda, 70 dB není zrovna decentní, ale stačí vložit do krabičky z pěnového PES.