Generátor decentního jemného pípání - obvod
Existuje nějaký zákaznický obvod (IO) pro generování decentního akustického signálu? Jde mi o jemné zapípání v intervalu cca 1 minuty. Předpokládám, že takový obvod existuje, ale já objevil jen UM66T32L to ale přehraje melodii, mě by stačilo jen nějaké třeba 3 zapípnutí. Upozornění na vyhasínající oheň v kotli a nutnost jít přiložit. Sirénka se do obýváku moc nehodí, mamina by asi vyskočila z kůže Čidlo už mám vymyšlené.
Já bych to řešil 555kou. Teda spíše dvojitou, tedy NE556.
http://www.electronic-circuits-diagrams.com/alarms images/alarmsckt18.shtml
to cidlo je riesene jak? naprogramuj kontroller, hocjaky najlacnejsi pic, robota na hodku (a rovno aj nech snima to cidlo)
máš recht, já jsem se na tyhle potvůrky ještě nepřeškolil.
Z dotazu soudím, že dotyčný se moc nepohybuje v oblasti elektra a ty mu poradíš ať si naprogramuje PIČ. Pokud bych byl v jeho kůži a měl se rozhodovat mezi obvodem s NE555(6) a uC, tak bych jakožto začátečník šel jednoznačně do analogů. Nevím, jestli se dotyčný chce učit programování zrovna kvůli jedný aplikaci.
EDIT: Já bych teda z vlastní zkušenosti, když už, doporučil pouze a jen Atmel, žádný PIČ. Je to zvěrstvo, drahý programátory, drahý samotný uC, atd.
No jo, ale Atmel je jeden šváb, v podstatě funguje i bez krystalu, maximálně tranzistor k repráčku (to by bylo i u NE555) a 10 řádků kódu.
Verze s uC:
Jako samozřejmně, kód by byl extra jednoduchý, ale sehnat vývojový studio /u PIČe placený, u Atmelu zadarmo/, sehnat/vyrobit programátor a samozřejmně naučit se nějaký základní příkazy. Sečteno podtrženo, práce na několik měsíců a i docela finančně náročný.
Verze NE555:
Ano, bude tam o několik součástek více, ale vyjde to možná i levněji než uC a hlavně to bude tak 10x časově kratší.
EDIT: PIČe taky podporují mód bez krystalu.
Co meles jaky placeny
http://www.microchip.com/pagehandler/en_us/devtool s/mplabxc/
Ano, ale že ti tam v tom FREE chybí 95% věcí, které potřebuješ už je jedno, že. To to rovnou můžeš psát v poznámkovým bloku.
Co potrebuje na pipanie?
ja by som to robil v asm a sral na nejake zbytocne developer studia.
Já se s tebou nebudu hádat, to tak vždycky když se střetnou příznivci Atmelu a PIČů. Stejně už jsme zašli poněkud daleko od původního dotazu.
Prostě pro dotyčnýho bude nejlepší když si někde sežene schéma s 555kama a něbo zbastlí doma na koleně. uCka v jeho případě mi přijdou jako plýtvání drahocenným výkonem.
Ja nie som priznivec, poutzival som obe, uz od r. 1990. PIC ma svoje vyhody a moderne microchipy su podla mna aj lepsie jak atmely, ale moderne komplikovane nepotrebuje. PIC som radil kvoli nizkej cene a jednoduchosti assembleru, ale moze pouzit atmel, v nejakej akcii zozenie aj za euro :)
Ked nechce programovat tak pytal som sa jak ma riesene to cidlo. bimetal ci co? To je potom na urovni jak z roku 1940, ale ok. Ked ma cidlo nejake inteligentnejsie tak potrebuje stejne nejaky controller.
I inteligentní čidla jsou číst "analogově" například nějakým posuvným registrem, ale to o dost stoupne složitost.
Nemyslím si, že by dotyčný vymyslel nějaký inteligentní čidlo a pak se sem přišel ptát, jak udělat zbytek.
na tohle prej stačí seriový port a tři dráty:
http://debaty.net/debates/22257-hrajete-si-nekdo-s -picaxe
No, zrovna seriový port je u moderních počítačů docela problém. A třeba nejprimitivnější programátor atmelu pracující s řídícími signály seriového portu s USB převodníky fungoval ale sakra blbě (rozuměj pomalu), pár desítek kb kódy bylo programování na desítky minut. Proto jsem si taky objednal USB programátor, bohužel mi jich pár zbylo Neb výrobce z Číny posílal minimálně 5ks.
tak ona ho spousta desek ještě má, jenom je potřeba dokoupit konsolku s kablíkem. Ale na laptopech už vyhynul, to je fakt. Naštěstí tu ještě pár fosilií mám.
Já jsem si teda programátor na Atmely vyrobil doma sám, samozřejmně jsem byl trochu někde jinde s cenou, ale zato jsem se alespoň naučil jak funguje bootloader.
Nepřijde mi, že by se program přes sériový port nalejval do uCčka pomalu. Teda ty píšeš řády kb, tam jsem se snad nikdy nedostal, vždy se snažim program udělat co nejkratší a nejvíce blbuvzdorný.
Slovíčko prej je nejlepší. Zlatý osobní zkušenosti, podporovat něco co někdo napíše je podle mě pěkná kravina.
PIC ma vyhodu ze je omnoho lacnejsi jak atmel (radovo par centov alebo desiatok centov oproti 2euram u atmelu apod). Programovanie neni az taky problem http://www.electronicecircuits.com/electronic-circ uits/pic-programmer ak si vezmes historicky 16x84 apod. V assembleri to neni az taky problem zosmolit ak to ma byt len pipanie tak to je par sluciek vpodstate ti staci poznat len 4instrukcie :) Da sa to robit aj v C nemam teraz uz prehlad jake su compilery.
P.S. a samozrejme aj vsetky picy maju interny oscilator, nepotrebujes ziadne externe suciastky (akurat jeden 100nF na napajanie)
P.S.2. pozeram ze ten historicky 16x84 potrebuje aspon externy RC clen alebo krystal, novsie modely nepotrebuju.
Co použít něco takového? Pravda, 70 dB není zrovna decentní, ale stačí vložit do krabičky z pěnového PES.