Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zazimování elektrického nářadí

Dobrý den,

chtěl jsem se jen zeptat, zda-li vadí elektrickému nářadí (vrtačky, brusky, pily apod.) pobyt v zimě. Mám totiž k dispozici kůlnu a garáž, ale ani jedno není temperované a tak mám trochu obavy nechat některé nářadí přes celou zimu venku.

A jak je to přes zimu s nátěrovými gely, laky, barvami a spreji? Dnes jsem je donesl do bytu, ale přiznám se, že bych je měl taky raději venku v kůlně.

Předem díky za odpovědi.

Již mnoho let mám všechno elektrické nářadí v prostoru, který není vytápěn a v zimě
tam i mrzne. Prostor je i mírně vlhký. Nikdy jsem nezaznamenal jakýkoliv problém,
klidně vezmu třeba vrtačku a pracuji s ní třeba venku též v mrazu a nic se neděje.
Žádný plast mi nikdy nepraskl, ani u levného čínského nářadí. Jen s plastovými šňůrami může být problém, jsou jako pružiny.
Při přenešení do tepla se sice orosí, ale ani s tím jsem si nikdy hlavu nelámal, použitím se to brzy zahřeje a uschne. Žádný elektrický průraz tímto vlivem se zatím nestal.
To jen vlastní zkušenost, jinak nevylučuji, že uložení nářadí v teple a suchu,
mu bude zřejmě prospívat více.

Co se týče uskladnění barev, tak všeobecně nesmí být vystavené mrazu vše, co se ředí vodou. Syntetickým, nitrocelulózovým, lihovým ani epoxidovým barvám to nevadí.
V případě sprayů, je vhodné se na obalu přesvědčit, jestli tam je uvedená skladovací teplota. Jinak spraye na syntetické bázi mám také v mrazu.

Jednou jsem v zimě zapomněl ruční okružní pilu na zahradě v altánku. Když jsem ji pak hledal, tak jsem ji tam našel, trochu pod sněhem. Smetáčkem jsem ometl sníh a pilu
použil. Jo, jsem bordelář, já vím...:-D