Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zazimování elektrického nářadí

Dobrý den,

chtěl jsem se jen zeptat, zda-li vadí elektrickému nářadí (vrtačky, brusky, pily apod.) pobyt v zimě. Mám totiž k dispozici kůlnu a garáž, ale ani jedno není temperované a tak mám trochu obavy nechat některé nářadí přes celou zimu venku.

A jak je to přes zimu s nátěrovými gely, laky, barvami a spreji? Dnes jsem je donesl do bytu, ale přiznám se, že bych je měl taky raději venku v kůlně.

Předem díky za odpovědi.

Řečeno nářadí zima nevadí.Vadí vlhkost.Ale je zapotřebí že pokud je teplota pod bodem mrazu a vy budete nucen použít některé tak je potřeba temperovat na teplotu kde budete nářadí používat.Vzhledem k tomu že v řadě el. nářadí je elektronika která by mohla selhat.temperace rovná se pobyt cca 2 hod v místnosti.Pokud jde o barvy tak pokud jsou to barvy syntetické nebo nitro tak tam přemrznutí nehrozí.

tak vzhledem k tomu, že nářadí se používá celoročně,mělo by vydržet, ale neuškodí mu třeba suchá garáž, horší než zima je vlhko..
Barvy mohou přemrznout a jsou k vyhození, ty chtějí do tepla, tedy aby nebyly v mrazu stačí jim nějakých +5°C
já barva na zahradě každoročně stěhuji do sklepa

Takže když je nářadí v kufrech nebo krabicích v kůlně kam neprší (je normálně uzamykatelná) tak by mělo přežít zimu v pořádku..

Na gelu na dřevo jsem se dočetl, že právě nesmí promrznout, ale na sprejích (autokosmetika) nic o spodní teplotní hranici napsaný nebylo.

Zdravím, pokud opravdu nářadí nemáte kam dát, tak dejte do fufrů alespoň silica pytlíky proti vlhkosti. Nicméně, nářadí bude trochu degradovat mrazem, zvláště plastové komponenty to nesnáší. Co se týče barev a sprejů, tak do mrazu není nic, nula je hraniční, lépe nejít pod 5 stupňů. Opravdu nemáte nikoho, kam by se to dalo uklidit?:-)

Již mnoho let mám všechno elektrické nářadí v prostoru, který není vytápěn a v zimě
tam i mrzne. Prostor je i mírně vlhký. Nikdy jsem nezaznamenal jakýkoliv problém,
klidně vezmu třeba vrtačku a pracuji s ní třeba venku též v mrazu a nic se neděje.
Žádný plast mi nikdy nepraskl, ani u levného čínského nářadí. Jen s plastovými šňůrami může být problém, jsou jako pružiny.
Při přenešení do tepla se sice orosí, ale ani s tím jsem si nikdy hlavu nelámal, použitím se to brzy zahřeje a uschne. Žádný elektrický průraz tímto vlivem se zatím nestal.
To jen vlastní zkušenost, jinak nevylučuji, že uložení nářadí v teple a suchu,
mu bude zřejmě prospívat více.

Co se týče uskladnění barev, tak všeobecně nesmí být vystavené mrazu vše, co se ředí vodou. Syntetickým, nitrocelulózovým, lihovým ani epoxidovým barvám to nevadí.
V případě sprayů, je vhodné se na obalu přesvědčit, jestli tam je uvedená skladovací teplota. Jinak spraye na syntetické bázi mám také v mrazu.

Jednou jsem v zimě zapomněl ruční okružní pilu na zahradě v altánku. Když jsem ji pak hledal, tak jsem ji tam našel, trochu pod sněhem. Smetáčkem jsem ometl sníh a pilu
použil. Jo, jsem bordelář, já vím...:-D