Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kdy přesně se používají lisovací dutinky/pájení?

Ahoj, kdy a na co se používají lisovací dutinky nebo pájení u el. vodičů?

Je to jen u venkovních zapojení lankových vodičů do svorkovnice? Vím, že takové vodiče se často pájí, ale důvod také nevím. Nemůže se jen lankový vodič párkrát stočit a přišroubovat ke svorkovnici?

u plných vodičů jde o to, že namačkávání je elektricky i mechanicky dlouhodobě lepší řešení. Pájka stárne (tuplem to platí o RoHS svinstvu), mechanický spoj, pokud je kvalitně navržen a zalisován, vydrží věky, v podstatě jej "zruší" až totální koroze.

Dnes se všichni vrací k mechanickým spojům, pokud je vyžadována vysoká spolehlivost.

Nalisování dutinky na konec lanka umožňuje snadnější vložení do svorkovnice. Pokud je ve svorkovnici šroubek, lanko se otáčením nerozplete a dutinka ho drží pohromadě. Ve WAGO svorkovnicích je vložení do svorkovnice rychlé, spolehlivé a kvalitní spoj.

Je nutné použít lisovací kleště nebo dutinky stačí jen zmáčknout kombinačkami nebo jinými kleštěmi? I tyto názory jsem četl, ale radši se ptám, jestli má vůbec cenu tyto kleště kupovat.

Co to kecáš za kravinu ?
Je totální blbost to mačkat kombinačkama nebo plochýma kleštěma. Dělá se to speciálníma kleštěma který mají takový malý /podle velikosti dutinky/ žlábky a na druhý straně jakoby špičku, po secvaknutí vyjde krásný kulatý spoj vodiče s dutinkou.
PS: ty kleště rozhodně nestojí 2 000,-Kč, ale dají se sehnat za pár stovek.

Ptal jsem se na ty kombinačky nebo ploché kleště z toho důvodu, že moje využití je minimální a tak nevím, jestli se mi vyplatí kupovat speciální kleště. Do této doby jsem dutinky buď nepoužíval vůbec nebo jsem licny pájel. Zkrátka, jestli ty kleště pro mě mají smysl. Na heuréce jsem viděl i kleště okolo 200 kč.

I při minimálním využití bych raději koupil speciální kleště, byť jen za ty dvě stovky, aby to zalisování bylo pořádný, protože při špatným zalisování se může do holých vodičů dostat vlhkost a oxidace, nebo se může časem uvolnit.
Domů bych kleště za 4 litry taky nekupoval.

Dutinky se dávají na lankové vodiče. Pokud totiž člověk šroubuje lanko pod šroubek (čokoládky, objímky žárovkové a podobně) tak se lanko dost často střihne/uřízne tím šroubkem a je konec. Pájení jako vodičů ? Tedy vodič k vodiči ? To je dobré u venkovních vodičů z toho důvodu že pokud to člověk dá jen do čokoládky tak ta po čase celá zoxiduje a může vznikat přechoďák. Pokud se vodiče spájí dohromady tak to sice taky zoxiduje ale jen na povrchu.