Kdy přesně se používají lisovací dutinky/pájení?
Ahoj, kdy a na co se používají lisovací dutinky nebo pájení u el. vodičů?
Je to jen u venkovních zapojení lankových vodičů do svorkovnice? Vím, že takové vodiče se často pájí, ale důvod také nevím. Nemůže se jen lankový vodič párkrát stočit a přišroubovat ke svorkovnici?
Tak obecně má tahle činnost za účel zvýšení kvality spoje. A to jak mechanické (vyšší odolnost) tak elektrické (nižší přechodový odpor).
Ok a používá se to tedy jen u venkovních spojů a u lankových vodičů?
Ne, používá se to všude tam, kde je požadavek na kvalitní provedení spoje. U plných (solid) vodičů mi uniká smysl, resp. nesetkal jsem se s tím (což nemusí nutně znamenat, že to nikde použito není).
u plných vodičů jde o to, že namačkávání je elektricky i mechanicky dlouhodobě lepší řešení. Pájka stárne (tuplem to platí o RoHS svinstvu), mechanický spoj, pokud je kvalitně navržen a zalisován, vydrží věky, v podstatě jej "zruší" až totální koroze.
Dnes se všichni vrací k mechanickým spojům, pokud je vyžadována vysoká spolehlivost.
Nalisování dutinky na konec lanka umožňuje snadnější vložení do svorkovnice. Pokud je ve svorkovnici šroubek, lanko se otáčením nerozplete a dutinka ho drží pohromadě. Ve WAGO svorkovnicích je vložení do svorkovnice rychlé, spolehlivé a kvalitní spoj.
Je nutné použít lisovací kleště nebo dutinky stačí jen zmáčknout kombinačkami nebo jinými kleštěmi? I tyto názory jsem četl, ale radši se ptám, jestli má vůbec cenu tyto kleště kupovat.
tak existují kleště asi za 2litry, ale stačí ploché kleště nebo kombi..jde o to aby se ty drátky netrhaly...pájení je dnes přežitek, jelikož se ty licny stějně ulamovaly..
Co to kecáš za kravinu ?
Je totální blbost to mačkat kombinačkama nebo plochýma kleštěma. Dělá se to speciálníma kleštěma který mají takový malý /podle velikosti dutinky/ žlábky a na druhý straně jakoby špičku, po secvaknutí vyjde krásný kulatý spoj vodiče s dutinkou.
PS: ty kleště rozhodně nestojí 2 000,-Kč, ale dají se sehnat za pár stovek.
Ano, třeba tyhle značkové.
V práci makáme s takovýma:
http://www.nako.cz/4429-knipex-975304-kleste-autom aticke-na-kabelove-koncovky.html
Ale nečekal jsem, že to je až tak drahý. Na druhou stranu to lisuje báječně.
Ptal jsem se na ty kombinačky nebo ploché kleště z toho důvodu, že moje využití je minimální a tak nevím, jestli se mi vyplatí kupovat speciální kleště. Do této doby jsem dutinky buď nepoužíval vůbec nebo jsem licny pájel. Zkrátka, jestli ty kleště pro mě mají smysl. Na heuréce jsem viděl i kleště okolo 200 kč.
Myslím si, že kleště a krabička dutinek v šuplíku zase nezabírá tolik místa a když to člověk čas od času potřebuje je poměrně blbé když to tam není
I při minimálním využití bych raději koupil speciální kleště, byť jen za ty dvě stovky, aby to zalisování bylo pořádný, protože při špatným zalisování se může do holých vodičů dostat vlhkost a oxidace, nebo se může časem uvolnit.
Domů bych kleště za 4 litry taky nekupoval.
Přesně tak, sice taky nemám žádný extra profi, ale takový trochu obyčejnější /za cca 300Kč/. Je daleko lepší cpát do čokolády vodič s dutinkou než a pouze lanka, ty se lámou a upadávají, ale to už tu bylo zmiňováno.
Levné třeba tady:
http://www.gme.cz/krimpovaci-kleste-pro-zakoncovac i-dutinky-proskit-8pk-ct005-p733-045
Sobě už kupuju jenom Knipex.
Mohou se dutinky, které mají na krabičce 1,50 mm2 a 8 mm délku použít na vodiče o průřezu 0,5 nebo 1 mm?
Můžou se použít na menší vodiče, samozřejmě, ale při příliš velkým rozdílu průřezů už nemusí dutinka na kabelu dobře držet.
Kup si celou sadu dutinek, nestojí to moc a použij adekvátní velikost.
Dutinky se dávají na lankové vodiče. Pokud totiž člověk šroubuje lanko pod šroubek (čokoládky, objímky žárovkové a podobně) tak se lanko dost často střihne/uřízne tím šroubkem a je konec. Pájení jako vodičů ? Tedy vodič k vodiči ? To je dobré u venkovních vodičů z toho důvodu že pokud to člověk dá jen do čokoládky tak ta po čase celá zoxiduje a může vznikat přechoďák. Pokud se vodiče spájí dohromady tak to sice taky zoxiduje ale jen na povrchu.