Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknuto Jak se zbavit acetylenové bomby

Loni jsme koupili chatu a v garáži se našly svářecí bomby. Letos jsme chtěli garáž vyklidit, ale k mému údivu se nedá acetylenové bomby jen tak zabvit. Kyslím prý není problém odevzdat do sběrných surovin, ale acetylen neberou. Odkázali nás na Linde, ale ty bomby likvidují jen pro velké firmy. Sakra asi jí pohodím někde do pole:-D. Ne teď vážně. Neporadil by mi někdo, jak se toho zbavit??? Předem díky

Zdravím, dobgře že jsou ještě lidé soudní, alespoň myslím, s acetylenem není sranda. Uvnitř lahva, jak je to psáno je houba, tzv. nosič a v něm jsou molekuly H2O2 uskladněny a pomalu se uvolňují. Také co si matně vzpomínám ze základů svařování, tak acetylenová bomba se někdy nesmí vyprázdnit úplně, pak také hrozí riziko nestability plynu. Domluvte se z hasiči, jak s láhví naložit, myslím, že Vám poradí. Je to přece jako kdybyste měl doma skoro bombu normální a nemohl se jí zbavit.

Peroxid vodíku v acetylénové láhvi? :D Trtr.. ty v tom máš hokej. Ano láhev se nesmí úplně vyprázdnit. Akorát jde o to, že z acetonu se uvolňuje acetylén, který je v něm rozpuštěn. Po překročení zbytkového tlaku se začne z té pórovité hmoty uvolňovat zmíněný aceton.