Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem zapojení čidla do vypínače

dobrý den

chci si koupit do předsíně čídlo pohybu místo vypínače. Něco jako tady. Ted tam je klasický vypínač na 1 světlo. Co jsem se koukal tak tam jsou 3 kable. 1 je přivod, 2 je odvod do světla, 3 je odvod do dalšího vypínače.
Chcu se zeptat jak bych měl zapojit do čidlo, tak aby mi to jelo? díky za vysvětlení

A ten další vypínač, kam vede ten 3 kabl je co?

Toto jsme řešili u kámoše.
Ten tvůj způsob mu vydržel 3 měsíce a pak se to předělávalo.

Nad vypínačem, pod stropem máš krabičku (zadeklovanou)
Tu kámoš odstranil a dal tam to čidlo.
Má klasicky vypínač + čidlo.
Když někdo něco dělal v předsíní, musel poskakovat jak jelito nebo si natáhnout prodlužku.

Aby to fungovalo, musíš mít do krabice přivedenu pracovní nulu - čidlo potřebuje napájení. Ta obvykle ve vypínači není. To znamená sekat do zdi (pokud chceš zachovat původní funkci vypínačů).
Osobně bych bych dal do oné místnosti (předpokládám že je to chodba), LEDku s tím, že pokud bude někdy svítit "zbytečně", tak při té spotřebě ti to bude víceméně fuk.

No a co tak kliknout na odkaz co tu dal.

PIR čidlo ST30A místo vypínače
230V~/5-200W (obyčejná i LED žárovka),detekční úhel 120°/9m,spínací prvek=triak,k montáži místo vypínače,připojení dvěma vodiči. Dosah PIR do 9m, okolní světlo < 20LUX, časové zpoždění 60sec, CE,GS. K montáži do ploché hranaté instalační krabice,

A když zagooglim.
http://www.diskoshop.info/778619-stanton-n-500---1 -20.html

a dole je zapojení.
http://www.diskoshop.info/778619-993260687-thickbo x/pir-cidlo-st30a-misto-vypinace.jpg

Vodič označený L to je ten co trošku kope :-)

dobrý den

asi jsem pozapomněl to lépe vysvětlit. Čidlo nechci dávat z duvodu uspory světla, tudiž LEDku nepotřebuju, ale z duvodu že v předsini mám 4 dveře a pouze 1 vypinač, takže chodim více po tmě než ve světle.
nemám žádné krabice nad vypinačem pod krytkou, ale spojené vše vago svorkama v krabicích pod vypínači. Tudíž ten třetí kabel je spojení toho vypínače s dalším vypinačem v vedlejší místnosti. Asi už víte o co jde?

zapojené to mám tedy tak že 3x modrý je zapojen v jedné vagosvorce, 3x nulák v další vagosvorce a 3x hnědý je zapojen v vypínači. Vypínač chci dát pryč a místo toho dát čidlo. (nechce se mi dělat nové rozvody kablu od světla apod, proto to chci schovat místo vypínače). Chci se tedy ale zeptat na správné zapojení. Jelikož do čidla jdou napojit 3 dráty ZDE, tak chápu správně že 3x hnědý mám dát spolu do jedné dírky, 3x modrý má dát spolu do druhé dírky a 3x nulák taky spolu do třetí dírky?

díky

nákres
děkuji za tvůj nákres ale nevím kde dát ty další drátky. Nakreslil jsem to jak to mám zapojené tedka. V tom červeným kruhu, je to tzv zapojené v krabici pod vypínačem. To znamená hnědé do stojka a modré a zelené jsou spojene vago svorkama. Ten vypínač č.2 je zase v jiné místnosti a ovlada jiné světlo. Ale když odpojim drátek ve strojku č.1, tak pak nesvítim v mistnosti č.2. Proto moc nechápu pořád to zapojení, protože nevím kde dát ten hnědy, který tedka vede do č.2. Místo č.1 chci dát to čidlo. dokazal bys mi to nakreslit ještě prosím jednou ale i s tím propojením s č.2?
děkuji

Z wago svorky spojující modré dráty, vyvedeš ještě jeden drát a zapojíš do čidla na svorku označenou "N".

Spojíš dohromady hnědé dráty a to přívod + vodič co vede ke druhému vypínači a to přivedeš na svorku čidla označenou "L".

Zbyde ti jeden hnědý drát, který vede ke světlu. Ten zapojíš na
třetí svorku čidla, označenou "Lo".

Mělo by to fungovat.8-)

super díky všem.

a jestli mohu využit tohodle tématu, budu řešit ještě jeden podobný problém. Rodiče mají dlouhou síň, a do L a taky chtějí čidlo, ale tady by byl problém to dát místo vypínače, takže varianta je vedle světla na strop. Má SDK takže bych volil také nějaké čidlo. Vypínač bych teda musel spojit aby se nedalo vypinat a zapinat. To chápu. Ale ted když do světla jdou 3 drátky (L,N,zž), jak to propojit s čidlem?
děkuji ještě za toto schéma

díky všem za help, svítím na čidlo :-)

a využiju ještě jednou stejné téma. Jaké nejmenší možné čidla existujou, které by se daly spojit se světlem (ve vypínači bych to spojil), tak aby to čidlo se dalo upevnit hned vedle nějakého světla a nebylo moc vidět? exxistují nejaké miniaturní, ale na klasických 220?

díky

Možná mám podobný dotaz.

Venku nad vchodovými dveřmi máme světlo, které se zapíná vypínačem v chodbě. Jelikož teď chodíme domů za tmy a na dvoře před dveřmi není vůbec vidět, přemýšlel jsem nad nějakým čidlem, které by se dalo ke světlu (to bych chtěl ponechat) a automaticky se rozsvítilo, když se přiblížíme ke dveřím.

Jaké čidlo koupit a jak ho zapojit? Vypínač v chodbě by asi zůstal pořád zapnutý, ale asi by to chtělo nějak přerušit fázi do světla přes čidlo. Díky

Dobrý den, všiml jsem si, že dokážete vše vysvětlit, že bych podle vás zvládnul zapojit schodišťové osvětlení. Dokážu si zapojit vše, když mi to někdo vysvětlí jako laikovi, budu zapojovat dva schodišťové přepínače a tři světla. Povedu nové rozvody přímo z jističe. Potřebuji jen poradit jak vést kabely. Já bych to viděl takto...z jističe 3x1,5 do krabice ...z krabice k prvnímu přepínači...s přepínače zpět do krabice a z krabice do druhé krabice a z této do druhého přepínače a z přepínače k prvnímu světlu a poté další světla...Je to tak? Jedná se mi o to, abych koupil správnou délku vodiče a měl to připravené v krabicích k připojení a mohl zaklopit sádrokartonové podhledy, než přijde elektrikář, i když bych si na zapojení trofnul sám, kdybych to měl barevně nakreslené nebo vysvětlené jaké barvy vodiče kam povedu. Děkuji za aspoň nějakou pomoc :-)

No já mám v předsíni LED světýlko s pohybovým čidlem,něco jako TOTO.Koupeno kdysi někde v Lidlu nebo u Vietnamců a spíná furt.
Je jen opřené u země,takže to používá i náš pes.:-)Spíná pohyb jen za tmy,mám v tom dobíjecí tužk.baterie,které tak jednou za dva týdny dobiju.Na projití předsíní třeba na WC to stačí a když potřebuji,tak si k tomu rozsvítím normální světlo.

ja pravě chci ty světla nechat, ony jsou na takové ty halogenkové žárovky, něco jako do auta. Světlo chci nechat a ono není moc velké, a proto sháním k tomu nejaké malé čidlo aby nebylo tzv moc vidět na oko. Ty klasické velké čidla by se tu moc nehodily

zdravím zeptám se ještě na jedno

mám chodbu kde mám 3 světla a 2 schodišťové vypináče. Zkusil jsem nakreslit jak to asi je zapojeno. Snad jsem to nakreslil jak si myslím že by to mohlo být. Ja bych chtěl zrušit vypínače (spojit to natvrdo) a konkrétně místo toho středního světla dát senzor pohybu. Je to vůbec proveditelné tak, abych nemusel sekat do omítek a stropů a natahovat další dráty?

děkuji