Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Statika budy na naradie. Zapilovanie?

Staviam si svojpomocne budu na naradie. Bez predchadzjucich skusenosti som si ju sam navrhol a dokonca ju aj sam staviam, co je trosku odveci, pretoze obcas treba nieco podrzat a pod a mne to nema kto;o).
Popis kostrukcie...obvod budu tvoria salovacie profily vyplnene a pospajane betonom, do nich su zabetonovane U-profily a v nich stojky 10x10cm. Cast budy 3x4m bude zakryta, 2x4m bude len prestresena. Buda bude mat pultovu strechu (dosky a na to sindel).
Nie som tesar, takze mi trosku robi starosti statika budy. Predne stojky spaja 5m hranol 10x10, bocne cca 4m. Kolme steny na seba su spojene kovovymi L profilmy s 2 skrutkami na kazdom hranole. Kazdy hranol planujem este vystuzit dalsim medzikusom ako je vidiet pri pohlade zpredu. Rovnake medzikusy cca 20cm pod hlavnym hornym hranolom pojdu aj dozadu aj do bokov. Podla mojho odhadu by prave tieto medzikusy mali branit posunutie v osi X a Y. Trosku som si neni isty ako sa bude celok spravat pri sikmom tlaku mimo X a Y.
[http://kutilska.poradna.net/file/view/2984-poradna -jpg].
Ma niekto skusenosti s tymto?
Buda (4x3m) bude obita tatranskym profilom, cize bude tvorit pomerne velku plochu pre vietor neskor.

Předmět Autor Datum
kde to bude zavětrované? měloby to být minimálně na každém rohu 2x
paul 27.10.2014 09:25
paul
No ved prava to je otazka, ci este treba robit dodatocne zavetranie nakolko mam v rohoch na kazdej s…
fleg 27.10.2014 09:43
fleg
ty plechy to podle mne drží jen konstrukčně pohromadě a nespoléhal bychna to, že když do tohou foukm…
paul 27.10.2014 12:25
paul
Nezadlabaval som to kvoli tomu, ze som dlho nemal vhodnu pilu a ze som to chcel riesit konstrukcne c…
fleg 27.10.2014 14:12
fleg
Otázka je co to ponese, já bych řekl že jen samo sebe protože většina věcí bude uvnitř a né třeba na…
Petr M. 27.10.2014 14:23
Petr M.
Důležité pro životnost je "dobře odizolovat od země" aby Vám to neuhnívalo,to ale tuším již máte a d…
Petr M. 27.10.2014 14:27
Petr M.
Máte-li pochyby můžete kdekoliv vodorovně i svisle provrtat a dát dlouhý silný vrut a řádně stáhnout…
Petr M. 27.10.2014 14:31
Petr M.
Penetracny nater som uz daval, bohuzial nestihol som vsade, takze to budem natierat este raz cele az…
fleg 27.10.2014 14:32
fleg
No teď mně všichni tady na foru "ukamenují" ale já jsem třebas napenetroval dř. plotek vyjetým oleje…
Petr M. 27.10.2014 14:45
Petr M.
Neponesie to nic, sindel je pomerne lahky, mozno to bude robit problem trosku v zime az na to napadn…
fleg 27.10.2014 14:29
fleg
Stavěl jsem něco podobného takže vím, dokud jsem to měl nesešroubené bylo to také "vratké" a nyní ji…
Petr M. 27.10.2014 14:37
Petr M.
Když se tohle natluče kladivem přes spoj, tak to drží fest. Dá se to koupit v mnoha velikostech. Pom… poslední
Zerozero 27.10.2014 17:25
Zerozero

No ved prava to je otazka, ci este treba robit dodatocne zavetranie nakolko mam v rohoch na kazdej stojke 2L kovovoe profily (5x5cm), ktore brania pohybu v dvoch smeroch. Okrem toho sa spolieham na tie vystuzne hranoly, ktore budu 20cm pod hlavnymi a tiez budu branit posunu konstrukcie v jednej osi a kadze budu po celom obvode konstrukcia sa nebude moct hybat v 2 osiach.
Prikladam detail, kde chyba jeden L profil zboku a stojka ja umyselne posunuta doprava, pretoze som to zle vymeral, cize budem k nej zlava dokladat este jednu dosku, aby mi tatransky profil nepraskol pri obijani. Ostatne stojky su uz robene tak, ze na konci a na zaciatku uz hranol do nich nezasahuje.
[http://kutilska.poradna.net/file/view/2986-buda1-j   pg]
Inak tie bocne hranoly stoja len na bocnych 2 stojkach, na prvej a poslednej nie a su spojene len s L profilmy.

Nezadlabaval som to kvoli tomu, ze som dlho nemal vhodnu pilu a ze som to chcel riesit konstrukcne co najjednoduchsie. Navyse cast 4x3m pojde obit tatranskym profilom, ktory bude drzat jednotlive stojky pokope, takze sa mi moc nechce verit, zeby sa tomu malo nieco stat. Tie 3 cm na fotke su moj omyl, v ostatnych rohoch nemam ani tie 3cm a drzi to len plech;o).
Okrem toho plechy su sice ohybne, ale predsa 20cm pod nimi bude hranol, co to bude cele vystuzovat, takze by sa cela konstrukcia nemala pohnut.
Co som totizto pozeral konstrukcie vsade sa bud davali sibenice alebo taketo L profily aj ked musim uznat, ze vacsina konstrukcii co som videl bola zapilena do seba (co ja nemam).

Otázka je co to ponese, já bych řekl že jen samo sebe protože většina věcí bude uvnitř a né třeba na střeše :-)
Pokud budete mít přez trámky desky stěny, cokoliv, čím to bude ještě vzájemně prošroubováno probito, myslím že nebude problém ani kdyby spoje trámků nebyly super pevné, dříve se trámky někdy také dávaly takto "na tupo" přez roh se dala "kramle" a bylo to, pobilo deskama tím se to ještě zpevnilo. Zdědil jsem také "takovou" "šopu" "kůlnu" a to ještě daleko "větší" takže vím co to dělalo po 50 letech, jen se to nahýbalo a kroutilo (uhnili kuláče od země) žádná tragédie to ale nebyla, není to bytové, takže časem jsem to rozebral a z dobrých kuláčů udělal šopku novou a menší, stěny jsem klasicky pobil prkny od trámku k trámku mám to řadu let, žádný problém protože to nese jen svou váhu nic víc. Pokud to chcete mít ještě pevnější, pak bych dlouhým vrtákem navrtal přeložený trámek až do stojny pod ním a dal dlouhý šroub se šestihranou hlavou vznikne "trn" a pochybuji že by se Vám to pak "nějak" hnulo a pokud to ještě dobře prošroubíte deskami od trámku k trámku, nemělo by to dělat vůbec nic, pevnostně to bude "jeden celek" který nebude závislý na "jednom" špatném spoji.:-)

No teď mně všichni tady na foru "ukamenují" ale já jsem třebas napenetroval dř. plotek vyjetým olejem,za pár měsíců to vyčichne,nesmrdí ani už nepouští na dotek má to krásnou barvu, předtím tam byla barva a byla to "bída", "dnes se to již nesmí" není to "bio eko" ale zato to nikomu nechutná ani hmyzu ani dřevomorce,a "obchody se přece musí hýbat" chem. průmysl a barvy jsou dnes "velký kšeft" "proto pozor na vyjetý olej"!!!!!!!!! Nebrat, raději koupit "original jedovatý nátěr"!!!!! (ten je lepší protože koupený):-)

Neponesie to nic, sindel je pomerne lahky, mozno to bude robit problem trosku v zime az na to napadne sneh, kedze sklon strechy je pomerne maly.
S tym trnom ma to napadlo davnejsie, mam pripravene aj skrutky do dreva, asi 25cm, ale boli drahe ako slak, neviem, ci jedna nestala 2-3 eura, takze este vaham s ich pouzitim (povodne som ich kupil na nieco ine).
Ale tento prispevok ma potesil, pretoze vyjadruje presne to, co si myslim aj ja.

Stavěl jsem něco podobného takže vím, dokud jsem to měl nesešroubené bylo to také "vratké" a nyní již cca 9 let? stále pevné.
Ty šrouby tedy bych dal alespoň tam, kde bude střecha přenášet váhu do horní vodorovné části konstrukce kvůli tomu sněhu.
Na malý spád je možná ale lepší plech než asfaltový šindel?, pokud ho již nemáte koupený dal bych asi plech , dnes jsou ty plechy tenké a docela lehké toho bych se vůbec nebál, např. falcovaný ocelový plech poeloxovaný průmysl. natřený nebo šablony.:-)

Když se tohle natluče kladivem přes spoj, tak to drží fest.
Dá se to koupit v mnoha velikostech.
Pomocí toho, bych vložil do rohů zavětrovací šikmé trámky.
Při tomto pevném spoji, by zavětrovací trámky stačily
v délce asi 30 - 40 cm a nehne se to ani při tornádu.
Lze tyto spojky použít v mnoha případech.
http://tesarskekovani.dodasvacina.cz/stycnikova-de ska-206x20614?gclid=CI_MuNSczcECFQQOwwodFLsAJw

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru