Dobrý den
Kamna Thorma Merano, patří k relativně nenáročným kamnům, co se tahu komína týká. Teoreticky by stačil průměr komína i 120mm, prakticky nemá být průduch na tuhá paliva užší než 140mm, takže průměr komína bych volil alespoň těch 140mm. Co se týká výšky komína, tzv. účinná výška komína se počítá od zaústění kamen do komína až po vrcholek komína, i když má být účinná výška komína alespoň 5 m může být i nižší prokáže-li se výpočtem že vyhovuje. Pokud bude účinná výška 4m, neviděl bych v tom problém, pro jistotu si "odchytněte kominíka" a raději se ještě zeptejte. Co se týče výšky komína X obtěžování okolní zástavby kouřem, tak pochopitelně většinou (záleží ale na orientaci) je výhodnější komín vyšší. Při správném topení v těchto kamnech lze ale topit vyjma krátkého rozhoření v podstatě bez kouře. Mimo dřevo jsou tato kamna vhodná též i pro spalování hnědouhelných briket a hnědého uhlí ořech 1, Dále lze topit rovněž briketami dřevěnými a rašelinovými.
Při topení dřevem nebo dřevem a briketami stylem přikládání se po rozhoření nastaví na primáru vždy o něco méně vzduchu než horními šoupaty=nekouřivost. V případě hn. uhlí se toto napřed vsype do šachtičky a na tom teprve řádně zatopíte dřevem, po důkladném rozhoření budou kamna odhořívat bez kouře shora, přičemž spodním vzd. se nastaví o něco více vzduchu než horními šoupaty cca 80%-max. při rozhoření později lze stáhnout i na 50%-80% (to si ověříte)podobně lze topit i dřevěnými briketami při nižším přívodu primárního vzduchu a i rašelinovými briketami kde se na rozdíl od uhlí a dř. briket nastavuje na sp. vzdušníku zase více vzduchu cca 80% až i max. dle tahu.
Ćistým topením se také omezí čištění komína a kouřovodu většinou na 1-2x ročně, což je výhodné. K dalším výhodám těchto a "příbuzných" kamen patří i otočný rošt a popelník, při zbavování popele se všechny klapky vzduchu a dvířka uzavřou a kamna se řádně "vyroštují" necháte cca 5 minut odstát a pak teprv vynesete popel a dočistíte rošt lopatkou, je to velká výhoda nenaprášíte si dovnitř.