Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pájení - dotaz

Zdravím, chci se zeptat, není nějaká finta na to, jak odpájet větší součástku s více piny ale zároveň se ta součástka nesmí přehřát, roztavit)? Potřebuje ze staré nefunkční žákladní desky odpájet 20pinový napájecí konektor ale nevím jak. Obyčejnou pájkou stihnu nahřívat maximálně 4 piny. Neexistuje nejaké rozumné řesění?
Předem děkuji za rady a nápady!

Jestlit to je několikavrstevný plošňák i s cestičkami uprostřed materiálu, je jedním z možných řešení uštípat konektor tak, aby v plošňáku zbyly kousky pinů a na to napájet novou součástku. Což je někdy možné u integrovaných obvodů, kondenzátorů, ale s napájecím konektorek asi těžko.

Další varianta k odsávače je vyfukovačka, která stlačeným vzduchem foukaným přes speciální hrot páječky roztavenou pájku vyfoukne a rozprskne kolem. Je to studené, napřipájí se to jinam, ale přilepí a pak je nutné plošný spoj důkladně umýt a odrbat kartáčkem nebo přilepené kapičky oddloubat třeba ostrou špičkou špejle, apod.

Jestli potřebujete konektor a deska je už stará, nepoužitelná, možná se vám ho podaří vyndat tak, že budete odštipovat desku, ale podle zkušeností se to nepovede, vždy se nějaký pin ulomí, ostatní jsou pokroucené, no není to dobré. Spíš náhoda, kdyby se to povedlo. Lepší je koupit si konektor nový.

My jsem měli soupravu Weller, páječku, odsávačku, horkovzduch a vyndavali jsme z vadných MB konektory SATA do testerů. Z některých typů MB se nedaly vyndat vůbec - byly tam velké zemnicí plochy co teplo z páječky odváděly rychleji než se špička stačila nahřát. Z desky co se to dalo jsem měl tak padesátiprocentní úspěšnost - ostatní konektory se při vyndavání poškodily. Tak hodně úspěchů.

Na odpájení součástek z desek s plošnými spoji popisuje zajímavou a účinnou metodu Václav Šedý ve své knize Rozeberte si PC. Je tam i víc nápadů, jak z desek a dalších zařízení použít zajímavé a použitelné komponenty.
Zhruba se jedná o rozehřáté pískové lože, na které se krátce položí deska, pak se s ní klepne a součástky vypadají. Zhruba. Chce to přečíst si celý návod v knize. Pokud nechcete kupovat, jistě ji najdete ve veřejné knihovně.