Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ohrievac na chatu

Zdravim,
Mame zahradnu chatu, murovanu asi 4x4m. Mal som tam dlhu dobu piecku na drevo - petrik. Robila sa vsak trocha rekonstrukcia a davala nova podlaha, linoleum. Dohodli sme sa s rodinou ze petrik pojde prec, pretoze podlaha by sa skoro urcite poskodila okolo toho ci uz od uhlikov, dreva alebo tepla. Proste petrik sa vyhodil.
Otazka teda znie, cim to vyhriat ak tam raz za cas, povedzme raz za 2 tyzdne dojdem na kontrolu v zime. Mam zavedenu elektriku, cize samozrejme prve ma napadlo ohrievac elektricky. Lenze elektrika je dost draha tak stale spekulujem ci napriklad nakupit propanbudanovu bombu a vyhrievat to takymi tymi "raketovymi" horakmi co sa na stavbach pouziva.
Alebo, uplne najlepsie by bolo keby sa to dalo spravit na to drevo. mam dole pod miestnostou pivniucu, kde by piecka byt mohla, ako ale dostat teplo hore do izby ? Nejake drahe kotle a teplovodne vykurovanie je zbytopcne, chcelo by to nieco sofistikovane.
Napadlo ma napriklad v pivnici zatopit v petriku a spaliny nerezovou rurou viest hore cez miestnost do komina. Len enviem ci ta tepla rura by to dost vytopila, skor nie a vacsina tepla by bola v pivnici.
Alebo to neriesit a dat elektriku ? Ale mam tam spustu spustu dreva.
Dakujem.

Nejekonomičtější a nejefektivnější v tomto případě na "rychlé vytopení" i běžné topení budou kamna, leda že byste chtěl temperovat i v případě nepřítomnosti (elektřina).
K těm kamnům, mám je doma na trvalé vytápění a z důvodu "nepoškození" podlahy atd., to chce "velký plech" s opravdu velkým přesahem hlavně v přední části kamen, nebo pod kamny např. metr čtver. vydláždit atd.

Vytápění horní místnosti lze rychle i efektivně i obyčejnými průduchy ve stropě, teplo přirozeně stoupá nahoru a tudíž to při topení "dole" nahoře fouká teplý vzduch jako ventilátor, nevýhodou jsou zvuky a pachy z přízemí.
Petry (např. kerpen, calor) lze topit i formou odhořívání shora, hn. uhlí, nebo dř. brikety cca 10-12 hodin bez obsluhy. Jinak jsou to kamna univerzální.

Pokud ale máte dlouhodobě výhled na dostatečné množství dřeva, pak jsou dobrá odhořívací kamna na dřevo, jaké doporučuje p. Dibes,viz:

Pořidte si kamna na dlouhá polena

www.nejlevnejsikrby.cz…mi-motivy-doprava-zdarma.html

Kamna dají velký vykon , ale zaroven dokáží hořet odpředu dozadu pomalu na nízko

Ty kamna jsou na tuhle chatičku velká . To jsou kamna na cca 80-120m2 .
Tam maximum co dát jsou něco takového
http://www.profistavba.cz/Kamna/page-3/452-JOTUL-F -602-N-s-prosklenymi-dvirky.html
http://kamnakrbylevne.cz/cz-detail-968062-plamen-t renk-litinova-kamna-krbova.html

Ty kamna nemají rošt , co by jste mohl spálit , žadný šamot . Taková kamínka vám budou sloužit desítky let bezproblému . Jen maximálně vyměníte šnuru na dvířkách (vzduchotěsnost)

Pokud chcete popelník , tak asi tady ty thormy thorma-filex-h
Ty umí jak uhlí (mají šachtu) a i dřevo s polínky 30cm . Viděl jsem je na vlastní oči a podle mého názoru mají větší objem topeniště než jotule f 602

A co se týče toho linolea , tak tam mužete udělat třeba nějaký pěkný stupínek (ochranu před žhavým) a vydláždit ho

např zde
http://www.hearth.com/talk/threads/jotul-f3-cb-hea rth-build-and-install-thread-from-start-to-finish- extreme-pic-density.130972/
Je tam vcelku dost obrázku

pokud je sklep pod domem, to teplo půjde do podlahy a z ní do domu.... 4x 4 m není problém pro rouru vytopit.

Jinač čez má sazbu "chatička". Je to tuším D60. Od Pátku 12.00 o neděle 22.00 mají nízký tarif 2kč/kW. Sazba za jistič tuším 100kč. Co více si přát?

Neškodí zateplit střechu. Máme podobnou rozlohu chaty a po zateplení střechy je citelně znát, že se rychleji vyhřeje a daleko menší spotřeba EE.Je tam tuším 10cm izolace. V zimě nejezdíme, jen od dubna do konce října