Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Štukování, problematika

Dobrý den,
rád bych se zeptal Vás zkušenějších, co si myslíte o mezerách mezi panely. Aktuálně je to provizorně vyplněný montážní pěnou a nevím, zdali to tak mohu zedníkovi nechat. V případě, že by tato možnost byla nevyhovující bych se chtěl zeptat, čím by jste pěnu nahradili. Slyšel jsem, že na taková místa se dává jakási síťka, která štuk drží na svém místě, ale nevím, co je na tom pravdy. Původně v tomto místě byla dutá lišta - po ní zůstaly díry, které jsou nyní zasádrované - je i toto dostatečné řešení, nebo to stačí opravdu vyplnit štukem a nechat být?

Děkuji za vaše odpovědi. Taktéž prosím o zodpovězení mých otázek. Vím, že by tohle měl řešit zedník :-) Ještě jednou děkuji :-)

http://s16.postimg.org/nmtq1gimd/IMG_20140925_1511 15.jpg
http://s16.postimg.org/w7n1smssl/IMG_20140925_1511 24.jpg
http://s16.postimg.org/620e3u1qd/IMG_20140925_1511 32.jpg

Předmět Autor Datum
Můžete, zednik si s tim poradí, spary okolo oken se preci taky vypěňují montazni pěnou (kde je pak t…
Al2 25.09.2014 19:46
Al2
Chtěl bych moc poděkovat za odpověď, tak jsem zas o něco chytřejší :-D Ono je dost možný, že to kuti…
Honza Hálek 25.09.2014 22:59
Honza Hálek
Ok :-)... kdo nic nezkusi, nebude umet nikdy nic, to beru :-) Pokud to budete delat sám, tak tu per…
Al2 26.09.2014 11:49
Al2
Děkuji za rady :-) Nakonec to stejně bude dělat dělňas, i tak bych si chtěl kus zdi zkusit.
Honza Hálek 29.09.2014 12:13
Honza Hálek
Sice trochu staršího data, nicméně stále platné: štukování v paneláku.
sHpy00n 29.09.2014 20:01
sHpy00n
Dobrý den, pokoj se tedy včera vyštukoval a schne. Už dnes ráno ta stěna byla bílá a na dotyk suchá.…
Honza Hálek 06.10.2014 12:34
Honza Hálek
Zdravím Honzo, jaka je aktualni situace ? Vase/Tvoje otazka byla predpokladam smerovana na sHpy00n…
Al2 09.10.2014 20:53
Al2
Ahoj, Koukám tedy že barvou splňuji podmínky, což je fajn :-) Jde o pokoj, kde normálně spím, takže…
Honza Hálek 09.10.2014 21:53
Honza Hálek
Tož Honzo, ať se Ti to podaří :-) Doporucuju v ramci dane vrstvy vzdy nejdrive strop, kvuli cakancu…
Al2 09.10.2014 22:51
Al2
Tak rozhodně nechci zpochybnit řemeslnou kvalitu tchána. Naopak si myslím že na těhle "dědcích" 50+…
sHpy00n 10.10.2014 21:22
sHpy00n
Takže včera úspěšně vymalováno, žádný fleky ani nic podobného se nekonalo. Takže děkuji vám oběma za… poslední
Honza Hálek 13.10.2014 20:30
Honza Hálek

Můžete, zednik si s tim poradí, spary okolo oken se preci taky vypěňují montazni pěnou (kde je pak trochu jiny postup, pokud se davaji APU lišty, jinak je to nemlich stejne) ...tady mezi panely kdyby tam ta pena nebyla v takove ploše, byl by zednik asi radeji, ale poradi si s tim.

Zedník si tu penu na tech vetsich plochachstropeche az na panel (ve sparach to nevadi), po vysati premazne flexibilnim lepidlem, zatlaci do toho perlinku (to je ta sitka) ci da rohovou mrizku podle hloubky tech spar mezi panely a znovu pretahne lepidlem, srovná. Perlinku predpokladam bude stejne davat celoplosne, nejen do tech rohů, aby ten stuk na panelu opravdu drzel ... je to lepsi, nez jen penetrace.

... po vystukovani pred malováním vyčkejte Idealne sest týdnů, aby stuk vyzrál a dobre drzel a nedelaly se fleky na malbe. Na panelu je to hodne dulezite. Lze to urychlit o tyden dva, pokud ten štuk budete v prvnich dnech velmi mirne rosit mlzenim (na panelu to bude hodne rychle vysychat) a kdyz pred malovanim natrete ty steny octovou vodou - zneutralizuje to zbytky vapna (ktere se jeste nepremenilo reakci vapna ve stuku s CO2 na vapenec, ktery zajišťuje soudrznost stuku) a zamezí to vzniku fleků. Ale to jen v pripade spechani. Dobre vetrat v kazdem pripade.

edit: pokud by tam ta pena mela zůstat (koukam ty kaverny jsou asi dost hluboky) a drzi-li dobře , neni od veci do te pěny (pokud je silna) napichat rucne nahusto malinky hřebíčky. Tak, aby presahovaly uroven okolniho panelu o cca 2 mm. Hodně to pomuze pevnemu spojeni te peny a lepidla s perlinkou ... trebas na palachovych stropech (rakosove rohoze zespod stropu prichycene zespodu na prkennem stropě, jak se to delalo drive pred mnoha a mnoha lety) to ani jinak delat nelze ... ale zednik bude vědět, co s tim tak jako tak :-)

Ok :-)... kdo nic nezkusi, nebude umet nikdy nic, to beru :-)

Pokud to budete delat sám, tak tu perlinku v miste spojů davat PŘES sebe, ne jen k sobe. Nejdrive rohy, pak navazat na velke plochy sten. Proste aby se to prevazalo. Pouzivat na natahovani lepidlem i stukem velke nerezove hladitko/rajbl, pro dosazeni co nejlepsi rovinnosti. Na rohy staci mensi, na velke plochy klidne šedesátku, pokud to zvladnete. Pak budete potrebovat jeste filcak na roztočení zavadleho stuku. Vzdy namocit a roztocit stuk do rovne plochy. Stuk nesmi byt moc suchy, aby se nedrolil a slo jej roztocit do krasne roviny, ale taky ne jeste prilis cerstvy, aby se tim filcakem "nevymyval" - nesmi se to "tahat a moc kašovatět" pri tom zataceni filcakem. Na panelu pri tloustce 3 mm stuku to budr tak po 20 minutach po natazeni stukem. Filcak namacet v kybli vody. Filcak volit s bilym chlupem, aby případne chlupy z noveho filcaku ponechany v stuku neprosvitaly pak naterem (jako to delaji cerne chlupy). Novy filcak neni od veci opalit opatrne zapalovačem. Pak pousti méně chlupů :-) ...

Po vyzrátí štuku pred malovanim vemte suchy velky hadr a opatrne jim zlehka přešornujte celou stenu, prebytecna zrna (ktera by pozdeji spadla pri dotyku se stenou stejne a zadrela se do podlahy) se oddroli a spadnou na zem, vysat. A jde se malovat :-)

štuk není na vyplne tech velkych dutin. Nedrzelo by to. Dava se az jako finalni uprava na pripraveny srovnany podklad.

Dobrý den,
pokoj se tedy včera vyštukoval a schne. Už dnes ráno ta stěna byla bílá a na dotyk suchá. Chtěl bych se tedy naposledy zeptat ohledně malování. Četl jsem zde zmíněné odkazy a tam píšete, že se bezpečně malovat dá již druhým dnem bez toho aby vznikly neduhy. Je to dobrý nápad v případě barev Dulux Colour Of The World? Samozřejmě, že bych před malováním zeď napenetroval. Děkuji :-)

Zdravím Honzo,

jaka je aktualni situace ? Vase/Tvoje otazka byla predpokladam smerovana na sHpy00n diky jeho prispevku ad malovat na cerstvy stuk ihned s odstupem nekolika hodin po natazeni. Nedovolim si jej nazvat kolegou, neb nejsem povolanim zednik ci stukater a on je jiste povolanejsi jako profik v oboru. Ja jen mel uzasnou moznost delat kazdy vikend po dobu 17 let s tchanem, zednickym mistrem velicim parte zedniků, vsechno mozne. Mimochodem super fachman.

Ono je to hrozne jednoduche, zaver si udelej(te) sam dle lokalnich podmínek.

Vapenny stuk bez vody a pristupu vzduchu proste drzet nebude. Proste nemuze. To vypalene vapno ve stuku proste MUSI mit sanci přeměnit se na vapenec, aby stuk ziskal pevnost. Pokud nedostane tu sanci (byť v delsim casovem horizontu postupnym nasavanim pres paropropustnou vrstvu a pomalejsim ziskavanim soudrznosti a pevnosti), bude to furt jen smes pisku a pojiva s minimalni udrzností. To je prostě neoddiskutovatelny fakt.

Pokud se musi spechat a ma se malovat na den zaschly štuk, pak jedině něčím, co umozni prostup par. Dulux COW to splnuje. Dulux Grunt uz ne, je hydrofobizacni (vodu tam nepustí), Soikrat apod uz vubec ne, udela paronepropustnou šlupku.

Pokud je třeba fakt spechat, pak nedavat na štuk zadnou penetraci (ani Dulux Grunt), ktera by uzavrela póry. Penetraci udelat Dulux COW s naredenim 25% vody. Druhy den pak jiz neredenym Duluxem, jednu ci dve vrsty, a hotovo. Paropropustnost tak zůstane zachovana (a stuk podstatne pomaleji, ale přeci, bude mit sanci postupne vyzrat) - pracovat ale opatrne, stuk je cerstvy a houby drzi, ať není strzen valeckem. Doporucuju valecek s chlupem 8 mm plus.

Jinymi slovy: stuk opravdu v konecnem dusledku muze drzet pri malbe jiz po par hodinach, jak pise sHpy00n, absolutne nerozporuji, potrebuje jen dostat šanci ... ja bych ale počkal, pokud není nutno hrotit ...

Ahoj,

Koukám tedy že barvou splňuji podmínky, což je fajn :-) Jde o pokoj, kde normálně spím, takže rychlost dání všeho do pořádku je na místě, ale nic co bych musel uspěchat. Malovat bych chtěl zkusit příští neděli, tedy týden po štukování. Váleček mám taktéž v udávaném rozmezí, takže by to snad mohlo klapnout, ne? :-) Moc děkuji za reakci a klidně tykat :-)

Tož Honzo, ať se Ti to podaří :-)

Doporucuju v ramci dane vrstvy vzdy nejdrive strop, kvuli cakancum, az pak vzdy stěny. Dulux je tixotropní, cakat moc nebude. Tim uvodnim naredenim trochu ale jo. Pokud cakne na stenu, rozertri hned polosuchym valeckem doztracena. Aby nezustaly na stene kapky.

Zárohákem vzdy v ramci dane vrstvy nejdrive "namackej" barvu do rohů u stropu. Pak jim promazni/nacucej barvou spoje/hrany mezi stropem a stenami, po celem obvodu stropu. Pak hned polosuchym valeckem prejed po stropě podel tech spojů po celem obvode a hned to samy po stenach pod stropem. Aby nikde nezustaval zretelny prechod/vrstva barvy.

Pak valeckem hned vymaluj strop a postupne steny jednu po druhe. Zarohakem obdobnym zpusobem jako u stropu vzdy i svisle prechody/rohy mezi stenami, plus prejet zase valeckem, do ztracena. Postupne, ne u vsech sten najednou, aby to nezaschlo, ale prostě jak pojedes dokola ... stenu od steny.

Pokud budes olepovat maskovaci/malirskou paskou (linky pri bilem stropu a barevnych stenach napr. ci na lišty u podlahy), tak pro tato mista poradne na mrizce vytlacit prebytek barvy z valecku, at to nezateka pod pásku, at valecek mlaská o tu pásku:-). Pásku odstranit jeste pred uplnym zaschnutim barvy (dokud je paska jeste zvlhcena barvou) hodinu po posledni vrstve malovani (mezi vrstvami neredenym naterem Ti bude pri větrání stacit tak pet hodin), aby se neprilepila prilis a nestrhl jsi ji pak i se štukem, kdyz spechas :-) !!! Pasku strhavat NE kolmo od stěny, ale spise "na strih", podel steny dolů, jakoby sikmo ... Pokud cerstvy stuk, lepe pasku vubec nepouzivat.

Tak rozhodně nechci zpochybnit řemeslnou kvalitu tchána. Naopak si myslím že na těhle "dědcích" 50+ naše stavebnictví víceméně stojí. Ale řemeslná zručnost je jedna věc a být v obraze co se týká pro dnešek moderních materiálů je věc druhá. Když se tchán učil nebylo tu o suchých, průmyslově míchaných směsech ani památky. I já pamatuji jak jsme štuk ještě míchali z prosátého kaoliňáku a nejméně měsíc odleželého hašeného vápna, pak musel týden odležet v karbu, pak se ještě jednou překátroval přez síto a pak se teprve štukovalo. A už tehdy se generace ne vždy zcela shodly. Když se házelo jádro, chtěli tehdejší dědkové maltu jen z hydrátu a házeli do omítníků bez špánků a ti dnešní dědkové, tehdy mladí zase maltu z hydrauliky. Obojí dvojí ale rádo a hodně vypraskávalo a proto bylo nutné nějakou dobu počkat až vše vyzraje. Vypraskání bývalo způsobené např. nekvalitním pískem s vyšším podílem hlinitých částic, nekvalitním pojivem, vápnem, ne každá várka malty byla shodného složení, konzistence atd, atd.. Bílilo se výhradně štětkou hašeným vápnem, nebo hlinkou a pentraci nahrazoval pačok což není nic jiného než hodně naředěné vápno. Sem tam se přiklížilo a celkem běžně se na kýbl vápna šoupnul panák fermeže aby štětka lépe klouzala. A že to na nové zdi byla dřina. Takže suma sumárum ano, jádro se nechávalo vyzrát ale už za mých studentských let se na štuk bílilo nejdéle do týdne. Pačok je přeci taky vápnou a lépe se to do sebe kouslo a pak drželo. Vápno je velmi dobře paropropustné a výborná desinfekce. Třeba kuchyně a jídelny se směly malovat jedině vápnem právě kvůli desinfekci. Kdyby tehdy někdo chtěl byt vymalovat latexem který lze považovat za tehdejší ekvivalent dnešních disperzních barev, byl by za pěkného exota.
Mimochodem, aby chemickou reakcí z hydroxidu vápenatého mohl vzniknout uhličitan vápenatý, nutně potřebuje kysličník uhličitý a voda je vedleším produktem, čili omítka se potí. Pro školomety vyjádřeno rovnicí: Ca(OH)2 + CO2 → CaCO3 + H2O
Tak a dneska je těch materiálů přehršel, málem jeden pytel na stěnu severní, jeden na jižní, jeden na východní.. Krom toho jeden pytel ke kolenům, jinej po ramena a další ke stropu a tak. No, to už přeháním. Každopádně jsou tyto směsi dokonale vyvážené a navíc jsou slušně obohacené o nějakou tu chemii. Nesmršťují se, nevypraskávaji, rychleji vytvrdnou a já nevím co ještě. Výrobci se předháněji toho kterého směs je lepší, ale vzácně se shodují v době zrání, a ta je jeden den na jeden milimetr tloušťky. Obklad, nátěry a jiné neprodyšné uzavření pak doporučují až cca po 4 týdnech. Ale pozor, toto doporučují i u štuku, který je max 2 až 3 milimetry silný, takže trochu nepoměr. Na přímou otázku proč takový nepoměr obyčejně kličkují, mlží, nebo rovnou vyhlásí přestávku. A pak někde stranou u cigárka na rovinu přiznají že to tam dávají jen aby se jistili a docílili těch 4 týdnů i když sami vědí že štukujeme nejraději do jednoho týdne po najádrování a před bílením to tak tak stihne vyzrát jen díky tomu že musíme nejdřív nacpat izolace, podlahové topení, zabetonovat podlahy atd..
I tak ale občas malíř rajtuje válečkem po zdi než stihne zedník omejt cajk. A bez problému. Čímž jsem vlastně vyjádřil že si stále stojím za tím co jsem napsal. Takže Honzo za mně ano, penetruj a maluj.
Ten technologickej postup malování víceméně OK. Váleček opravdu šňůrkový, žádné jednorázové chlupatiny.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru