Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zkouška alternátoru v garáži

Zdravím, potřebuji poradit, vyměnil jsem uhlíky v alternátoru, potřebuji návod jak zjistím, jestli je funkční. Jde mi o to buzení. roztočím rotor třeba vrtačkou, na kostru a na hlavní šroub dám měřák a co s tím buzením. Musí tam jít ampéry s baterky, a dvanáct voltů, nebo můžu použít nějaký trafo, myslím jako z nabíječky s dvanácti volty ale miliampéry, a když to dám úplně do zkratu, měl bych ucítit odpor řemenice bez buzení a s buzením? Myslím při pootočením z klidového stavu. Díky moc, mám auto na parkovišti a nechci tam jezdit s neověřeným altíkem.

Alternátor se bez regulátoru a baterie nemusí nabudit. Pokud chceš zjistit jen základní funkci, jde to asi takhle.
Na silový plus vývod proti kostře zapoj autožárovku.
Asi 21W, ale moc na tom nezáleží.
Vývod který je na buzení propoj s plus.
Altík upni do svěráku. Roztoč třeba vrtačkou. Měj na paměti, že jak se altík nabudí, půjde točit mnohem tíž.
Točit na správnou stranu.
Pokud se alternátor sám nenabudí, pomocník krátce připojí třeba plochou baterii minus na kostru, plus na plus alternátoru.
Impuls by měl altík nabudit a žárovka svítit podle otáček.
Napětí nebude řízeno, moc netočit, žárovka by mohla prasknout.8-)

Bez akumulátoru nelze zkoušet! Hrozí proražení diod a to už to můžete rovnou vyhodit. Upozorňuji, že akumulátor má jinou VA charakteristiku než odporová zátěž jako je třeba žárovka. I když žárovka má také trochu jinou charakteristiku jako čistě odporová zátěž.