Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vrzání boty:

Pan Google mi sdělil:

Proč boty někdy vržou?
24. února 2007

Záhady všedního dne

Co má vliv na vrzání bot?

Odpovídá docent Petr Hlaváček z Fakulty technologické Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně: Příčinou vrzání je vzájemný posun kožené podešve a stélky, což je dílec, na kterém spočívá chodidlo. Čím více se plocha mezi podešví a stélkou vyhladí, tím více se navzájem posunují a zvuk sílí. Nové boty proto vržou slaběji než staré.

Ale když si dal ševcovský mistr záležet a podešev i stélku důkladně ohladil, vrzaly i zcela nové boty. Ostatně v době, kdy se obuv vyráběla jen z kůže, to patřilo k dobrému tónu. Naopak když vrzání vadilo, stačilo plochu mezi podešví a stélkou naolejovat. Boty také přestávají vrzat, když se promočí. Kůže nabobtná, posunují se v ní kolagenová vlákna a odstraňuje se tak vyhlazení.

Nyní se již používají pro připevnění podešví jiné technologie. Jednotlivé části spodku obuvi se spojují buď v celé ploše, nebo jsou třecí síly mezi spodkovými dílci tak vysoké, že zabrání jejich vzájemnému posunu. Když tedy nyní nové boty vržou, je to vada, kterou lze reklamovat. Vznikla totiž nedodržením výrobního postupu.

Formy pro tvarování jednotlivých dílců jsou mezi jednotlivými cykly vystřikovány separačními prostředky, které zabraňují přilnutí tvářeného plastu k formě. Nejsou li dodrženy technologické podmínky, mohou zbytky separačních prostředků zabránit spojení plastů a vrzání vzniká opět vzájemným posunem ploch spodkových dílců.

Vrzat může také bota, ve které praskl tlumící vzduchový polštář v patě podešve.

Reakce na odpověď

1 Zadajte svou přezdívku:
2 Napište svou odpověď:
3 Pokud chcete dostat ban, zadejte libovolný text:

Zpět do poradny