Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem měření vlhkosti dřeva

dobrý den

mám šípaný buk určený do krbu. 1 fůra je z léta 2013, 2 fůra je z jara 2014. Uloženo to mám na paletách v šířce 90-100cm, přikryte shora proti dešt. Ze všech stran je volný prostor, není nic co by vadilo větru. Bohužel je to uloženo v délce ze severu na jih, to znaméná že vítr by musel být východní či západní, aby profukoval šířku uložené hromady -> doufám že sem vysvětlil a je možné si to představit, jak je to uložené.

půjčil sem si z práce digitalní měřič vlhkosti. Sice staršího data ale měři,ale nevím jestli správně. Vzal sem polínko z jedné hromady a polínko z druhé. měřil jsem polínka kolem dokola,shora,dola,pak sem to rozpůlil a pak zase prostředek. U dřeva z leta 2013 byly výsledky cca kolem 14-16%. U dřeva z jara 2014 byly výsledky kolem cca 16-18%

uvadi se na internetu, že co je pod 20% je vhodné k topení. Na druhou stranu se říka, že buk aspoň 2 roky at vysychá. Vím že prodejce prodává "mokré" dřevo. Prostě není skladované x let. Je tedy možné, to co jsem naměřil může byt pravdivé? Nebo tomu nevěřit?

děkuji

vyberám z Pandinej skrinky pexeso Pracovné nástroje a rozložené karty mi ukázali,že pokial nieje starý vlhkomer nejako kalibrovaný a overený,môže ukázať hocijakú hodnotu,a to,či si nameral správnu hodnotu vlhkosti je vo hviezdach...na skúrenie je úplne jedno,či je drevo odležané alebo nie,to je dôležité pri výrobe napr. nábytku a podobných záležitostí,kde nesprávne vyzreté drevo,ktoré ešte "pracuje" ,môže spôsobiť problém

Myslím, že se tomu věřit dá, letos bylo totiž alespoň u mně "sušší počasí" bez dešťů hlavně v jarním období, je možné že vzdušná vlhkost byla celkově nižší. Pak také záleží jak jsou polena velká,20cm polínka mohou uschnout za pár měsíců,50cm déle atd. Já třebas vlhkoměr zatím nepoužil ale aspoň "orientačně" jsou-li polínka na řezu rozpraskaná (výsušné trhliny) lze předpokládat, že určitá část vlhkosti již "odešla",a většinou to opravdu dobře hoří. (mokré poznáte v topeništi kamen nebo krbu hned, hoří to "lenivě", liknavě,těžko se zvyšuje výkon, velmi čerstvé dřevo i syčí)

Ještě bych doplnil to je-li dřevo suché lze poznat i podle váhy,tzn. stačí si jen "potěžkat" poleno ze dřevníku a poleno čerstvé +,- stejné velikosti, ten rozdíl je opravdu citelný. Např. u smrkového dřevo je to dosti markantní rozdíl a časem to poznáte opravdu i jen když vezmete polínko do ruky.

Více klesat už to asi nebude . U nás jsou dost deště , mlhy a dřevo si zpět natahuje vlhkost . Pokud by jste chtěl ještě více vysušit , tak jedině do sušičky jak to dělají truhláři . Ve vašem případě narovnat zásobu dřeva okolo krbovek , aby se nahřály a ještě více vyschly .Doma je v zimě nízká vlhkost vzduchu - když topíte kamny.
watch
Zde mají vyhodu sálavá kamna - ty vyzařují silné teplo a více tak zahřejí polena.