Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Popraskané trámy u terasy

Dobrý den, chtěl bych Vás poprosit o radu. Na terase mám dřevěné trámy, které drží stříšku z makrolonu - cca 21 metrů čtverečných. A trámy, které makrolon drží jsou dosti popraskané. Nejhůře jsou na tom tři - u nich je 7 cm hluboká prasklina od vrchu až dolů (přibližně do poloviny tloušťky trámu). Lze nějakým zatmelením zamezit dalšímu rozšiřování praskliny? Dřevo už bude vyschlé, tak je možné, že se prasklina rozšiřovat už nemusí. Ale přes zimu a na podzim se tam může dostat vlhkost a mohlo by to znamenat další rozšíření praskliny.
Děkuji za odpovědi
Karel

Díky za odpověď. Mám strach, že ten trám praskne celý - jestli by se pak něco nemohlo stát s makrolonovou střechou. Rozměry trámů jsou 220 cm (výška) a 13 cm (šířka). Rád bych sem dal nějakou fotku, ale nevím jak se vkládaj. Vizuální problém mi vůbec nevadí.

""prasklina od vrchu až dolů (přibližně do poloviny tloušťky trámu).""

Tomu mám rozumět tak, že prasklina je napříč přes léta dřeva??
Podélné praskliny, po délce trámu, po létech jsou běžné.
Ale pokud by byly praskliny napříč trámu, tak je to těsně
před zlomením.

Jo už mě to asi došlo, jak jsi to myslel...
Ty trámy jsou nastojato a prasklina "od vrchu dolů", je
tedy svisle po délce trámu. Je to tak?
Pokud jo, tak je to celkem běžná věc, ustálí se to a dál to praskat nebude. Případně by šlo trám příčně provrtat a stáhnout prasklinu šroubem.
Původně jsem myslel, že se jedná o vodorovné trámy střechy. :puff::-)

Špatně rostlé dřevo po rozřezání popraská. Nemyslím, že to má kritický vliv na SVISLOU nosnost vertikálního trámu. Provrtání bych se vyhnul - raději jej opásat (podle délky i v několika místech). Bude to vypadat stylově a může na tom i viset nějaká opičárna s kytkou, nebo držák na pohotovostní půllitr :-)

...svislé drží ten vertikální-tedy svislý?! Z toho mi jde hlava kolemmmm :x:
U horizontálních, které asi drží ten makrolon, se podélnými prasklinami asi může nosnost snížit. To, že na střeše je "jenom" makrolon, nic nemění na faktu, že střecha musí unést i sníh... :-/ Podélné praskliny u svislých trámů - jak psáno výše...

Promiň, napsal jsem to špatně, sem to ale popleta :-)
Svislý trám drží horizontální (vodorovný), na kterým je makrolon cca 21 metrů čtverečních (3x7). A u toho svislýho trámu je prasklina od vrchu dolů přibližně uprostřed trámu. Prasklina je hluboká cca 7 cm, celková šířka trámu je 13 cm.
U horizontálního trámu nejsou praskliny (nebo jenom miniaturní, který nemá cenu řešit). Přesně tak, stříška z makrolonu musí unýst i sníh.
Tak teda nevím co mám dělat...

Díky za odpověď. Prasklina nevede napříč trámem, ale jeho středem od vrchu dolů.
Přesně tak - trámy jsou nastojato. Ano, prasklina je svisle po délce trámu přibližně uprostřed. Myslíš tedy, že se nemůže něco stát s makrolonovou střechou?

Díky za odpověď. Prasklina nevede napříč trámem, ale jeho středem od vrchu dolů.
Přesně tak - trámy jsou nastojato. Ano, prasklina je svisle po délce trámu přibližně uprostřed. Myslíš tedy, že se nemůže něco stát s makrolonovou střechou?