Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Dratovy zvonek, vedeni cca 20m - prosim pomozte s nakupem

Treti bezdratovy zvonek vcera skoncil zpatky v krabici, ty veci proste nefunguji.

Rad bych se konecne vratil k necemu spolehlivemu a proto bych rad poridil dratovy zvonek. Jsem jenom osmudlany domaci kutil a se zvonkem se chystam poprat poprve, takze z teorie pouze tusim, ze potrebuji spravnou kombinaci trafa, zvonku a dvouziloveho dratu tak, aby zvonek spravne zvonil i s ubytkem napeti na vedeni (k brane je to zhruba 20m - 25m) .

Vim, ze existuji (minimalne) dve varianty.

Prvni - trafo s vidlici do zasuvky
Druha - zvonek i trafo do DIN listy

Ta druha je jiz zjevne zasahem do rozvodu a tudiz by to musel posvetit elektrikar, ale pokud je to z nejakeho duvodu celkove lepsi reseni, rad se k nemu necham presvedcit.
Pokud mate nekdo zkusenosti, budu rad za kazdy postreh, za idealni radu bych povazoval odkazy na konkretni vyrobky (jestli je to zde dovoleno) nebo rovnou adresa elektra, kam si muzu dojit pro odbornou radu (Praha a okoli)

Jako zdroj pro zvonek lze použít jakýkoli transformátorek, který je schopen dodat na výstupu mezi 3 - 8V při cca 0,5A. Pro pokrytí ztrát na dlouhém vedení bych volil spíš něco blíže těm 8V. Stále ještě lze koupit "běžný" zvonkový transformátorek, kerý není nutné montovat na lištu do rozvaděče, ale připojit do sítě by ho měl stejně elektrikář nebo alespoň jeho připojení zkontrolovat. V každém případě transformátorek MUSÍ mít patřičné krytí. http://www.elima.cz/obchod/trafo-0156-cerne-p-9497 .html

Práce není trafo a zvonek, nejvetší práce je vedení. Zakopat vedení do zeme a udelat vandalúm odolné tlačitko zvonku. Videl jsem i vzdušné vedení k brance, no je to hnusné na pohled.

Peníze a námahu stojí dostat vodiče k brance.
Vykop úzkou rýhu, trochu hlubší než na hlobku rýče, cca 40 cm postačuje, udelej si k tomu z bežného rýče bruskou, úzkej rýč.
Kup nejlevnejší plastovou trubku pro vodovod, vtáhni do ní 2 vodiče, nebo kabel nebo co doma máš a ulož to do zeme. Oríškem býva jak a kde dráty dostat do domu na žádané umistení aby to nehyzdilo fasádu a steny v dome jak v Rusku. Pokud na to nejsi citlivej, máš o problém míň.
Já kvúli tomu vykopal díru u domu cca 1m x 0,5 metru abych provrtal 50 cm zeď v suterénu, následne jsem provrtal ze suterénu strop do chodby.

Trafo je v plastové krabici v suterénu a do prízemí vedou už jenom dráty k zvonku.

asi koupíš čtvrtej bezdrátový zvonek

... :puff:

Já osobně jsem zavrhnul zvonek na síť.
Má to svoje výhody. Zvonek na baterii funguje i při výpadku proudu.
Pro montáž není potřeba el. kvalifikace.
Ušetří se za trafo. Vodiče můžou být jakékoliv.
I když zvonkové trafo bere málo, i tak vezme asi 1Wh minimálně, tedy za rok asi za 50,- korun, což je sice zanedbatelné ale baterii pořídíme levněji. Alkalická baterie, mě na kasickém bzučákovém zvonku vydrží asi 4 roky, sestra má elektronický gong a po deseti letech už neví že tam baterie vůbec je.
Pokud přesto trafo, tak jedině orig. zvonkové trafo.
Nedoporučuji zásuvkové adaptéry, zjistil jsem, že některé berou i tři až čtyři watty bez zátěže (kupodivu při zátěži se to už moc nemění). Netýká se to elektronických adaptérů, ty by vhodné byly. Na vedení lze použít téměř jakékoliv vodiče, ale pokud by byly zakopány do země, tak doporučuji CYKY kabel jako na instalace, z důvodu, že ho nežerou myši.
Jo ještě něco: Pokud je v domě zaveden plyn, nesmí být zvonek bzučákového typu. Tedy klasický zvonek na baterii. V tom případě musí být na trafo a střídavý. Na baterii lze, ale jen s použitím elektronického, Jako jsou různé gongy a podobně.

Pokud je v domě zaveden plyn, nesmí být zvonek bzučákového typu

uvedené tvrzení je potreba ignorovat

platí pro prostredí se zvýšeným nebezpečím výbuchu, žádnej prostor v bežné domácnosti nespadá do této specifikace, na dverích by musely být výstražné tabulky, dvere by se musely otevírat smerem ven a muselo by být zabezpečeno predepsané minimálni vetráni a také jsou tam speciálni požadavka na stavebení konstrukci, požaduje se prvek který prípadne odvede tlakovou vlnu bez poškození statiky, napr. lehká, málo pevná zed co se tlakovou vlnou zborti bez výrazného ohrožení okolí a podobná rešení, jo a samozrejme povinné, pravidelné prohlídky a vedení dokumentace

kdo by to doma tak chtel, ty výstražné tabulky ...

...:puff:

Pánové normu vám asi neřeknu, ale zeptejte se na to plynařů.
I na školení pasesátky nám to školitel říkal. Zdůvodňuje se to tím, že Wagnerovo kladívko, je spolehlivý zapalovač plynu, spolehlivější než třeba vypínač světla.
Dále proto, že majitel bytu, kde případně uniká plyn, přijde domů z čerstvého vzduchu a plyn hned ucítí.
Případná návštěva plyn necítí a zazvoní.... pro to to je.
Je možné, že jsem ze staré školy a nynější plynařské normy už to nenařizují, ale sám bych se té zásady držel. :puff:

Teď jsem zběžně našel: http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,17283. 0.html v diskusi je tam uvedena i norma

Řekl bych je to jako s houbama, všechny jsou jedlé,
ale některé jenom jednou---- :))