Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Stavba terasy

Hodlám postavit terasu na zahradě a nejsem si jist, jaký rozestup podkladních trámů (hranolů) zvolit a jaky rozestup jednotlivých patek, na kterých budou spočívat trámy. Trámy mají rozměr 10 x 10 cm. Na tyto hranoly příjdou položit prkna o síle 30 mm, šířce 140 mm. celkový rozměr terasy je 7,5 x 4 m. Terasa bude sloužit pouze jako pochůzná, případně tam bude stát nějaký stolek a křesílko, tzn. zátěž nic moc.
Trochu jsem si to nakreslil, rozestup trámů jsem zvolil 85 cm a pod každý trám dlouhý 4 m jsem zvolil 3 betonové patky - na obou kocích a uprostřed. Vychází mi celkem 27 patek. Nějak se mi to zdá moc a nevím, kde bych mohl trochu ubrat.
Jest-li má někdo zkušenost, podělte se s ní.
Dík.

No, me prijde ze je to hrozne nahrubo. Co jsem koukal na pracovni navody, tramy by meli byt 45-60 cm od sebe, a patka po dvou metrech je urcite blbe, to se mezi tim ten tramek prohne vlastni vahou.
Spis to zalozit na pasy, tramky zahustit. Ovsem muzou bejt podstatne slabsi, 5x10 nebo i 4x8, samozrejme na stojaka.

Tak tram 10x10 se da podelne rozriznout, cirkule s pravitkem a jedem, 2 tramy 5x10.
No, co se patek tyce - jde o to, ze se nedelaji jednotlivy patky, protoze jsou blizko sebe a blbe by se delali, ale vybagruje se uzkou lzici souvislej straf, nahore se osaluje nejakym prknem a vyleje se. takze misto 27 patek tam budou rekneme ctyri - pet, 7,5m dlouhy betonovy pasy, na ktery se pak polozi ty naimpregnovany tramy(pres izolaci, ale tu staci dat na ty mista kde jsou tramy) a na ne se montujou prkna. Sam jsem byl prekvapenej, ale tramy se k tem pasum nijak nekotvi, terasa tak muze pracovat.