Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Stavba terasy

Hodlám postavit terasu na zahradě a nejsem si jist, jaký rozestup podkladních trámů (hranolů) zvolit a jaky rozestup jednotlivých patek, na kterých budou spočívat trámy. Trámy mají rozměr 10 x 10 cm. Na tyto hranoly příjdou položit prkna o síle 30 mm, šířce 140 mm. celkový rozměr terasy je 7,5 x 4 m. Terasa bude sloužit pouze jako pochůzná, případně tam bude stát nějaký stolek a křesílko, tzn. zátěž nic moc.
Trochu jsem si to nakreslil, rozestup trámů jsem zvolil 85 cm a pod každý trám dlouhý 4 m jsem zvolil 3 betonové patky - na obou kocích a uprostřed. Vychází mi celkem 27 patek. Nějak se mi to zdá moc a nevím, kde bych mohl trochu ubrat.
Jest-li má někdo zkušenost, podělte se s ní.
Dík.

Krajní patky bych nedával úplně do krajů, ale tak 50 - 60 cm od kraje, tím se zmenší rozpětí mezi krajní a vnitřní patkou na nějakých 150 - 140 cm. To mi přijde únosné. Pokud bude mít terasa nějakou stříšku proti dešti, použil bych prkna na pero a drážku, aby vytvořila desku a spolupůsobila mezi sebou, ne jen jako jednotlivá prkna, tím se to také trochu zpevní. Do patek bych zabetonoval vždy kus železa, nějaký profil, možná jen pásek, ke kterému budou trámky přišroubované, jednak kvůli vlhkosti, aby se trámek nedotýkal betonu a taky proto, aby betonové patky nevylézaly ze země ven a nebyly vidět ... A místo betonových patek by se daly použít vruty (do googlu "zakládání na zemních vrutech" ... obrázky)

O zemních vrutech jsem rovněž uvažoval, ale když jsem zjistil, že jeden výjde na nějakých 500 Kč, tak jsem to pustil z hlavy, i když je to nejjednodušší a nejméně pracný postup.
Pak ještě uvažuji o variantě, že bych jenom v místě patek sundal vrchní hlínu. Podloží je rostlý jil, na něj bych položil betonové tvárnice a na ně hranoly. Nebylo by to kotvené do nezamrlé hloubky, ale to by nemělo vadit.
Tak že mám teď nad čím uvažovat.

No, me prijde ze je to hrozne nahrubo. Co jsem koukal na pracovni navody, tramy by meli byt 45-60 cm od sebe, a patka po dvou metrech je urcite blbe, to se mezi tim ten tramek prohne vlastni vahou.
Spis to zalozit na pasy, tramky zahustit. Ovsem muzou bejt podstatne slabsi, 5x10 nebo i 4x8, samozrejme na stojaka.

Tak tram 10x10 se da podelne rozriznout, cirkule s pravitkem a jedem, 2 tramy 5x10.
No, co se patek tyce - jde o to, ze se nedelaji jednotlivy patky, protoze jsou blizko sebe a blbe by se delali, ale vybagruje se uzkou lzici souvislej straf, nahore se osaluje nejakym prknem a vyleje se. takze misto 27 patek tam budou rekneme ctyri - pet, 7,5m dlouhy betonovy pasy, na ktery se pak polozi ty naimpregnovany tramy(pres izolaci, ale tu staci dat na ty mista kde jsou tramy) a na ne se montujou prkna. Sam jsem byl prekvapenej, ale tramy se k tem pasum nijak nekotvi, terasa tak muze pracovat.