Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Řetězové kolečko - výpočet rozdílu rychlosti

Zdravím. Mám Jawu 350/638 a chci se zeptat, jak vypočítat rozdíl v rychlosti po výměně řetězového kolečka se 17 zuby za kolečko s 19 zuby? Rozeta má 52 zubů. Chtěl bych aspoň odhadem vědět, jestli to má význam. Moto jede dobře, ale má jen 4 rychlosti a po rovině musím hodně točit, abych jel kolem 100 km/h a pak to pochopitelně pije jak tank. :-)
Díky.

...tedy za předpokladu, že motor bude schopen dát o 11,8% větší výkon (průběh točivého momentu, odpor vzduchu...).
Taky se mi zdá, když jezdím převážně sólo a nemám metrák, že se mi "třipade" zbytečně točí a že má výkonově na víc. Až to vyzkoušíš, dej sem vědět výsledek. Dík :-)

Určitě má na víc. Na čtverku to jede úplně v pohodě na 3 - 3,5 tis. otáček, ale pokud s tím chci jet kolem stovky, tak musím vytočit motor na 4 - 4,5 tisíc a to je prostě zbytečné plýtvání palivem. Nehledě na to, že i víc kouří (oilmaster nemám, míchám do paliva Castrol 2T v poměru 1:50). To 19 zubé kolečko jsem dneska pořídil, tak až namontuju, tak dám vědět, jak se změnily jízdní vlastnosti.

Děkuji všem za odpovědi. Namontoval jsem a je to znát. Při stejných otáčkách jede asi o 10 km/h rychleji, ale přesně jsem ještě nezměřil. Na druhou stranu už moto nemá takový odpich, ale to mi třeba nevadí. Mohu doporučit všem, kteří chtějí větší rychlost a oželí trochu výkonu.