Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Svářečka vyhazuje jistič

Dobrý den, pujčil jsem si svářečku od známého je to obyč slabučká el svářečka.
Technické parametry:
Rozsah regulace: 40-140 A
Napětí: 230 V / 50 Hz
Příkon: 2,6 kW
Rozměry: 340 x 180 x 300 mm
Hmotnost: 12,8 kg
Průměr elektrody: 1,6-3,2 mm
Napětí na prázdno: 48 V

Sváří třeba 3 min potom jistič vyhodí a já ho musím nahodit. Včera jsem takhle běhal celej den... :-/
Co to způsobuje?

Jojo.... U nás ve škole zase v ředitelně řediteli na PC pořád vyskakoval jistič a tak ho klidně i 2x za den šli nahodit. Nahazovali ho tak dlouho a on jim tak dlouho vypínal až se jednoho dne celý roztekl.

S těma hřebíkama to sice jde ale jak říká moje milovaná písnička z dětství:

Z projevu inženýra Maliny, zástupce Elektrických podniků:
vážení občané, vzácní hosté, s elektřinou je to prosté:
Od pantáty vedou dráty do žárovky nade vraty.
Dále proud se přelévá do stodoly, do chléva.
Při krátkém spojení dvou drátů dochází k takzvanému zkratu.
Kdo má pojistky námi předepsané, tomu se při zkratu nic nestane.
Kdo si tam nastrká hřebíky, vyhoří a začne od píky.
Do každé rodiny elektrické hodiny!

(zdroj: http://www.karaoketexty.cz/texty-pisni/uhlir-jaros lav-a-sverak-zdenek/elektricky-valcik-59136)

znám príbeh zvrchu plnené automatické pračky Whirpool která nepravidelne odmítala vydat majitelce vyprané prádlo ze svých útrob, proste bezpečnostní zámeček který má zabránit otevrení víka počas chodu se po ukončení praní neodemknul

postupne byla servisním technikem udelaná výmena zámku, nejaké bimetalové udelátko, se to opakovalo ješte 3 nebo 4 x, napred jako záruční pak jako pozáruční oprava až majiteli došla trpelivost, provedl mechanickou úpravu čím zámek vyradil z funkce, pračka pak prala hooodne, ale hodne dlouho bez jakekoli jiné závady, do doby než prohrala svúj boj se rzí

Murpyho zákony

... :puff:

20A je teda sakra divna hodnota. Predpokladam, ze zasuvka je normalni(ne specialni prumyslova) - pak tam 20A jistic nema co delat, pac zasuvka je na 16A. Nebo je prumyslova, ale v tom pripade to je poddimenzovny, prumyslovy zvladaj 25A.
Nepada vam nahodou hlavni jistic a okruhovy drzi? Pak by to bylo soudobym provozem s nejakym jinym, velkym spotrebicem, napada me treba boiler...

20A je na pojístce, ovšem na prodlužovačce do které jsem měl svářečku zapnutou je napsáno 16A. Hlavní jistič drží, vyhodí to jen tu jednu zásuvku v domě. zapojoval jsem to do 3 zásuvek co jsem měl v okruhu. Na ty 2 se to nezaplo už vůbec. Ta jedna to aspon chvilku vždy držela. No co aspon jsem si zaběhal :D

No, tak to je vicemene jednoduchy. 2600W/230V = 11.3A. Takze 10A jistic proste po chvilce vypadnout musi, i kdyby tam byla jenom ta svarecka. A pokud je v zasuvce min nez 230V, napr. ke konci vedeni od transformatoru, tak to invertor vykopenzuje a na proudu jeste prida. Navic, pokud ma funkci hot-start, tak na zacatku pusti plnou palbu, bez ohledu na nastaveni proudu na svarecce.

S tím bych souhlasil, pokud máš prodlužovák, snaž se aby byl uplně rozmotanej a netvořil nikde smyčky nebo překřížení, pak to po určitý době funguje jako indukční cívka a vyhodí to i silnější jistič.

jestli navíc v tu chvíli sepne třeba lednice je to o to horší.

Navíc jestli svařuješ vysokými proudy-třeba už 80A-dost často se stává že svářečku(trafo/invertor) přehřeješ a v kombinaci s kvalitní čínskou výrobou dřív vyplivne ten jistič na baráku než tepelná pojistka v mašině.

jde i to techniku svařování jako celku, pokud nedokážeš chytit oblouk a často elektrodu lepíš k materiálu, muže to být i tím.

""prodlužovák, snaž se aby byl uplně rozmotanej a netvořil nikde smyčky nebo překřížení, pak to po určitý době funguje jako indukční cívka a vyhodí to i silnější jistič.""
Nee, v kabelu vede jeden drát tam a druhý zpátky, indukčnost to neudělá.
Říká se tomu bifilární vinutí. Vzájemně se vyruší.
To jen tak pro všeobecné vědění :-)8-)

Rozmotat prodluzku ovsem dobrej napad je, protoze namotana na bubnu se sakra blbe chladi a muze dojit k prehrati. Zejmena bezny prodluzky z 1.5mm^2 Cu, coz ostatne nedoporucuju vubec. Takovejch 50m 1.5Cu kabelu, pri proudu 12A, to uz je docela hodne znatelnej ubytek napeti a ztracenej vykon.