Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem jak poznam jestli je dřevo suche na topeni?

dobrý den
mám buk do krbu, štipany a řezany na 33, uloženy na paletach. řika se že alespon 2 roky by měl schnout. Že těch idealnich 20% vody je maximum v dřevě. Jelikož ale nemám žaden přistroj na měřeni vlhkosti vody v dřevě, jde to zjistit i jinak?

četl sem někde, že zavřit poleno do igelitu aby nebyl přisun vzduchu a na 24hod a se uvidi jestli bude či nebude saček zevnitř orošený. Jednu furu mám rok, druhou z jara. Zkusil sem tedy zavřit po jednom klacku do igelitu a ani po dvou dnech není ani jeden saček orošeny. Což je divné?

vim 100%, že od toho kde kupuji dřevo, tak oni vytěží, nařežou, naštipou a dovažeji hneda zakaznikum. žadne skladovani, nemaji kde ani čas-takova poptavka.
tak je divne žeby to bylo již suche, to lonské eště bych bral, ale to letošní? to je blbost

jde to tedy ještě nějak jinak změřit?

děkuji za tip

loading...

je to prosté, máš rozpálené topenište, hodíš tam jedno dve polena a čekáš, jak po chvilce, když už polena pár minut horí, neuslyšíš "syčení", zvukový projev unikajícich par z vnitra polen, drevo je co se týka vhkosti v pohode

lze odhadnout také dle spusobu jak polena vzplanou, jak delší dobu dymí a vzplanou neochotne, vlhkost je vysoká, samozrejme veliký vliv má teplota v topeništi, jak je rozpáleno na rošte, ale snad už máš nejaký odhad co je normálni a co ne

.... :puff:

ono s tou vlhkosťou to neber až tak vážne, vodním parám se vyhnout nelze, jsou obsaženy prímo ve vzduchu který je nutný ke spalováni a který vstupuje do prostoru topenište z okolí, není tech par vúbec málo, té vody co se prožene komínem jsou kvanta a voda obsažená ve dreve je z ní pouze velice malé procento

takže tak

... :puff:

Jojo .Stejné to jsem chtěl říci . A co se týče obsahu vody ve dřevě ,tak je značná. Dřevo o váze 1kg se počítá že má 5kw , ale absolutně suché . U 20 % obsahu vody je to už ale 4kw.
http://www.topenidrevem.cz/index.php?page=clanek&c id=4524cab599676
Někde jsem četl , že když topíte měkkým dřevem , tak první rok vám vyschne na cca 20-22% vlhkosti.Druhým rokem na 15-18% . Hodně záleží na druhu dřeva , ale i velikosti polen. Malá slabá polínka mohou býti už vhodná pro spalování ,ale větší polena (15-20cm v pruměru) lze použít až za pár let.A řekněme si na rovinu , male čudlíky jsou tak vhodné na zatápění .Na stáložár jsou nutné pořádné polena :-) . Nutné suché dřevo je především u dřevoplynových kamen (cb a s katalyzátorem) .Pak jste ale odměněni dlouhou dobou hoření a usporností těchto kamen.

lze použít až za pár let

to je hodne vtipná rada

Kdo chce peníze umrtvit ve skladovaném palivu ? Kdo má prostor skladovat palivo na 2-3 léta ? Témer nikdo. Maximálne, neco zbyde z minulé sezony tak 1/3 spotreby, i kdyby o peníze nešlo, obvykle není prostor na pozemku pro nejaké veliké skladováni.

Samozrejme pokud jde o malinký dúkladne izolovaný objekt, kde roční spoteba je 8-10 metru, potom to není problém, no obvyklá spotreba dreva, dle lokality je 10-20, podhorské lokality 25 m.

Takže tam, kde se hlavne topí drevem, tedy pod horama, by byla potreba skladovat na 2 léta, 40-50 m, kdo to delá ? Nikdo ....

... :puff:

dobrý den

ještě se zeptam, jeden typek mi řika, co chci kupit dřevo suche, že on to má v celých délkach klády cca 5-6let a teď to teprve štípe. Muže tato klada přeschnout za těch 5 let uprostřed nebo ne?

děkuji

Rozhodně je lepší dřevo rozštípat než nechat v kulatinách .Kulatiny se nechávají nerozštípnuté v max. pruměrech 15-20cm a je dobré si je schovat na noční ohen . Uprostřed zustává vždy vlhčí dřevo ,ale to při tomto zpusobu nevadí . Déle to takzvaně vydrží a pomaleji odhořívá . Pak ale počítejte s nízkým vykonem .Taková to polena dát aspon 3 do topeniště ,aby to dalo aspon nějaký vykon.
Pro běžné topení rozhodně rozštípat . Jinak v kulánech to špatně vysychá a háklivá je na to hlavně bříza , která v kulánech přímo shnije :-) .Tam kura velice špatně propouští vlhko a dřevo hnije zevnitř.Takže břízu vždy rozštípat !
watch
V kládách bych to rozhodně neskladoval .Skladovat dřevo na 6 let(zásoba) je podle mého nesmysl a ještě v kládách vám to špatně prosychá. Tvrdé dřevo podle mého názoru rozštípat a velké polena maximálně 3-4 roky stačí na proschnutí

ach, ano, hrozne dúležitá záležitost, vhkost dreva, nezaobejdu se bez toho,

akorát že já to vidím jinak, mám drevo porezané, naštípané, uložené, zakryté a to je konec práce s ním. Je ho tam cca 40 metrú, jak prijde potreba topit, pújde do kotle ať je jeho vhkost jaká chce. Hrátky s vahami, mikrovlnkou a vzorci jsou pro mne nesmyslná činnost, jiné palivo není, tedy je, jenom je 2,5x drahší. Takže k čemu je mi informace o vhkosti dreva ? K ničemu

zdroj: http://vytapeni.tzb-info.cz/9300-jak-si-doma-stano vit-vlhkost-a-vyhrevnost-dreva

Tento článek vznikl za podpory ... v rámci ..bla bla ... řešení projektu .... bla bla bla spolufinancovaného Evropským sociálním fondem

... :puff: