Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Plíseň pod postelí.

Dobrý den,

mám manželskou postel kde je rošt v celku, je to nějaká dřevotřísková deska. Všiml jsem si že pod postelí se mi dělá na desce plíseň. Mýslím tím na desce směrem k podlaze, né mezi deskou a matrací. Chci ze zeptat zda by pomohlo se zbavit plísně pokud bych dal klasický rošt složený s prken mezi kterými jsou mezery.děkuji

desku okamžitě vyměnit, nebo alespoň nechat několik dní na prudkém sluníčku.

Místnost zbavit vlhkosti, tj. pravidelně a hodně větrat, případně se i podívat do rohů, za nábytek apod., pokud je to přízemní místnost, tak i pod podlahu, pokud to není beton apod., protože plíseň na desce většinou znamená, že bude i jinde (pod postelí bude kvůli tmě jen asi "nejdále"). Klasicky bych zkontroloval, zda je funkční hydroizolace v místnosti či domě.

Výměna za rošt IMHO nic nevyřeší, protože to bude tak jako tak udušeno matrací.

Pod pojmem manželská postel si představuji klasickou postel na nožkách , tzn. že pod ní vidíš. Pak roštu netřeba. Savo proti plísním, několikrát nastříkat včetně podlahy a větrat. Jedná li se o dvouválendu s úložným prostorem, pak Opět Savo a prkno pod zvednutou spací plochu a větrat.. V každém případě řešit kde se vlhkost v podlaze bere. Nějaké tablety řeší důsledek, nikoli příčinu.I při velmi vysoké aktivitě se nezpotíš tak, aby to matrací prosáklo, čili jde vlhkost od spodu. Rošt by pouze umožnil plíseň v matraci.
Víc by napovědělo znát o jakou postel se jedná.

no ja jsem v tom byte v najmu a majitel se nejak k hledani problemu nema. jeste me napadlo zda by nepohlo dat pod postel nejaky vetrak aby cirguloval vzduch.jinak vetrame v loznici porad ale pod posteli to asi nevyvetra.kazdemu diky za dalsi rady.dily

znova - pokud je to postel na nohách (to mně ani nenapadlo, protože ty mívají většinou rošt), tak je to špatně už úplně. Pokud je to "válenda", tak celou podložit aby byl přístup vzduchu od podlahy a přes den nechat větrat (desku pak na to sluníčko, aby se plíseň zničila, včetně spor).

Tj. - přesně popsat co to je za konstrukci postele, podle toho se pak bude postupovat dál.

Je to postel na nohách, bez uložného prostoru. Je klasicky na čtyřech nohoách a uprostřed je vzpěra. Výška desky od postele je 20 cm nad podlahou. Dále jsem zjistil, že se plíseň děla i pod jednou skříní, která je u stejné zdi jako postel. Od majitel jsem zjistil, že tato stěna není z venku ,,podříznutáí" a to z důvodu, že je na hranici pozemku a jsou zde nějaké sousedské spory.
Plíseň se již dříve objevila po celé délce této stěny. Jedná se o sádrokartonovou stěnu, která je vzdálena cca 25cm od hlavní stěny. To jsem vyřešil tak, že jsem dal do sádrokartónu na dvou místech větráky, které pročistí vzduch mezi hlavní stěnou a sádrokartonem. Horší je to, že pod skříní je cítít vlhká podlaha.

Napadlo mě koupit tento produkt. co myslíte http://www.deramax.cz/vysousec-vzduchuodvlhcovac-k lima1stklaas-do-30m2-10litru-24hodin/d-73059-c-988 /

Odstráň rosný materiál, ktorý odvedie vlhkosť. Napríklad podlož pod matrac dierkovaný sololit, ideálne dve vrstvy.

Vlhkosť sa snaží kondenzovať na vodivom, najchladnejšom materiáli v neodvetranej komnate. Ventilátor naháňajúci kolom-do kola vodné pary problém vlhkosti v uzatvorenom priestore nerieši.

Stačí, ak prerazíš pri strope dve v opozícii postavené diery do obvodového muriva prekryté mriežkou.

Problém je vo vadnej izolácii obvodového muriva celej chalupy pravda, ak majiteľ nie je posledný vodník čvachtajúci sa v klenutých pivniciach pod chalupou medzi porcelánovými hrnčekmi s dušičkami.

Odvlhčovač vzduchu je finančne náročný prístroj. Požiadaj prenajímateľa, nech ti zmluvne spustí na nájomnom s tým, že mu prístroj po ukončení nájmu zostane v jeho vlastníctve.

Aha, takže klasické neodborné stavební úpravy.. tady je každá rada drahá, ta původní zeď za sádrošem bude nejspíše už celá černá od plísně...

částečně to asi bude řešitelné odtažením nábytku od dané stěny, ale kromě zásadní stavební úpravy (odstranění sádroše, kompletní izolace) to smysl a účinek IMHO mít nebude.

Vypadá to na vážný problém. Pokud se plíseň objevuje v takovém rozsahu, tak už jde o zdraví a to že hodně. Já bych z toho bytu utíkal. Nedovedu si představit, jak vypadá mezistěna zevnitř a spory se budou nacházet v celé místnosti - Mezi nejčastější příznaky problému s plísněmi pak patří kašel, dlouhodobá únava, podrážděné oči, sliznice v krku, bolesti hlavy, podráždění kůže nebo nevolnost.

Tak zas tak hrozné to naštěstí není. Žádné zdravoitní problémy já a moje přítelkyně nepozorujeme. Koukal jsem v jednom místě kde kde je otvor mezi zdí a sádrošem a ani ze vnitř na sádroši ani na zdi plíseň není. Majitel bytu měl doma elektrický vysoušeč vlhkosti, tak jsem ho pustil a za tři hod. jsem vysušil asi tři dcl vody. Takže budu místnost čas od času takhle vysoušet. Jinak pod postel jsem dal ten Ceresit a taky hezky saje vlhkost, tak uvidíme snad to pomůže. Zvláštní je, že se v zimě nikde plíseň neobjevila, ale až když začly velký tepla.

Plísně jsou potvory.
Jejich účinek na zdraví se projeví ne za pár měsíců, ale klidně za pár let.Vidím to na tchánovi, koupil starej barák, po pár letech má problémy s dýcháním.To se tu a tam plíseň objevila na zdi, zastříkla se SAVEM a jelo se dál.To, že uzavřel všechny zdi v koupelně a kuchyni pod sádroš, to neřeší.Ale jednou bych se chtěl pod ty sádroše kouknout v ochranném obleku.Tam to bude žít vlastním životem.
Já u nich pár let žil, ale musel jsem se s přítelkyní odstěhovat.Začaly mi problémy s dýcháním, nevolnosti atd.po dvou letech co jsme pryč je nám oběma už dobře.Problémy s dýcháním přestaly a zpátky již bydlet nepůjdeme.
Stavíme si vlastní domek a na plísně si dáme setsakra majzla (větrání, odvětrávaná fasáda, žádný uzavřený prostory).

Tak dnes jsme se s majitelem domu pustil do oprav. Jelikož nás konečně soused pustil na jeho pozemek, tak jsem podél zdi vykopali cca 80cm hluboukou strouhu, kam posléze dáme ,,žabku" kačírek a celkově odizolujeme stěnu aby mohla dýchat.. Následně se vrhnem na odstranení sádrokartonu a vyčištění stěny za ním. Pak už žádný sádroš. To snad už pomůže.

Jiher, asi Vás nepotěším...
vykopali cca 80cm hluboukou strouhu, kam posléze dáme ,,žabku" kačírek a celkově odizolujeme stěnu aby mohla dýchat.
Jak odizolujete stěnu? Že jí podříznete? Jinak se totiž vlhkosti nezbavíte. A že bude stěna dýchat? To je tolikrát vyvrácený mýtus, jako že po po vypití silného kafe vystřízlivíte..
Co se týká plísně v posteli, je to na desce ze strany matrace, nebo zespodu pod postelí?

Tak ono na stěně bylo dost hlíny jelikož to je stěna mezi dvěma baráky kde je asi metr místa. Jelikož se jedná o starý dům tak izolace je dělaná lepenkou, která ale byla cca 15 cm pod hlínou. Veškerou hlínu jsem dali pryč a pokračovali jsme jak jsem psal. Stěnu za sádrošem jsme vystříkali přípravkem Sanatop. Bylo tam mnohem míň plísně než sme čakali. Jelikož je podlaha dutá a propojená s dutinou za sádrošem, tak jsme prokopli díru skrz zeď k sousedovi do dílny, kam jsme umístili větrák, který vysává vzduch pryč z dutiny pod podlahou a za sádrokartonem. Něco na principu odsávání vodní páry z koupelny.
Jinak po upravách venku jsem měl 8 hod puštěný lapač vlhkosti. Před zákrokem bylo v kanistru za uvedenou dobu cca 2 litry vody a teď tak 0.5 l vody. Takže to asi nějaký smysl mělo, uvidímne později.

Jinak pliseň se dělala pod postelí. Mezi podlahou a roštem.

Kdyz spim tak se obcas probouzim slitej studenym potem ze starosti ohledne domu:-) vazne clovek ve spanku vyprodukuje spousty vody kterou sbira matrace...... kdysi se me sem tam vytvorila plesniva skvrnka pod matraci na derovanem rostu(sololit) pomohla perlinka mezi matraci a rostem a je klid. Samozrejme kdyz polovicka jednou za 14 dni prevlika periny tak matrace zvedne a pul dne luftuje, ale fakt funguje to.