Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem svodič přepětí

dobrý den,dnes sem se setkal poprvé se zapojením svodiče přepětí B+C
je správně zapojení když přívod připojím na hl.vyp a z něj připojím přepětovou ochranu a z ní potom na ostatní jističe?
děkuji za odpovědi

Předmět Autor Datum
Svodiče přepětí musí snižovat napěťovou špičku postupně, podle jednotlivých stupňů - B, C, D, přičem…
mirektatra 19.07.2014 20:38
mirektatra
děkuji, zjistil sem že ty přepětovky co investor požaduje sou k ničemu,stupen b,c v rozvaděči a nic…
martinpul 19.07.2014 21:15
martinpul
Chtěl bych si jen něco ujasnit. Přepěťové ochrany jsou dělané na proudy v řádedch kA (přesněji 100kA…
newton 19.07.2014 21:34
newton
Jako jmenovec Velkého Isaca Newtona (kterého v mnohém inspiroval Velký Jar.da Cimrman) jistě vidíš r…
mirektatra 20.07.2014 02:04
mirektatra
Podmíněná zkratová odolnost je hodnota, kterou je jistič schopen vypnout, jenže to je maximálně 18kA…
newton 20.07.2014 02:24
newton
Tak proč v tom chápání porovnáváš jmenovité hodnoty jističů k zkratovým proudům přepěťových ochran -… poslední
mirektatra 20.07.2014 20:30
mirektatra

Svodiče přepětí musí snižovat napěťovou špičku postupně, podle jednotlivých stupňů - B, C, D, přičemž mezi jednotlivými stupni musí být impedanční odstup buď formou kabelového vedení, nebo vloženou indukčností, které se pro tento účel speciálně dodávají. Nastudujte si konkrétní typ přepěťové ochrany a předpis výrobce pro jeho instalaci. Nejsou to složité systémy, ale pokud mají být spolehlivě funkční... Při chybné instalaci se nedostaví ochranný efekt právě když to nejméně potřebujeme a celá investice je k ničemu :-(
príklady 283

děkuji, zjistil sem že ty přepětovky co investor požaduje sou k ničemu,stupen b,c v rozvaděči a nic více a samozřejmě spojeno s hop a na hromosvod takže at to udělám jakkoliv tak je to pouze investice a ochrana žádná,protože v rozvaděči z kterého se napojuji je napojeno spoustu elektroniky.
ještě jednou děkuji

Chtěl bych si jen něco ujasnit. Přepěťové ochrany jsou dělané na proudy v řádedch kA (přesněji 100kA) zatímco jistič (např. hlavní) zvládne průchod maximálně okolo 40A (v závislosti na hodnotě použitého jističe). To je tedy třída B umístěná v hlavním rozváděči. Potom je třída C, která je umístěna v podružném rozváděči. Tyto přepěťové ochrany jsou dělané na varistorové svodiče až do 40kA. Hlavní jistič v podružném rozváděči má obvykle hodnotu 25A.
Čili svodič (přepěťová ochrana) by se měl tedy zapojovat (pokud vím) před hlavní jistič (aby nedošlo k poškození hlavního jističe) na všechny tři fáze a následně musí být uzemněn?

Jako jmenovec Velkého Isaca Newtona (kterého v mnohém inspiroval Velký Jar.da Cimrman) jistě vidíš rozdíl mezi proudovou hodnotou jističe, tedy okamžikem vypnutí, kdy opakovaně chrání proti přetížení následná elektrozařízení a jeho zkratovou odolností, tedy hodnotou, kterou je schopen přenést bez vlastní destrukce, nemýlím se? ::)

Podmíněná zkratová odolnost je hodnota, kterou je jistič schopen vypnout, jenže to je maximálně 18kA. A přepěťová ochrana se testuje na 50kA a to je už rozdíl. Hodnota proudu blesku je 200kA, ten se rozdělí (jedna část pokračuje, druhá se uzemní) na polovinu tedy 100kA. V hlavním rozváděči je znovu pokles o 50% ze 100kA na 50kA (to je třída C). Takže stále jsme u toho, že jistič to odpálí.

Nechci někoho o ničem přesvědčovat spíše se to snažím pochopit :-)

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru