Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Brum v reproduktorech

Dobrý den,
mám reproduktory 5.1 staré asi 7 let, poslední dobou začali nějak bzučet nebo jak to popsat, když se dotknu trafa v subwooferu tak přestanou, uzemnit ho nepomohlo.
Děkuji za rady předem.

Ked sa to meni v zavislosti od toho ci sa niecoho dotykas, tak nic nevymienaj ale hladaj zemne slucky (napr. cez spolocne anteny apod) alebo blbe spoje/nalomene kable, apod. (zastrc poriadne jack apod). P.S. akekolvek tvoje dodatocne zemnenia odpoj. Audio sa neuzemnuje jak ta napadne, to prave potom brum sposobi.

P.S> kondenzatory samozrejme vymenit mozes ked chces, ja by som to ale najprv zmeral osciloskopom nech nevymienam zbytocnosti. Neni dovod aby boli tie kondenzatory nafuknute, ak to neni nejaky 100W co iste neni, taketo srandy su typicky ca 10W (cinska nalepka "1000W")

Skus sa v prvom rade pozerat co tam su za suciastky pred trafom. V nich moze byt problem (mozes ich aj odpojit, ak to je normalne trafo na 230V na primari tak nic pred sebou mat nepotrebuje)

P.S. ak tam je nahodou spinany zdroj tak samozrejme nemozes nic prehadzovat ptz to odpalis, to snad vidis ci to je spinany zdroj alebo obyc trafo, podla mnozstva a zapojenia suciastok zdroja.

Tak tak, rozeznáváme tři základní druhy akustického projevu závady u audio zařízení.
Brum, šum nebo praskot. Co se brumu týká, tak zemní smyčka nebo utržené stínění obvykle hučí 50Hz, kdežto nedostatečná filtrace hučí 100Hz. Už to je vodítko pro hledání závady.

Bylo by dobré vědět, kde brum vzniká. Jestli v zesilovači, nebo jestli se nějak dostává do vstupu, například z připojeného vstupního zařízení nebo ze špatně stíněných kabelů, nebo nějakým jiným zdrojem ze kterého se brumové napětí indukuje do zesilovače.

Zkuste si vzpomenout, jestli to začalo najednou nebo postupně, co se změnilo, jestli na vstup zesilovače připojujete něco jiného než původně a jak je to napájené. Někomu to vrčí při připojení notebooku napájeného ze samostatného napáječe a z telefonu (tabletu) napájeného jen z baterie ne a podobně.

Zkuste na zesilovač připojit nějaký jiný zdroj signálu, nebo vstup prostě zkratujte (vstup!!! ne výstup) a pokud bude brum slyšet stále, je zdroj brumu v zesilovači. Pokud nebude slyšet, je možná nalomený kabel v některém místě ohybu nebo u nebo v konektoru a zhoršené stínění a tím do kabelu nebo do vstupu může pronikat síťový brum. Pokud to je síťový brum.