Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem škubání motorku na posuvu drátu

Dobrý večer,
potřeboval bych poradit ohledně svářečky multimag 200 co2 230V. Jak odstranit závadu škubání motorku na posuvu drátu? Při rychlém posunu jde plynule a čím pomalejší posuv nastavuji škubání motorku je výraznější.
Děkuji Martin

Tuto svářečku neznám (einhel??), ale nechce se mi věřit, že je tam odporová regulace. Snad i nejjednodušší svářečky mají PWM regulaci, s více či méně účinnou zpětnou vazbou.
Pravděpodobně tam bude nějaká destička s elektronikou a výkonovým tranzistorem.
Pravdou je, že levné kutilské svářečky mají regulaci otáček zpravidla velmi jednoduchou, motorek mívá malý výkon a zpětná vazba málo účinná, což má za následek mizerný posun drátu. Často stačí ohnout svářecí kabel a drát zpomalí.
Ale cukání motorku může mít za příčinu opotřebované a jiskřící uhlíky. Proud do kotvy může být přerušovaný. Při větších otáčkách nerovnoměrnost vyrovná setrvačnost.
Další možností by mohlo být, pokud regulace má zpětnou vazbu, že je
tzv. přetažená. U některých regulací bývá trimr na nastavení, ale nevím co je to zač. I zde jiskřící uhlíky můžou vyvolat nežádoucí reakci zpětné vazby.

No jo, ale pro tyto paskvily nepoužívám slovo svářečka.
To jsou jen hračky, které jen prskají a svařit tím nic nejde.
Když si to někdo koupí, aniž by se s někým trochu poradil, tak ho
považuju za cvoka. Nejlepší je, když to někdo chce opravit.
To mu řeknu že to bude levný. Že mu za stovku poradím kam to vyhodit.
Za jakousi nejnižší třídu pro kutily, považuji stroj alespoň s plynulou regulací posuvu, několikastupňový přepínač napětí a alespoň mechanický ventil plynu v rukojeti.
Předpokládal jsem že tazatel má něco alespoň této třídy.
Jinak už jsem viděl leccos, některé hračky jsou až s podivem, že to někdo vyrobí, snad i čiňani by to nesvedli tak ojebat :-)
Jinak opravy svářeček je moje profese:puff:

Taky mám jednu takovou potvoru nemakající doma. Nemám nervy na to, abych se v tom hrabal :-(. Značka EINHEL. Sváří to, má plynulou regulaci posuvu, nějakou elektronickou destičku, ale jakmile se zatíží trafo, zpomalí se posuv drátu. Nejde s tím kloudně dělat. Chtěl jsem tam přídit nějakou "destičku" z něčeho kvalitnějšího, protože posuv to má dost stejnej, ale jak říkám - ty NERVY!!]:(!

Jo jo Einhell:-) Tyhle a podobné svářečky mají něco, co napodobuje funkci synergic (souhra posuvu se zvoleným napětím).
U lepších svářeček to ovšem řídí mikroprocesor.
Tady je to řešené tak aby se ušetřilo. Motor posuvu nemá samostatný zdroj, ale je napájen z hlavního trafa. Tedy při zvýšení svářecího napětí se rychleji točí motorek a naopak. Tedy zapojení simuluje synergickou funkci a potenciometr posuvu je jen na doladění.
Teoreticky by to mělo fungovat, prakticky to je odpovídající cenové kategorii.
Kdybych s tím chtěl laborovat, zkusil bych dát napájecí trafo samostatné pro posuv. Otázkou je, zda bude potom stačit rozsah regulace, nezkoušel jsem to. :puff:

Ano, berou to přímo ze svářecího napětí. To je právě problém, protože malé trafo je příliš měkké a jak se drát dotkne svařence, napětí spadne, drát zpomalí, zhasne oblouk, drát zrychlí atd.
Výsledkem je spousta jisker, někde v koutě zapálená pucvola,
spotřebované klubko drátu a nespočet neslušných slov svářeče. Jenom
svár stále chybí.
Zkusil bych změřit napětí naprázdno na výstupu svářečky, při nastaveném minimálním napětí (přepínačem výkonu- napětí).
Potom při nastaveném "max". Napájecí napětí pro motor pak bude asi uprostřed.
Myslím, že by zdroj ani nemusel být stabilizovaný, že by stačilo trafo s usměrňovačem, možná nějaká filtrace kondíkem. (pozor, mohla by tam být i fázová regulace, potom filtrace nee).
Regulátor pravděpodobně nebude mít klidové blokování posuvu, primár trafa tedy na spínací prvek hlavního trafa. Nebylo by špatné kdyby trafo mělo nějakou odbočku napětí nahoru a dolů, pro případ laborování s nedostatečným rozsahem regulace. Velikost trafa odhadem podle velikosti motorku.
Mělo by to fungovat. Ale je to teorie, nikdy jsem to nerealizoval. :puff::beer: