Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem zapojení dvou čerpadel - elekrika

Zdravíčko, mám dotaz ohledně zapojení čerpadel ve studni.
Je zde velká nautila na 380V(400V) dotažený kabel 4 vodiče.
A teď otázka, vedení je 0,5km (takže nemůžu přidat kabel)
Je realné přidat do studny čerpadlo (220V jen fáze, nula) aby byla zachována funkčnost obou čerpadel a já si mohl do zásuvky zapínat pouze to co potřebuju z domu.
čerpadla nepojedou nikdy naráz. Díky za info.

Tak, jak současné zapojení popisujete, nelze volit použití jednoho z čerpadel z domu bez toho, aby v rozvaděči u studny nebylo zařízení k rozpoznání toho, co potřebujete spustit. Chcete to podstoupit? :-)
Tak tady máte schémátko, které dá během chvíle dohromady každý vyučený elektrikář :puff:
Ještě připomínám, že toto zapojení nelze použít tam, kde je instalován proudový chránič ! Ten by musel být umístěn samostatně pro zařízení v rozvaděči u studny.

Trafo tam navrhuju kvůli napětí v ovládacím obvodu. Funkčně to je jedno, jen se mi to nelíbí... jeden stykač s cívkou na 230V a druhý na 400V a na pomocných kontaktech dtto :-/ Stykač s cívkou na 230 mají všude... Prostě se mi to jeví čistší. A jinak dobrý? :puff:

Mne to přijde zbytečně složitý, v poho to vyřeší jeden stykač na L2-L3, nebo L2-PEN resp. L3-PEN ;-), vždy má kontakty spínací i rozpínací (v podstatě stačí při sepnutí velkýho čerpadla rozepnout L1 k malýmu čerpadlu).

Tj. logika: Malé čerpadlo je zapojené vždy, když není zapojeno velké. Nač plýtvat další stykač?

Na kreslení nemam náladu a ani proficad si kvůli tomu instalovat nebudu.

Pomocný kontakty vydrží tolik, kolik člověk potřebuje, jen si podle toho člověk musí koupit příslušný stykač... 2A,6A,10A,16A, není problém. Nicméně vhodnější by bylo sehnat přepínací stykač resp. relé např RP92.
Taky by to chtělo znát výkon čerpadel.

Napadlo mne (přímo v hlavě), že existují hlídače sledu a výpadku fází, taková krabička do rozvaděče, výstup je kontakt relé. Tak co použít něco takového co by buď sepnulo nebo nesepnulo stykač podle toho, jestli tam bude třífázový nebo jednofázový proud?