Jaké máte zkušenosti se selektivními herbicidy
Ahoj,
na zahradě mám trávník, kam se mi dostal plevel, zejména jetel, sedmikrásky a další rostliny, které neumím identifikovat. Zatím jsem vyzkoušel Biofix a Banvel a oba selhaly (zkoušel jsem doporučenou i silnější koncentraci).
Máte nějaké doporučení?
zdravím,
já na jaře sypal travinem, to je hnojivo s herbicidy, ten zničil sedmikrásky, pampelišky, jitrocel. A co nezničil, tak jsem před 14 dny stříkal přípravkem Dicotex a ten také funguje dobře. Ale stejně to nevyhubilo všechno. Je to běh na dlouhou trať, letos jsem začal trávu zušlechťovat poprvé, před tím na to nikdo 30 let nešáhl.
Ten Travin mi taky doporučovali, ale jak jsem pochopil, je to sypací, takže jsem se bál ho použít s ohledem na záhony s okrasnými květinami, kdy existuje reálné nebezpečí, že bych manželce zlikvidoval růže a ona by následně zlikvidovala mě (a tom mnohem brutálněji, než já ty růže).
A ten Dicotex vám zabral? Mně Bofix na pár plevelů jo, tak že uschly, ale zejména jetel si z něj nic nedělal a Banvel chápe jako výtečné hnojivo.
Je důležitá doba, kdy to použijete, podívejte se na popis Lontrelu - http://www.agromanual.cz/cz/pripravky/herbicidy/he rbicid/lontrel-72-sg.html, to je jedna ze součástí Bofixu. To chce na začátku růstu, pak už jsou výsledky chabé. Hlavně tu posekanou trávu zkompostujte a použijte na zahradě, to je dobrý způsob.
Nejsem si úplně jist, ale na travinu se psalo použít květen-červen. Jinak, když jsem se bavil v zahradnictvím se zahradníkem, tak říkal, že mu tam loni přišli lidi ukázat uschlé keříčky rajčat a když zkoumali, co to mohlo způsobit, dopátrali se tomu, že použil kompostovanou hlínu, kde byla tráva ošetřená Dicotexem. Takže tráva ošetřená Dicotexem je min 2 roky aktivní v ničení.
Já tu vzniklou hlínu budu na jaře pohazovat po zahradě nebo vyrovnávat nerovnosti na pozemku, takže z toho přípravku budu mít užitek 2x.
Já ten Dicotex zatím použil jen na kousku, abych vyzkoušel, jestli neuschne i tráva, a tam jetel nebyl. Během příštího týdne vyzkouším i na jetel.
Travin jsem sypal i kolem záhonů, jen jsem si dal pozor, abych nehodil granule do záhonu. Kytky jsou v pohodě. Na ničení plevele je dle mích zkoušek lepší Dicotex. Ale ten zas jen zničí plevel, ale po travinu je zase nádherná tráva, roste rychle a je odolnější v těchto suchých týdnech.
Není to už nějaká nemoc?
Můžete mi někdo polopaticky vysvětlit, proč vadí v trávníku pampelišky a jetel?
To radši ten trávník kropíte nějakýma jedama aby se pak člověk bál po tom chodit bosky?
Nikdy mi to nevadilo a tohle šílenství nechápu.
Jojo, smysl tohoto počínání taky nechápu. Proč někdo považuje sedmikrásky!!! v trávě za problém a ještě natolik závažný, že si dobrovolně otráví okolí vlastního domu nějakým chemickým jedem?
naprostý souhlas. Není nic hnusnějšího, než unisex trávníček.
kosit, kosit, kosit. (to neni pripravok, ale cinnost :)
Tiez nechapem ze si niekto na vlastny pozemok sype jedy Akokeby tych jedov nebolo dost v zradle (to dnesne zradlo sa ani uz neda nazvat jedlo, len nejaka hmota po ktorej clovek neskape ihned :D)
Jak vidím, diskuse se rozvinula dvěma směry. První z nich mířící k podstatě mého dotazu mne orientoval na Dicotex, který jak jsem pochopil z návodu, by měl být účinnější než mnou vyzkoušený Bofix a Banvel. Proto jsem si ho koupil a jakmile to meteorologické podmínky dovolí, budu jej aplikovat.
Ohledně druhého směru diskuse odsuzujícího způsob mnou požadované úpravy trávníku mohu jen odkázat na postavu pana mlynáře z Babičky: "Proti gustu žádný dišputát".
Prosím o označení dotazu jako vyřešeného.
Když budete trávník pravidelně sekat (ideálně kosou), dosévat ušlechtilými travinami a hlavně bude mít SPRÁVNÉ podmínky a dostatek vyvážených živin (tj. hnojit, rozhazovat kompost atd.) tak se vytvoří povrch, kterému jde říkat trávník. Plevele z něj vymizí sami. Když si zahradu otrávíte, tak se dosahne jen toho, že na pár měsíců plevele zmizí, aby je pak nahradili ještě horší, nehledě na to, že když se rovnou odstraní větší množství travního povrchu, tak bude docházet k velkému odparu a slunce pak oddělá i to, co tam chcete. Selektivní herbicidy přenechte konvenčním zemědělcům a neničte si "zdravou" zelenou plochu u baráku.
Pokud je tam jetel a sedmikrásky, tak to značí především akutní nedostatek živin, především pak dusíku. Bez dodání se tam ničemu jinému dařit nebude a v krátké době můžete použít herbicid znovu, ale bude to opět k ničemu... Nejdřív musíte mí ZDRAVOU zahradu, aby v ní šlo rostliny selektovat, ale ono to potom nebývá moc potřeba.
Díky za příspěvek, zejména za diagnózu nedostatku dusíku.
Jinak mně samotnému ten plevel žíly nijak netrhá, ale z hlediska udržování kvality sousedských vztahů nechci být obviňován vlastníky okolních nemovitostí, že moje zahrada je semeništěm plevele ohrožujícím sousedící přešlechtěné zahrady.
Navíc toho plevelu není tolik, cca 1 rostlina na 1 metr čtvereční a zalétá k nám od nedalekého pešunku.
Moje představa byla taková, že těch pár rostlinek (každou samostatně) postříkám ručním postřikovačem s herbicidem a pak je uschlé vydloubnu.
Přesto jsem v očích zdejší Poradny skončil jako Lucrezia Borgia naší přírody...
Jak casto to kosis? Ked to kosis relativne casto, tak sa tie rastliny nemaju jak mnozit a casom skapu sami lebo ich ta trava "zahubi".
Tak tady se přiznám, že nekosím, ale beru to sekačkou. Kosa patří podle mého názoru do ruky pouze kompetentním osobám, zejména Smrťákovi (viz Dařbuján a Pandrhola) kmotřičce Smrti, figurkám na orloji atp. Při své příslovečné šikovnosti se obávám, že bych si tu kosu při nejbližší příležitosti zasekl do zad.
Jinak tou sekačkou to beru cca jednou za tři týdny.....
to je uplne jedno ci kosou alebo sekackou, ked to osekas kazde 3 tyzdne na nejaku kratku vysku, tak si myslim ze ta rastlina nema sancu rozkvitnut a mnozit sa, a po case zdochne uplne
Většina plevelů se primárně nemnoží semeny, v tom je jejich hlavní přednost/převaha .
Pokud chceš ničit jednotlivé rostliny, tak je mnohem efektivnější Roundup, nemusíš se ani obtěžovat s jejich "dloubáním".
Tak ale korenom to nepojde hned k vsetkym susedom :) Myslel som to tak ze aby sa susedia nestazovali ze im tam lietaju tie smenea z pupav alebo co, tak staci kosit (sekat)
Myslim ze po case by pri pravidelnom koseni vyhrala trava nad ostatnym plevelom. Trava je IMHO silnejsi plevel jak vestky ostatne :)
S tím Roundupem mne to taky napadlo, ale jedná se o totální herbicid, který by mi i při opatrném postřiku zničil trávu v okolí plevelové rostliny. Hrát si s gelovým Roundupem a dávat makeup každému lístečku by mě asi nebavilo...
Tak kosa patří hlavně už do muzea
Kosa je jediný způsob, jak čistě sekat resp. řezat stébla , je to nepřekonatelný způsob údržby trávníků. Neexistuje žádná mechanizace, která by se dokázala kose vyrovnat, natož ji překonat (kvalitou, rychlostí jí samozřejmě překonají). Po kosení porost i mnohem lépe (rychleji a kvalitněji) obráží, než když se "umlátí" sekačkou.
Možná, že má kosa takové přednosti, ale ještě jsem neviděl, že by si někdo trávník okolo baráku udržoval kosou
vřetenová sekačka
Alebo proste chytis rastlinu do prstov a vytrhnes :) podla moznosti aj s korenom. Trva to IMHO kratsie jak niecim to ostrekovat.
Jak jsem psal shora: Chci je vzít tím herbicidem a až uschnou, vytrhnout.
je asi pravda, že by se to mělo po uschnutí plevele pohnojit, aby se nastartoval růst trávy.
Dobrý den,
využiji téma, abych s takovou prkotinou nezakládal nové.
Chtěl bych si z části "lučního" trávníku udělat okrasný. Je tam mech, pampelišky, sedmikrásky, někde i kopřivy. Tráva je řídká a na cca 70% této plochy.
Zajímalo by mě, jestli je lepší všechen tento "plevel" ručně vytrhat, dosít holá místa trávou a použít hnoji proti mechu nebo zatím tuto sezonu jen to hnojivo a tráva se srovná během 2 sezon při pravidelném sečení sama?
Děkuji.
Jestli je tam mech, tak je půda kyselá, takže vápenec… a jak to tak čtu, tak rychlejší varianta by asi byla zrýpat, ručně vybrat kořeny plevelů, uhrabat, osít, a hnojit a sekat a zalévat a sekat… (prostě založit nový trávník)