Baterie LiPol - connection break - odešla do věčných lovišť, nebo ne?
Mám k letadlu Beta 1400 baterii LiPol 1300mAh 11,1V, 20C+/ Burst 40C - Servo, 3S. Nabíjím ji na nabíječce Equlibrium MIni V2, vždycky se zapojeným balančním konektorem. Teď mi asi po týdenním nepoužívání zahlásila connection break, což by mělo znamenat, že je ende - rozpojené články, nebo co. Jenže když ji změřím, tak na silových kabelech naměřím 11,7V, stejnou hodnotu naměřím i na červeném a černém kabílku na balančním konektoru - to by mělo být ok, napětí na článku je cca 3,9V. U baterií LiPol by napětí na článku nemělo poklesnout pod 3,5V, to je pak konečná. Maximální napětí do 4,2V. Nic z toho se ale nestalo.
Jediné, co jsem asi neudělal "podle předpisu", že jsem ji měl zapojenou na pár vteřin s 30A regulátorem a na okamžik pustil plný výkon. Vzhledem k tomu, že baterie je 20C, měl by být maximální vybíjecí proud 26A (20C x 1,3A).
Přijímač na zapojení baterie nereaguje, voltmetrem ale změřím napětí ok. Při zapojování do přijímače se zapojují pouze silové kabely, balanční jen na nabíječce...
Baterie je podle všeho, i návodu, na vyhození. Na rozdíl od NiMh tyhle baterie odchází "digitálně" - funguje a už nefunguje. Věděl by ale někdo, co se mohlo stát?
edit: i mezi články je napětí ok. Měřeno na balančním konektoru podle tohoto schematu:
https://encrypted-tbn3.gstatic.com/images?q=tbn:AN d9GcRO2ZleVeNuMn79anJJwAUCH_odHLGGVvKkBNP8L_4sc2U8 b4gp
Napětí vždy na dvou článcích 7,8V, na jednom 3,9V.... přestávám to chápat, protože takhle se ta baterka tváří ok....
necim ji zatiz a pak mer napeti a uvidis vic.
treba jen tim prijimacem.
jak praví kolega, měř jednotlivé články při zatížení proudem cca 10A
Jj, vyzkouším. Já jsem prd dráteník. Ještě dotaz, mohu to při zatížení měřit na balančním konektoru? Jednotlivé články vlastně ani jinak nezměřím...
Zatížit celou baterii na výkonových svorkách, ne na balančním konemtoru. Na tom jenom měřit!
Jj, jasný.
Ještě jsem se k tomu nedostal, nemám teď kdy.
(Informuji, abyste věděli, že to ještě nechytlo plamenem. )
Tak jestli jsem měřil dobře...
K regulátoru připojen motor, přijímač připojen k regulátoru, zapnuta vysílačka, připojena LiPol baterie k regulátoru. Tak jak je to standardně zapojeno. Plyn na vysílačce jsem vytáhl na max.
Na prostředním článku jsem naměřil -5,17V, na krajních dvou těch 3,96V. Pokud jsem měřil dobře, tak celkově byly na baterii cca 2V...
Ještě jednou jsem to přeměřil bez zátěže - baterie 11,68V. Na krajních článcích (první a třetí) shodně 3,96, na prostředním 3,90V. Vzhledem k tomu, že by rozdíl na jednotlivých článcích neměl být víc, než 0,01V (jak jsem se mezitím kdesi dočetl), tak je to asi skutečně konečná....
edit: To mňařátko, co používám, asi není žádný zázrak.. (Solid RE380B)
Pokud měříš při zátěži na některém článku napětí s opačnou polaritou, než je polarita toho článku, tak je jasné, že ten článek to má za sebou.
Nejsem si vědom toho, že bych přehodil konektory na měřáku při měření prostředního článku... Nakonec, baterie nefungovala, ještě než jsem vůbec vyhrabal to měřící udělátko ze šuplíku. Ty 2,něcoV na celé baterii při zátěži je taky normál, nebo se to dá vysvětlit přehozenými kabely?
Nevím, jestli si rozumíme. Samozřejmě předpokládám, že polaritu měřáku máš správně. To, že na článku naměříš opačnou polaritu je právě neklamná známka toho, že článek je vadný. Je to normální jev u článků v serii zapojených, když je jeden nebo několik vadných. Proto se musí měřit napětí při zátěži. Ty 2V jsou v tomto případě normální, protože chybějící napětí je právě úbytek na těch vadných článcích takže se jakoby odečetlo.
Bez zátěže může být na vadném článku napětí s normální polaritou, nebo nula, nebo cokoliv. Proto měřením bez zátěže toho moc nepoznáš.
Jo, tak to jsem si tvoji odpověď blbě vyložil - předpojatě, to se omlouvám. No pak je to jasné..
BTW, ještě jsem se chtěl zeptat - tyhle lipolky by se neměly jen tak vyhazovat, měly by být vybité.. No jo, ale co s tím. Normálně tu baterii (resp. články) nevybiju a rozebírat to nehodlám. Někde jsem se dočetl, že prý vybít ponořením do solného roztoku.. Tohle můžu risknout?
Nechci nechávat potenciální plamenomet ani v elektroodpadu..
Nemám na to recept. Ale odevzdávám do sběrného dvora a tím už to není můj problém. Pokud bych to chtěl nějak řízeně vybít, tak bych asi volil odpor nebo žárovku do úplného vybití.
Zdravím, ano, mají se likvidovat ponořením do slané vody na 12h, viz zdroj:
http://www.astramodel.cz/manualy/bionic/bionic_lip ol_man_cz.pdf. Při vložení a vyjímaní baterie(aku) bych použil ochranné brýle a rukavice, pro jistotu a nechal to někde venku, kde nic nehrozí. Pak odevzat do sběrného dvora či na kontejneru s aku.
Taky bych byl hodně opatrný.Lithium a voda tvoří zajímavou reakci.
yM9_fX-rwDs
No zjevně by to neměl být kelímek vody, ale kýbl.
No jo, tak to zkusím hodit na 12V žárovku z auta a pak to prosolím.
Naživo jsem to hořet nikdy neviděl, ale fotky mi docela stačily.
Tak na žárovce ani ťuk, ty 2,6V, nebo kolik to tlačí, s tím ani nehne. Halt si o víkendu zahraju na chemika.