Stavba rodinného domu
Ahoj. Chci se Vás zde zeptat jestli má někdo zkušenosti se stavbou RD konkrétně jenom hrubé stavby bungalovu. Nevím jakou technologii mám zvolit, jestli stavbu z ytongu, dřevostavbu, stavba z panelů atd. Co podle Vás výjde jako finančně nejlepší řešení?
Do výstavby klasického zděnného domu, na který jsme byli v našich končinách nejvíce zvyklí se mě jít moc nechce.
Děkuji uctivě
Dřevostavbu bych ještě rozdělil na:
a) panely
rychlá montáž hrubé stavby "na místě" 1 až 3 dny
moc nevíte co a jak v panelu je
jak se jednou panel vyrobí, už moc nehnete např. se zásuvkou a pod.
stavba svépomocí v podstatě vyloučena
b) sloupková konstrukce (two by four)
postavíte i svépomocí
přesně víte co si do konstrukce dáváte
umožňuje flexibilitu umístění zařízení a spotřebičů
nosná konstrukce, opláštění, střecha do 3 týdnů
Plus mínus základní rozdíly, chcete-li klady - zápory.
Ještě bych se zeptal protože slamáky mně tak trochu zajímají. Panely z lisované slámy.. to už někdo dělá? Byl by odkaz? Nejedná se spíše o klasické zemědělské maloformátové vázané balíky které už dnešní generace příliš nepamatuje?
odkaz na lisované panely ze slámy jsem ti poslal na Gmail co máš v profilu, aby mě tady kluci neukamenovali že dělám reklamu.
shodou okolností to je firma, která sídlí vedle ve vesnici.
Dík za odkaz. Přiznám se že o tomhle slámopanelu jsem nevěděl. Zajímavé, hodně zajímavé, jen mi přijde že slušně nadhodnocené vzhledem k prakticky nulové ceně základního materiálu. Každopádně jak jsem psal, zajímavé a líbí se mi to tak že si dovedu představit že bych to použil na svém. Od výše zmíněných slamáků které jsem měl na mysli je to ale technologicky úplně jinde.
Dobrý den, mohl by jste mi poslat taky odkaz na email - zubrtom@gmail.com?
Jestli se tu nesmí jmenovat názvy firem
Je to tady. Stačí kouknout na video a každého to trkne do očí. Klidně sem napíšu název firmy a nemyslím že to bude reklama ale video je celkem zajímavé, stojí za shlédnutí a jako přidaná hodnota to je malý kvíz.
Brácha staví pasivní dům - v podstatě je to NovaTop + sláma. Ty balíky jsou lisované na velkou hustotu a šířku tuším 35cm. Jsou podstatně hutnější, než to co, lezlo z balíkovačky na poli. Můžeš dorazit na exkurzi
NovaTop vypadá docela dobře, nevím jak to je a výjde cenově.
NovaTop + sláma je co ???
Šířka 35 cm ?? to je ale pořádná šíře třeba oproti cihle 24cm.
Brácha zvolil proč tenhle systém NovaTop + sláma?
dík
Je to pasivní dům, takže hromada izolace. K tomu řešení bylo přistoupeno po domluvě s architektem. Nova top je v jeho případě 8cm tlustý, celá ta konstrukce je nosná. A vypadá to moc pekně. Zevnitr na tom nebude už žádná další povrchová úprava, z venku je na jižní straně 35cm izolace, na ostatních stranách dvakrát tolik. Uzavírá to zespodu a z vrchu dutá nosníková konstrukce vyplněná foukanou celulozou.
Na veřejném profilu novatopu na facebooku jsou tři fotky ze stavby (dnes už je to zaklopené střechou, sláma se bude dávat po letošní sklizni, tedy v druhé polovině léta).
www.facebook.com
je to celkem zajímavé řešení hr. stavby, ale asi i finančně nákladnější oproti jiné technologii co?
To zřejmě ano, zvlášť pokud máš přístup k nějakému levnějším dřevu (zbytky) pro hlavní nosnou konstrukci (sloupkovou).
Balíkovačka na poli se údajně dá seřídit na vyšší lisovací tlak. Neprověřoval jsem to ale zajímá mně to. Je tu nějaký zemědělec který to může potvrdit nebo vyloučit??
Je a můžu to potvrdit i vyloučit, záleží na použité technice , u starých balíkovaček je to problém, i seřízené moc lisovat proti moderním neumí, navíc čím vyšší tlak, tím více problémů a staré technice to nesvědčí. U mnohých se to nechá, ale rozumnej zemědělec to má stejně seřízený na co nejvyšší. Když se balíky proberou, tak se pěkné vyberou. Ovšem většinou sou tou nás nízkotlaké stroje a i po kvalitním servisu se to nedá s moderním vysokotlakem srovnat, moderní balíkovačky na malé hranaté zas u nás nikdo nepouživá - nebo minimálně o nikom takovém nevím, do podniku se to nehodí a pro soukromníky je to nedostupné a stejně nepraktické. Ona kvalitní balíkovačka je pořádně drahá sranda, cca kolem 1 mega, na obří balíky klidně 2, moderní se u zemědělců vyskytují kulaté, nebo hranaté obří, oboje ve verzi vysokotlatku, aby se co nejvíc ušetřilo. Vyrobit mraky malých je hrozně neekonomické... Z těch obřích by to byl asi rovnou pasivák (standard 120*90*240), ale dobře by se z toho stavělo . Nicméně ty obří by měli jít přestavit na menší balíky , takových 120*60*200 už tak hrozně nevypadá, takovej balík bude mít cca 150kg
Jo to je pravda. Drtivá většina starých balíkovaček hnije kdesi v kopřivách a na polích jsou k vidění už je ty mega bloky. Na druhou stranu jsem na youtubku viděl spoustu samodomo lisů mechanických, ale i ručních. Teda lisovat si balíky ručně, to baštim. Ale je fakt že když už někdo lisuje celé balíky, nemuselo by být tak náročné ty z pole trochu dolisovat, ne?
Otázka je čím a jak dolisovat? Teoreticky třeba upravenou štípačkou a přepáskovat standardní páskovačkou, ale ta práce by byla šílená. Nedavno jsem někde viděl video, jak v obrovském lisu v hale brali vždy 5 balíků, zmačkli a měli z toho +- jeden , důvod už si nepamatuju. Nicméně přijde mi to relativně nebezpečný z požárního hlediska.
Ne že by ta sláma hořela, takhle stlačené hodně špatně, ale pokud by povolil provézek, tak ten balík v podstatě exploduje. A to neberu v potaz, že se to může stát i samo od sebe. V zemědělství se počítá s životností balíku cca rok a když někde povolí, tak se nic moc neděje. Ve stěně to může být hodně velkej problém, netuším, jak je tohle zabezpečený. Mne by se zamlouvali panely z řezanky spojený nějakým lepidlem, něco jak supertlustá OSB, ale ze slámy. Do balíků bych asi nešel.
Tak to by ti myslím přesně vyhovovaly panely které zmiňoval Bača. Řezanka to sice není, ale sláma ano: 1MvCc_UkAyM. Jinak ve Francii jsou slamněné domy i přez 100 roků staré. Kdysi jsem tady dával zmíňku do Zpráviček.
Prodávají se takové balíky (a je o ně zájem), takže určitě někdo ty vysokotlaké na malé balíky má.
Nelze takto jednoduše odpovědět, páč to by byl ten jeden ten nejlepší matroš, tak se z jiného nestaví...
Třeba dřevostavba je vynikající na tepelnou izolaci, porobeton je lehčí na zpracování.
nejlepší finanční řešení myslíte při výstavbě, nebo i pak v provozu, s výhledem na 30 let?
každopádně je třeba slabou nosnou stěnu, a silný izolant. Když postavíte nosnou část silnou 20 cm, a k tomu izolant 25cm, máte dobré řešení..
nejlepší finanční řešení myslíte při výstavbě, nebo i pak v provozu, s výhledem na 30 let?..... no hlavně při výstavbě jenom hrubé stavby RD.
ikdyž je jasný, že ikdyž zvolím relativně tu "nejlevnější" variantu hr. stavby, tak mě stejně nemine zateplení, takže ušetřené náklady na "nejlevnější" hrubou stavbu stejně vložím do zateplení.
takže zlatá střední cesta je asi nejlepší řešení co?
dík
Pane Bačo, určitě víte, že cena za izolaci, třeba pěnový polystyren je +/- 1000Kč za kubík. Cena cihel se pohybuje okolo 2000Kč, a porobeton ještě více.
Takže slabé zdivo a silný izolant je určitě ekonomické již při výstavbě.
Kterou zlatou střední cestu myslíte?
Díky. Takže jakou technologii byste zvolil Vy? Dřevostavbu se silným izolantem?
Dík
Bačo, velice těžká odpověď, která mne čeká za pár roků u synka. Já bych šel do dřevostavby, podobné panu Svobodovi. Viz foto: (mnoho fotek) Jeden tento domek (stejný) jsem viděl na Slovensku u Jarky. Bylo to OK. Šel bych ale do přízemního, ani jediný schod.
Druhá alternativy je nejlevnější porobeton a izolant 25-30 cm.
Ale není jen o hrubé stavbě, ale o dalším zařízení a vybavení domu. Včera jsem byl u zákazníka na stavbě na kontrole po delší době. Kuchyňská linka 18 metrů, koupelna 4x5 metrů, pak ještě další 2 koupelny.
Tak tímto směrem bych určitě nešel..
http://cukrar.rajce.idnes.cz/Drevostavba_p.Svoboda _Morava/
a mnoho jiných dřevostaveb..
Dík.
I já mám na mysli bungalov bez schodů.
Takže říkáte, že jako první variantu byste zvolil dřevostavbu a poté porobeton.
No 18 metrů kuchyň....... tak to opravdu není můj případ , já počítám s velikostí baráku cca. 13. metrů délky na 9.metrů šířky. Něco okolo 85-90 m2 užitné plochy.