Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem broušení dlát

Zdravím všechny :-)
pořídil jsem si soustruh na dřevo,s tím že se na něm budu pomalu učit pracovat.Mám rád práci se dřevem.Trochu se vyskytl problémek :-) používáním se samozřejmě otupila dláta a teď nevím zda je zkusit brousit sám nebo sehnat profíka. Mám hlavně obavu z tvarových (do účka) Existuje údajně nějaký přípravek na broušení (na Netu je toho dost) ale chtěl bych spíš poradit od někoho kdo s tím pracuje,nebo si je třeba sám brousí ručně.
Díky moc za každou dobře míněnou radu :-)

brousím je sám ,,z ruky" hlavní je je nevyhřát. lepší pomaloběžná bruska s chlazením, abys je nespálil. jde to i na normální brusce , ale netlačit na to, a chladit. Začni nejdříve s rovnými dláty a přecházet k půlkulatým. přeji ať se daří a hodně radosti se soustružením.

Zdravím, nejdříve jsem chtěl být raději s radou stranou, ale když už brousit doma, tak začátečník a navíc novou sadu dlát bych brousil stylem:

- na rovná klasická dláta bych použil brousek na kosu s dvojí zrnitostí (před použitím pořádně namočit do vody a pomalými tahy brousit, dávat pozor na úhel broušení)

- na tvarová, bych koupil příslušný tvarový brousek, chce to ovšem cvik; raději brousit až po naučení na rovném dlátu

Prostě brousek je lepší, než bruska a nezmizí Vám hned dláto pod rukama. Po nabroušení dlát ostří ošetřit kapkou oleje a uložit, před použitím otřít.

Dobrý den,než se naučíte základy broušení,tak shromažďujte staré pilníky.Později z nich vybrousíte i další tvarová dláta i háčkových tvarů,když budete chtít soustružit dutiny ,tam se normálními rovnými nedostanete.
Také jsem to jeden čas pokoušel,ale člověk nemůže dělat všechno,ať se v tvorbě daří.:-)

Brouseni je predevsim otazkou cviku, jako kazde remeslo. Ja nebrousim dlata, ale kovorytecke naradicko, tipnul bych si, ze to bude velmi podobne, akorat finale nelestim - Radeco by snad ani nemelo smysl lestit, drubost D (udajne cca 4-6000grit) staci k velmi uspokojivym vysledkum. Pouzivam keramicke "high aluminium" brousky Belsky (ceska vyroba), ktere za smesne nizkou cenu strci do kapsy vetsinu komercni produkce. Jedine co mi uplne nesedi je hrubost A, ale ta se pouziva jen zridkakdy

Komunikace s dodavatelem a tvurcem v jedne osobe je vic nez prijemna, takze muzu jen a jen doporucit. Udajne umi vytvorit i profily brousku na prani, coz ale prakticky vyzkousene nemam. Odkaz:
http://bushcraft.cz/vybaveni/noze-a-nastroje/keram icke-brousky-belsky-br/