Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Snížení palubního napětí z 12V na 6V, proud 17A.

Dobrý den, potřeboval bych poradit jak snížit palubní napětí u vozu z 12V na 6V. Do historického vozu jsem nainstaloval topení z Trabanta se žhavící cívkou na 6V, 17A (toto je na ní napsáno). Prý se vřazoval předřadný odpor před tuto žhavící svíčku který já nemám. Šlo by toto vyřešit např. stabilizátorem (aby nebyla taková ztráta) napětí z 12V na 6V/17A? Žhavící svíčka je zapojena pouze na malou chvíli než benzín v topení hoří samovolně. Děkuji všem předem za odpovědi.

Ja bych mozna i nejakej brutalni linearni regulator pouzil, 7806+poradnej vykonovej tranzistor na ne uplne malym chladici, ale zase nemusi bejt az tak velkej, pac to bude kratkodoby odber. A tu 7806 bych mozna podeprel jednou, mozna i dvema diodama. 6,5-7V by tomu topeni nemuselo moc vadit a pri tom se tim usetri ztratovej vykon na tom tranzistoru a zkrati cas funkce.

Ja trabantovyho bufika neznam, ale opravdu ma napajeni jenom kvuli ty zhavici svicce? Neni tam nejakej ventilatorek, indikace, releova logika, nebo podobny zarizeni, ktery tech 6V potrebuje taky, byt i pri nizsim proudu? Pak by reseni se svickou bylo pouze castecny, musel by se resit jeste ten zbytek, a to je jednodussi to vyresit najednou.

Prave, vzdyt by oboji jelo na 4x vetsi vykon, a to se tomu asi nebude libit. Ten stabik by to vyresil vsechno - anebo udelat stabik pro motor a cerpadlo, ten nebude tak velkej a svicku ponechat na odpor, s tim ze by mozna mohl stacit nejakej 20W, vono na nem sice bude podstatne vic, ale na par vterin to prezije.

Z praxe vím, že složitě to umí udělat každej, ale jednoduše - to chce fištróna :-)
- nebylo by rozumné pouřít topení z TATRA 603, nebo 613, která jsou na 12V?
- nebylo by schůdné použít 2 ks autobaterie 6V do série a z jedné brát to topení s tím, že se občas přehodí?
- když se jedná o "veterána" na 12V, tak předpokládám, že už měl vlastní topení - nebylo by rozumné to "origo" dát do řádného stavu tak, aby topilo?
- bude "veteránské" a hlavně bezpečné "domódit" do "veterána" nezávislé topení takovýmhle paskvilem?! Jako testovací komisař HV bych Ti písknul FAUL :.(

Tak to netuším, proč do teď byla tahle dost převratná informace předmětem utajení :-/.
Rozumím - Webaskem zdvojnásobíš cenu vozu ... U žhavících svíček (ZETOR 25...), které jsou určeny na něco jiného - vím, řešili žhavení přes "kontrolní odpor", topný odpor v sání a další svíčku, to vše v sérii. Neznám hodnoty, ale ten kontrolní odpor žhavení se mi zdá dost dobrým "spotřebitelem napětí" a stojí zlomek elektronického monstra, navrhovaného pro občasné "mžikové" použití, při roztápění - viz nahoře...

A má rovnou i indikátor žhavení :-), osobně bych tam strčil 3x paralelně 1j 20W kramickej rezistor a nechal to být. Zvláště, když čerpadlo i ventilátor je na 12V. Úplně ideální by bylo ty rezistory přitahnout nějakým plíškem na výměník toho topení, aby to teplo nepřišlo vniveč, oni se zase tak málo neohřejí, přeci jen 100W ztráty není málo a žhavení bufíka taky není až tak úplně krátkodobá záležitost.