Ty kamna co jsem udával jsou klasická severská kamna na dlouhá polena a dobře spalují dřevoplyn na nízké vykony.Dřevoplyn je modrý kouř co jde z komína a hoří až nad 500°c a vydává dost tepla. Tyto kamna mají hluboké topeniště s dlouhým deflektorem až ke dvířkum .Primár na otočném kole jde dolu do žhavého a pak se spaliny vrací zpět ke dvířkum kde v určeném místě je přisáván sekundár(horní díra na otočném kole) .Dřevo nahřívá litinový deflektor a dlouhý kanál nad ním kde dohořívají tyto plyny.Není problém ,aby na plotně bylo 400°c a proto se kamna dají dost škrtit a regulovat na pomalý , usporný ohen.
http://www.youtube.com/watch?v=18NShVzUyck
Já mám ty uplandy 27 http://www.krbova-kamna-krby.cz/litinova-kamna-pla men/upland-27-litinova-kamna
I když mají psaných 8kw , tak jsou stejně velké jak jotuly f 602n a ty mají 5kw a to je více reálnější.Lepší je taky řezat 45cm polena než 25 nebo 30cm.
Jsou to čistě litinová kamna bez šamotu , roštu ,skla . To znamená věci na které se nevztahuje záruka a časem odcházej a musíte je měnit. U těchto severských kamen akorát hlídáte vzduchotěsnost dvířek (přivřete papírek a nesmí jít vytáhnout) .Jotulky , uplandy atd , vám budou sloužit desítky let . Akorát je duležité hlídat at je nepřetopíte .K tomu slouží spalinový teploměr .Mám ho na plotně vzadu na kraji. Ve předu bych ho asi odpálil , tam jsou vyšší teploty. Doporučuji nepřesahovat teplotu 350°c (pod plotnou bude cca 700°c)http://www.youtube.com/watch?v=a0chRg_RtIU
Kamna rozběhnete drobnějším dřevem cca 5cm v pruměru až dosáhnete 200°c na plotně , pak přivřete na 1/2 , za chvíli na 1/4 a pak na mezírku cca 5 až 10mm.Pro ostrý ohen drobná polena (vaření v konvici pro čaj , kávu) nebo pomalý dlouhý ohen - dvě velká polena.Doporušuji optimálně udržovat teploty 200-350°c na plotně.