Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Sloupky na pergolu se hýbou

Dobrý den, mám dotaz ,vystavěli jsme sloupky na terase na pergolu o rozměrech 20x20cm , vysoké přes dva metry, daly jsme na do něj roxor 16 a sloupky se hýbou :( Nyní na to chcem položit dřevenou střechu, ujištují mě ,že to dřevo sváže a spevní je to opravdu tak. děkuji Jana

Tohle je celé špatně, bloky zde jsou jako ztracené bednění a vnitřní průřez čtverec o straně cca 12-14 cm s prutem uprostřed naprosto nevyhoví na ohyb a vítr pergolu ledabyle sundá v lepším případě. V horším, pokud bude dobře přikotvená trhne i se stěnou dřevostavby. Pokud v betonu, tak minimálnně bloky 40x40 a uvnitř koš se 4 pruty svázanými třmínky a plocha pergoly se ztužidly diagonálně. Osobně dělám stojky z KVH 100 nebo 120mm (dle plochy, krytiny a sněhové oblasti) ztuženo krátkými vzpěrami, spoje čepované a lepené PUR, může se na tom houpat 20 opic a nehne se to ani o milimetr. Pokud řemeslník nedokáže nakreslit a spočítat výkres konstrukce, lépe obratit se na projektanta a nevymýšlet takový kraviny.

Připevněné k domu to určitě nebude, nerozumím vaším technickým názvům nejsem v tom odborník,ale chtěla jsem poradit spíše jestli se to dá ted nějak ještě dole třeba pojistit - upevnit,třeba nějakým kovovým Elkem .Ale nejsem v tom opravdu odborník,ale sloupky ,bych opravdu ted nechtěla bourat. děkuji Jana

Pokuste se nějak dizajnově pojmout vzpěry v rozích, mezi sloupkem a rámem pergoly. Pod úhlem 45° propojte svislý sloupek a vodorovný trám ve vzdálenosti asi 50-70cm dlouhých "odvěsen", takto vzniklého pravoúhlého trojúhelníku, jehož vrcholem bude spoj trámu a sloupku. Vzpěry budou namáhány na tlak i na tah - použít dostatečný materiál i kvalitní upevnění. Jak to udělat mechanicky a pohledově, bude na Vašich technických možnostech, ale udělal bych to jistě ve všech čtyřech rozích, tedy celkem 8 kusů spojnic - přepon. Pokud to chcete ještě víc pojistit, udělal bych to i v rozích u země tam, kde to nebude provozně, ani pohledově vadit.