Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Sloupky na pergolu se hýbou

Dobrý den, mám dotaz ,vystavěli jsme sloupky na terase na pergolu o rozměrech 20x20cm , vysoké přes dva metry, daly jsme na do něj roxor 16 a sloupky se hýbou :( Nyní na to chcem položit dřevenou střechu, ujištují mě ,že to dřevo sváže a spevní je to opravdu tak. děkuji Jana

Děkuji jsou to KB bloky , o velikosti 20x20cm takové poloviční než klasika třeba na ploty. Ale ty sloupky jsou právě vysoké přes dva metry. Manžel mě ujištuje ,že to tam drží ten roxor ,ale člověk má strach :-)Když už za to pak dá tolik peněz ,aby to nespadlo :-)

No, ono záleží na konkrétních podmínkách, ale při náporu větru v nepříznivém směru je v součtu oporou sloupek 80x20cm, vysoký ne 2m, ale po nejvyšší místo pergoly (jsou spojeny). Navíc může docházet ke kmitům při poryvech větru a sřídání směru namáhání... Já bych provedl "zavětrování", nebo připevnění trámové konstrukce k jiné stavbě. Podle mne nemá jedna roxora ve sloupku stěžejní vliv na jeho ohýbání, pokud není "předepjatá".

Právě my jsme ty sloupky stavěly z KB bloků protože je u nás dost větrno :o( ,a bály jsme se postavit ze dřeva,bohužel k jiné stavbě to upevnit nemůžem (máme dům dřevostavbu) Ještě chceme časem jednu starnu ze které nejvíce fouká zavřít ,dát ozdobný dřevěný plot ( zábranu nevím jak popsat) Jinak trámy atd. jsou připravené ,tak nevím ,zda by se tam dalo provést nějak " zavětrování" :o(
A nějak ještě dole ty sloupky zabezpečit nelze ,že ?děkuji

Tohle je celé špatně, bloky zde jsou jako ztracené bednění a vnitřní průřez čtverec o straně cca 12-14 cm s prutem uprostřed naprosto nevyhoví na ohyb a vítr pergolu ledabyle sundá v lepším případě. V horším, pokud bude dobře přikotvená trhne i se stěnou dřevostavby. Pokud v betonu, tak minimálnně bloky 40x40 a uvnitř koš se 4 pruty svázanými třmínky a plocha pergoly se ztužidly diagonálně. Osobně dělám stojky z KVH 100 nebo 120mm (dle plochy, krytiny a sněhové oblasti) ztuženo krátkými vzpěrami, spoje čepované a lepené PUR, může se na tom houpat 20 opic a nehne se to ani o milimetr. Pokud řemeslník nedokáže nakreslit a spočítat výkres konstrukce, lépe obratit se na projektanta a nevymýšlet takový kraviny.

Připevněné k domu to určitě nebude, nerozumím vaším technickým názvům nejsem v tom odborník,ale chtěla jsem poradit spíše jestli se to dá ted nějak ještě dole třeba pojistit - upevnit,třeba nějakým kovovým Elkem .Ale nejsem v tom opravdu odborník,ale sloupky ,bych opravdu ted nechtěla bourat. děkuji Jana

Pokuste se nějak dizajnově pojmout vzpěry v rozích, mezi sloupkem a rámem pergoly. Pod úhlem 45° propojte svislý sloupek a vodorovný trám ve vzdálenosti asi 50-70cm dlouhých "odvěsen", takto vzniklého pravoúhlého trojúhelníku, jehož vrcholem bude spoj trámu a sloupku. Vzpěry budou namáhány na tlak i na tah - použít dostatečný materiál i kvalitní upevnění. Jak to udělat mechanicky a pohledově, bude na Vašich technických možnostech, ale udělal bych to jistě ve všech čtyřech rozích, tedy celkem 8 kusů spojnic - přepon. Pokud to chcete ještě víc pojistit, udělal bych to i v rozích u země tam, kde to nebude provozně, ani pohledově vadit.