Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výměna plyn. kotle - turbokotel nebo kondenzační?

Dobrý den,

prosím o radu. Řešíme nyní nutnost výměny 10 let starého plyn. kotle Junkers v bytě 3+1 (1. patro, nad námi dalších 5 pater, odvětrání do střechy, délka komínu 15m). Zvažujeme turbokotel či kondenzační s průtokovým ohřevem vody. Prosím o radu:
1.) Je nutné nechat nově vyvložkovat komín? Liší se vyvložkování u turbo kotle a u kond. kotle?
2.) Který je ekonomičtější - kondenzační nebo turbokotel?
3.) Jak se kotle cenově pohybují? Jak drahé je vyvložkování? Který kotel byste doporučili - se kterými máte dobrou zkušenost?
4.) Můžeme ponechat stávající rozvod mezi radiátory po bytě nebo souvisí také s typem kotle?

Předem Vám děkuji.

S pozdravem

Michaela K.

1.To musí posoudit kominík na místě. Je předpoklad, že pokud tam plynový kotel byl, není třeba nic měnit.
2.Turbo znamená nucený odtah spalin. Používá se, pokud nemáte k dispozici komín. Pokud funkční komín máte, nepotřebujete tuto vlastnost.
Pokud použijete kondenzační kotel, počítejte s tím, že ekonomicky výhodného provozuje je dosahováno u nižšího teplotního spádu. To znamená, že je vhodné mít radiátory s větší teplosměnnou plochou. Pokud máte topení s vyšším spádem a nechcete je měnit,není kondenzační kotel až takovou výhodou.

Bylo by na místě, popovídat si s topenářem a případně podělit s tím, co říká on.

Každý normálny komín situovaný vertikálne má svoj prirodzený ťah, "cug". Je to prirodzený fyzikálny jav. (Navlhči si vo vode paprču a vraz ju do otvoreného prieduchu komína ucítiš chlad ťahom alebo vyfúkni dym z cigarety). Jedine, ak sa oprie na vychladený komín ranné slnko čím prehreje vzduch vo vrchnej časti komína, potom komín nejaký čas neťahá.

Kondenzačný kotol má nevýhodu odvodu kvapaliny do odpadu, kanalizácie, budovať nové potrubie.