Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem pojistka pada - vymenit?

Mame doma takovy mensi problem. Docela casto mi padaji doma pojistky. Jedna se o jednu z tech dvou cervenych. Myslim ze treti z prava. Stane se tak, kdyz pomoci dalkoveho ovladace www.zjtronic.cz/zjtronic/eshop/35-1-Elektro/0/5/25 54-Dalkove-ovladana-bezdratova-zasuvka-Solight-DY0 3 zapnu elektriku do pc. Na teto pojistce je pouze lednicka, a 2 pc. Pokud je vse vyple jakoby vypinacem na snure, je vse ok. Ale jakmile zapnu privod el. do jednoho nebo druheho pc, pojistka nekdy, ne vzdy, spadne. Predpokladam, ze ji vadi raz, ktery nastane pri zapnuti pc, monitoru, repra,... najednou. Zvladnu ja, jakozto amater tuto pojistku vymenit za lepsi, a pokzd ano, jak.
Dekuji

FOTO: m.poradte.cz/picture/2014/1258796o.jpg

Myslím, že tazatel nepotřeboval vysvětlit ani funkci pojistky nebo jističe, ani radu, aby vyhodil ten čínský krám.
Myslím, že dálkový spínač za to nemůže a může za to náraz způsobený nabíjením kondenzátorů spínaného zdroje.
Pojistka 10A, je li rychlá, není nic moc, je li do zásuvky zapojená také lednice.
Že je tam 10A, se domnívám, z toho, že "jedna z těch dvou červených".
Pro tazatele: Jsou li tam, jak se domnívám, klasické porcelánové pojistky, tak tu vypadávající zkontroluj, jaká tam je. Pokud tam bude například 10A, bez dalšího označení, tak zakup novou, stejné hodnoty, ale při nákupu řekni, že chceš zpožděnou. Bývá na ni vytištěný symbol hlemýždě, nebo za hodnotou písmeno "T". Tuto dej místo původní.
Pokud to nepomůže, můžeš ještě zkusit připojit PC, přes asi deset i více metrů prodlužovák, nechaný pod stolem. Raději slabší kabel (1mm2). Jeho odpor pomůže omezit náraz.
Pro rejpaly:)): O vlivu zvýšení vypínací doby vím, ale myslím, že se tak moc nestane.;-)

Nemoze za to ziaden naraz ptz v kazdom PC zdroji je suciastka na omezovanie narazoveho prudu (a plus filtre - zo zakona). Moze za to bud cinan, alebo cinan. T.j. bud to vobec nevypinat (ak je nahovno ten zdroj), alebo vyhodit ten dialkovy spinac, uz len kvoli tomu ze to je tak tupy spinac ze ani nespina v nule.

No uznávám, že jsem se spletl neotevřením obrázků.
Ale jinak nepíšu kraviny (s prominutím8-).
"" Normalne tam maju varistor na obmedzenie prudu."
Neumím si představit jak varistor omezí nabíjecí proud.
Taktéž odrušovací filtr, vnáší jen nepatrný odpor průchodu proudu.
""kup si predlzku s vypinacom, alebo PC nevypinaj z elektriky vobec." ""je tak tupy spinac ze ani nespina v nule.""
Pochybuji, že by doporučovaná prodlužka s vypínačem spínala v nule.
Jinak, já mám asi půl roku starý notebook ASUS, s originálním zdrojem. Když ho zapnu do zásuvky, tak nárazovým proudem trochu pobliknou světla a v zásuvce se viditelně blýskne.
Mám ho reklamovat nebo hned vyhodit?

K tej predlzke so spinacom - ja mam skor podozrenie ze ten jeho dialkovy spinac je nejaky vadny a skratuje alebo co. Keby mal predlzku s vypinacom a stavalo by sa mu to tiez, tak potom by platila druha cast vety "alebo to nevypinaj" :)
BTW. a netvrdim ze pises kraviny, len pisem ze ak by mal slusny zdroj podla predpisov a ak by ten dialkovy spinac nebol nejaky vadny kram, tak by ten istic nic nevyhadzovalo.

P.S> a notebookove zdroje iskria skoro vsetky, ale to neni taka supa aby to vyhadzovalo istic.

Asi všechny tyto dálkové spínače spínají pomocí relé. Je to proto, že ne všechny spotřebiče snášejí spínání triakem.
Tak si myslím, že pokud spínač spíná a vypíná, tak tady problém nebude, i když je asi z Číny, jako většina všeho.
Odrušovací filtr netvoří sinusovku, ale zabraňuje pronikání frekvence měniče do sítě. Tvoří útlum pro tuto frekvenci, ale netvoří útlum pro frekvenci sítě.
Varistor je napěťově závislý odpor a ve zdrojích bývá použit jako ochrana před náhodnými špičkami napětí.
Ano, teplotně závislý odpor je termistor, zařazený před kondenzátor by náraz omezil. Nevím ale, jestli se u PC zdrojů používá (měl jsem rozdělané asi jen čtyři a nevšiml jsem si že by tam byl. Ale nevylučuji).
Zdá se mi ale, že pro výkon natuněného stolního počítače, by termistor musel být dost výkonný. Viděl jsem toto řešení jen pro menší výkony, jako třeba žhavení elektronek starých přijímačů.
K vybavení jističe zapnutím počítače by docházet nemělo, ale je známo, že tyto jističe řady B, jsou na špičky ukrutně citlivé.
Pokud je současně na obvodu připojena třeba lednička, je tam vedle činného příkonu i jalový proud. Když se to sečte, může to vypadnout. Já bych vyhodil tu 10 jistič a dal šestnáctku. Tedy pokud tam není 1,5 hliník. Nebo jistič "C". Nejdřív ale trik s prodlužovákem.

Možná proto jsem tady napsal možná nějakou nepřesnost, protože
počítačové zdroje přece jen nejsou můj obor a v těch asi čtyřech, které jsem rozebrané měl, žádné omezení proudu nebylo. Tak jsem myslel, že není v žádných.
Ale stejně se mi to "líbí" My se tady o tom dohadujem několik dní, jenom původní tazatel to má na háku a už se neozve:-|:-)