Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem stabilizátor 7805 (pojistka)

Dobrý den, nejsem zkušený elektrikář, ale potřebuju stabilozovat napětí pomocí 7805 a chci se zeptat četl jsem trochu na netu a našel jsem že maximální odběr proudu je 1,5A, tak bych se chtěl zeptat kam bych měl umístit 1A pojistku..na výstupní napětí nebo na vztupní? Napájet budu 9/1A nebo 12V /1A záleží co seženu.

Ještě malá poznámka k Arduino:
na napájecí pin 5 V nesmí přijít vyšší napětí. Na vstupní piny maximálně 5,5V. Takže je nutné zajistit, aby na výstupu bylo opravdu jenom 5 V. U TTL obvodů bylo napájení specifikované jako 5V±0,25V.

V praxi se musí dodržet doporučené zapojení výrobce, to znamená že u obvodu 7805 a podobných se mezi výstup a zem musí zapojit malý keramický kondenzátor 100 nF a totéž mezi vstup a zem. Jinak při prvních pokusech zjistíš, že na výstupu není 5V, ale třeba pět a půl nebo skoro šest.

Možná by bylo vhodné na výstup zapojit mezi výstup a zem zenerovu diodu 5,5V, aby při náhodném překročení výstupního napětí výstup zkratovala a zachránila Arduino před zničením.

Proud: obvod 7805 má vnitřní elektronickou pojistku nastavenou na určitou hodnotu, která chrání především integrovaný obvod, takže určuje maximální odebíraný proud z IO. Jsou typy 78L05 pro 100 mA a podobné - viz katalogový list. Je zbytečné do obvodu zařazovat jinou pojistku. Kromě případu, že z použitého transformátoru není možné odebírat víc než, jak píšete 1A, tak tam má pojistka opodstatnění jako ochrana trafa.