Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem stabilizátor 7805 (pojistka)

Dobrý den, nejsem zkušený elektrikář, ale potřebuju stabilozovat napětí pomocí 7805 a chci se zeptat četl jsem trochu na netu a našel jsem že maximální odběr proudu je 1,5A, tak bych se chtěl zeptat kam bych měl umístit 1A pojistku..na výstupní napětí nebo na vztupní? Napájet budu 9/1A nebo 12V /1A záleží co seženu.

Najprv si ujasnis ze jaku presne 7805 chces pouzit neni to jedno, a potom si v datasheete k tomu konkretnemu typu precitas ze co uz obsahuje. Spravidla maju linearne stabilizatory ochranu proti skratu resp. moc vysokemu prudu.

BTW. dufam ze ti je jasne ze tu 7805 budes muset dat na poriadny chladic (aspon 5x5cm alebo asi bude treba 10x10cm so zebrami) ak to chces z 12V a 1A tahat.

Nevim kolik z toho budu tahat, možná jen 500mA, chci to pro napájení periferií pro arduino. Bohužel nevim kolik periférií bude napojeno. Jinak mam doma 7808 v TO 3 (kovové pouzdro), dobře tak žádnou pojistku nedám.

Jaku presne sa mysli ten napis na tom, a ne puzdro. Z napisu je presne jasny vyrobca a model. Vyraba to X vyrobcov a su odlisne. Niektore maju 1,5A niektore 1A apod., maju aj rozne maximalne vstupne napatia apod. 12V zvladnu ale vsetky snad. Chladic bude treba nejaky aj pre 0,5A predpokladam, v datasheete mas uvedeny aj tepelny odpor oproti air, a vies si vypocitat vysledny rozdiel teploty chipu oproti teplote okolia pri urcitom stratovom vykone bez chladica.

Poistku mozes dat pred neho, ak chces. Za nim nema vyznam.
P.S. hlavne nezabudni dat tesne k nemu na obe strany keramicke kondenzatory aspon 100n idealne viac

Pojistka na vstupu asi nebude vadit (dal bych tam silnější, pokud bude před filtračním kondenzátorem na vstupu, aby ji neodpravil nabíjecí proud) - ochránila by třeba trafo, pokud by se něco šlusovalo v tom broukovi. Jinak - pokud si vzpomínám, tenhle brouk má proudové omezení, snad reaguje i na vnitřní teplotu nebo tak něco, vlastní zkušenost. Měl jsem takový stabilizátor a nemohl jsem z něj vytáhnout jeden ampér. Tak jsem zkusmo zmenšil napětí na vstupu, tj. i výkonovou ztrátu na stabilizátoru a ten ampér jsem z něj vytáhnul.

Ještě malá poznámka k Arduino:
na napájecí pin 5 V nesmí přijít vyšší napětí. Na vstupní piny maximálně 5,5V. Takže je nutné zajistit, aby na výstupu bylo opravdu jenom 5 V. U TTL obvodů bylo napájení specifikované jako 5V±0,25V.

V praxi se musí dodržet doporučené zapojení výrobce, to znamená že u obvodu 7805 a podobných se mezi výstup a zem musí zapojit malý keramický kondenzátor 100 nF a totéž mezi vstup a zem. Jinak při prvních pokusech zjistíš, že na výstupu není 5V, ale třeba pět a půl nebo skoro šest.

Možná by bylo vhodné na výstup zapojit mezi výstup a zem zenerovu diodu 5,5V, aby při náhodném překročení výstupního napětí výstup zkratovala a zachránila Arduino před zničením.

Proud: obvod 7805 má vnitřní elektronickou pojistku nastavenou na určitou hodnotu, která chrání především integrovaný obvod, takže určuje maximální odebíraný proud z IO. Jsou typy 78L05 pro 100 mA a podobné - viz katalogový list. Je zbytečné do obvodu zařazovat jinou pojistku. Kromě případu, že z použitého transformátoru není možné odebírat víc než, jak píšete 1A, tak tam má pojistka opodstatnění jako ochrana trafa.

Jsem se asi špatně vyjádřil. Arduino budu napájet trafem 7-12V přímo na jack připojení viz. obr.
81_362.jpg
Ale mam několik relat těch to 11_34.jpg
a ty nechci napájet z výstupu arduina, abych ho nezatěžoval, tudíš s arduina na relata půjdou jen signální vodiče a napájet relata budu tou 7805. A pak z arduina napájecích výstupů budu napájet jen menší věci jako jsou teplotní čidla a ultrazvukové.

Máte pravdu, tam opravdu stačí malé proudy, 15-20 mA na každý kanál, viz http://www.ostrovni-elektrarny.cz/index.php?catego ry=monitoring-a-testy&detail=OTAwNDU=&detail_name= rele-2-kanalove-pro-arduino-5v-250v-10a takže vám bude stačit zdroj 1A, což vám 7805 dá a ještě je jištěná sama vlastní elektronickou pojistkou na 1,5 A, nebo u typu 7805 v plastovém pouzdru TO220 na 1A (typu 78S05 na 2A, atd.)
Pro napájení Arduina 7-12V by se dal použít hotový napájecí adapter 12V/1A, viz GME, za 139,- Kč
Pro Arduino je k dostání spousta hotových užitečných rozšiřujících doplňků i literatury.

Ano, on má každý kanál odběr cca 20mA, ale já mam dost relat a arduino nepodoporuje tolik výstupů napájení, a na jeden napájecí výstup určitě nezapojim 20 relat, to by to arduino nemuselo vydržet. Jinak již na arduino mam zakoupený hotový napájecí adapter, takovou tu klasickou plastovou kostku s jackem, co dávají třeba k napájení pokojové TV antény. Má to sice 12V/500mA, ale to by arduinu mohlo stačit.

Ještě k Arduino: velmi dobře pochopitelnou a srozumitelnou knížku Ako naprogramovať Arduino bez prechádzajúcich znalostí napsal Miro Božík mirobozik.sk pro začátečníky ji dává k dispozici na své stránce, stačí si mu napsat.

U Arduina jsou samozřejmě omezené maximální proudy výstupů (jak ven, tak dovnitř-sink), tak i celkový maximální odběr. Na každý výstup by se mělo připojovat jedno relé, nebo výstup použít pro řízení většího počtu relé (což je neobvyklé) jedním výstupem třeba přes tranzistorový spínač. Pak by i relé mohla být napájena jiným napětím, třeba 12 V nebo 24 V, napěťové oddělení by bylo tranzistorem. A když jsme u toho, tak je možné z výstupů Arduina řídit další obvody přes optočleny, optotriaky atd., atd..