Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaký komín pro stavbu svépomocí

Zdravím všechny kutily,
Potřebuji poradit. Máme na zahradě garáž 5,5 x 3,7 x 2,5/výška/. Chceme z toho udělat obyvatelnou chatku. Pořídíme tam nějaká kamínka typu:
Thorma merano, Thorma filex nebo Meran. Ještě nevíme. A potřeboval bych vědět, jaký k tomu pořídit komín, protože asi bude dost malý. Od země do stropu to je 2,5 a když bude např. 1,5 metru nad střechou, tak jsem na 4 metrech a mám obavy, aby takový komín měl dobrý tah. A bude lepší zděný stavebnicový set nebo nerez komín?

Díky za každý příspěvek.

Dobrý den, kutil nejsem ale kominík ano, tak snad pomůžu. Tak v první řadě je nejdůležitější vybrat spotřebič a podle něj dimenzovat komín. Pokud si dáte třeba Thorma merano o j.výkonu 5kw. u těchto kamínek je dost vysoká teplota spalin za hrdlem cca 350c.což je výhoda pro komín ale nevýhoda pro vaši kapsu. Nejlepší by bylo držet se světlosti průduchu 160mm.a 4 m budou pro tento spotřebič bohatě stačit. Pokud si dáte třísl.nerezový budete to mít lehčí při zatápění(rychleji se ohřeje) ale je zase o něco dražší než keramický.

Kamna Merano, meran, patří mezi kamna s nižšími nároky na tah, je to dáno tím, že mají menší deflektor /jízek/, tudíž teplota jdoucí do komína je v aktivní fázi hoření vyšší, ve stáložárné fázi však můžete klapky zavřít (nebo min.) dřevo dosáhnete stáložáru 3-4 hodiny(do vychladnutí) u hnědouhelných briket (stáložárná fáze, primár min. sekundáry zavřené)dosáhnete cca 8 hodin +,-., kamna pak hřejí úsporně a dlouho sama, bez přikládání.